Fénysebességnél miért állna meg az idő?
Ezt a kérdést olvastam:
"Ha fénysebességgel mennénk egy űrhajóval, akkor számunkra megállna az idő, de a Földön élők tovább öregednének?"
Valaki magyarázza már el, hogy attól, hogy qva gyorsan megyek, miért ne telne az idő?
ma 17:03
De hát az egész spec. rel. elmélet arról szól, hogy ahhoz, hogy összeegyeztethető legyen a Galilei-relativitáselmélet a fényterjedés törvényével (mely szerint c0=3*10^8 kms^-1), milyen transzformációknak kell érvényesnek lenniük a különböző koordinátarendszerek között. Ha a fénysebesség nem lenne határsebesség, akkor az egész elméletre nem lenne szükség ugyebár.
Hafele és Keating kísérlete
A Hafele és Keating kísérletükben (1971) repülőgépen elhelyezett atomórákkal kerülték meg a Földet az egyenlítő síkjával közel párhuzamosan, zárt kör mentén, a Föld forgásával egyező, és azzal ellenkező irányban [1]
A repülőgép ~ 0,3 km/s sebességgel haladt, a megkerülés ideje ~ 42, illetve ~ 48 órát vett igénybe. A Földdel együtt keringő atomóra egy földi laboratóriumban volt elhelyezve, tehát ennek szögsebessége a Föld tengelye körüli forgásának értékével azonos volt. (A gravitációs potenciálból származó frekvencia-eltolódást számítással vették figyelembe.) A mérési eredmények igazolták, hogy a Földdel együtt körmozgást végző atomórához képest a repülőgép gyorsulása után, a Föld tengelye körüli forgásától kisebb szögsebességgel keringő óra frekvenciája nő, – amely esetben a gyorsulás negatív, – míg a repülőgép ellenkező irányú gyorsulása után három keringést végző óra rezgési frekvenciája csökken.
[1] Hafele, J.C., Keating R.E. Around the world atomic clocks: predicted relativistic time gains. Science 177, p 166 (1972)
ma 18:33
Ha ez valóban így van, akkor nincsen megoldás a GPS hálózatra, tehát az nem létezhet.
A műholdakon ugyanis függetlenül működő atomórák találhatóak, és az órajelnek fontos szerepe van a pozíció meghatározásban.
Ha ez a kísérlet valóban igaz, akkor nem tudom hogyan lehetne akár 1m-es pontosságú valós idejű helymeghatározás a Földön?
1. Egyetlen napja volt szinte ugyanez a kérdés!
Ennyit képtelen vagy vissza olvasni? Amúgy gondolom, ki is írta, mikor feltetted...
2. A GPS-nél már figyelembe kell venni a relativisztikus hatásokat, különben rosszul mérne.
"A GPS-nél már figyelembe kell venni a relativisztikus hatásokat, különben rosszul mérne."
Pontosan. De az eléggé sokváltozós ahhoz, hogy biztonságosan számolható legyen.
Nem?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!