Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A hőre hat a gravitáció?...

A hőre hat a gravitáció? Mérték valaha is a hőterjedést különböző gravitációs erőknél?

Figyelt kérdés

2015. szept. 8. 07:26
 1/6 Wadmalac ***** válasza:
100%
Mire gondolsz? Kontakt hőátadásra, vagy sugárzásra? Mert az elsőnek semmi köze a gravitációhoz, a második meg infravörös, vagyis ugyanúgy hat rá, mint a fényre általánosan.
2015. szept. 8. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
+a hőáramlásnál nyilván fontos szerepet játszik a gravitáció, hiszen emiatt száll lefele, illetve felfele a hidegebb, ill. a melegebb folyadék/gáz.
2015. szept. 8. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
A hősugárzásra ugyanúgy hat, mint a fényre. Viszont egy test hőmérséklete nem fog lejjebb vándorolni a gravitációs vonzás miatt, azaz egy test hőmérsékletére már nem hat. Esetleg extrém nagy gravitációnál elképzelhető, hogy a gravitációt kifejtő testhez közelebb lévő részecskék kevésbé tudnak mozogni, míg a tőle távolabb lévők könnyebben mozognak. De ez nem biztos.
2015. szept. 8. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Utolsó! Nos igen, ez közelítette meg leginkább azt, amire gondoltam. Az anyag atomjai közti hőátadás is sugárzással történik, nem? És ebben az esetben a gravitáció ezt a hőátadási folyamatot is befolyásolná? Vagyis például a test azon részében terjedne gyorsabban a hő, vagy az lenne melegebb, amire nagyobb gravitáció hat?
2015. szept. 8. 18:43
 5/6 anonim ***** válasza:
Nos kérdező, a hő nem sugárzással terjed a testben. A hő az atomok sajátmozgásának intenzitása. Amire ugyan hat a gravitáció, de annak a távolsággal arányos különbsége sok nagyságrenddel kisebb, mint az atomok kölcsönhatása, azaz az ilyen hatás elvi jelentőségű, de elenyésző a többi hatáshoz képest.
2015. szept. 9. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A gravitáció hatása mikroszkopikus tartományban általában elhanyagolható. Már amennyiben a hőátadás egyáltalán hővezetéssel történik. Ekkor az anyag tualjdonságai sokkal nagyobb súllyal esnek a latba, mint a gravitációs tér erőssége. Ha hőáramlásról van szó, az anyagáramlést jelent, tehát folyadék vagy gáz áramlását, ez pedig nyilván a gravitációs teret is követi. Bár itt is megjegyzendő, hogy nagyobb nyomáskülönmbségek lényegesen nagyobb erőt jelentenek, mint a gravitációs.


Ha pedig hősugárzásról van szó, az ugye elektromágneses sugárzás, ergo úgy viselkedik, mint a fény, amely a téridő fényszerű geodetikusain halad. De ezek a geodetikusok is csak erős gravitációs térben és nagyobb távolságon térnek el számotevően attól, amit mi naivan egyenesnek gondolnánk.

2015. szept. 9. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!