A faroknak a szárazföldön ( emlősök körében ) milyen evolúciós előnye / hátránya van? Az embernek és a főemlősöknek ( de főként az embernek ) miért nincs farka?
És akkor milyen hátrányai vannak, hogy a főemlősöknél visszafejlődött ( de az alsóbbrendű majmoknál nem )?
1# hallottam a vízimajom elméletről, de legalább annyi bizonyíték van ellene, mint mellette.
"És akkor milyen hátrányai vannak, hogy a főemlősöknél visszafejlődött ( de az alsóbbrendű majmoknál nem )?"
Inkább azt mondanám, okafogyottá vált, ami degenerálhatta, plusz esetleg ragadozó-támadásnál túl jó támadási felület lehetett.
hátránya, hogy drága...
... fehérjékből lehet megnöveszteni
"Az ember eredetileg nem szárazföldi lény, ez válasz a második kérdésre" (#1)
Hát ez eléggé fura válasz lenne. Amikor egy szárazföldi lény alakul át vízi lénnyé, akkor kerül csak igazán rivaldafénybe a farka. Pl. a cetek kialakulása során a faroknak nagyon fontos irányító szerepe lett, miközben a hátsó végtagok eltűntek:
A jelenlegi félig vízi félig szárazföldi létre szakosodott állatok farka nagyon fontos kelléke a jó úszástechnikának. Nemhogy redukálódott volna, de hosszabbodott és erőteljesebbé váltak. Pl vidra, vagy hód... stb.
De pl. a mai jobban úszó kutyáknak is a farka erősödik, és a vízben a kormányzó szerepe nő a többi kutyához képest.
„hallottam a vízimajom elméletről, de legalább annyi bizonyíték van ellene, mint mellette.” (#7´)
Elég vicces ez a vízimajom elmélet. Ahhoz képest, hogy az állatvilág egyik legrosszabb úszói vagyunk… :). Én nem igen láttam bizonyítékot erre az elképzelésre. Szvsz. egy szimpla áltudomány.
Kedves kérdező:
Van szükséged a hátsó fertályból kilógó farokra? :)
Amellett nagyon jól írta a #8-as megjegyző is. Amire nincs szükséged, az felesleges luxus. Olyan, mint ha értelmetlenül egész nyáron az autó csomagtartójában tartanál téli sportcuccokat. Kissé több benzint fogyasztasz értelmetlenül.
Az evolúcióban szelekciós tényező a trade-off (ezt a szakkifejezést az üzleti életből csente el az evolúció tudománya – csereviszony -, vagyis a működő biológiai eszköztárak egymásra hatással vannak, és az evolúciónak „döntenie kell”, hogy az egyik fejlesztésébe/fenntartásába fektetett energia „költsége” mennyire „kifizetődő” a másik rovására/előnyére, hiszen a források végesek).
Persze az állati farkunk nem azonnal vált szükségtelenné, hanem folyamatosan csökkent az előnye (egyre kisebb előny az aktuális előny „mértékéhez” igazította a farok hosszát). Ilyen evolúciós fejlesztve történő leépítés számos más élőlénynél is tetten érhető. Pl. a barlangi vak élőlények esetében is ezt tapasztaljuk a szemük esetében. Különböző mértékben csökevényesítette a szemeket az evolúció, ill. a genomban is megtalálhatóak a valamikori szemeket szabályzó szekvenciák ilyen olyan mértékben működőképes maradványai. Nyilvánvalóan a szőrünk is a miatt tünedezett el, mert folyamatosan szükségtelenné vált evolúciósan (a kevésbé szőrös ember-egyedek is ugyanannyi gyereket tudtak csinálni, és a kevésbé szőrös utódok is ugyanolyan mértékben életképesek maradtak, mint a szőrösebb egyedek, így a szőr fenntartása egyre kevésbé vált megtérülő „befektetéssé” – ez sokkal egyszerűbb és ésszerűbb magyarázat, mint amit erre az agyonbonyolított és szétromantikázott vízimajom elmélet tálal, bizonyíték nélkül).
Magamtól:
"Amellett nagyon jól írta a #8-as megjegyző is."
Bocsánat, nem a #8-as, hanem a #6-os… :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!