Fénysebességnél miért állna meg az idő?
Ezt a kérdést olvastam:
"Ha fénysebességgel mennénk egy űrhajóval, akkor számunkra megállna az idő, de a Földön élők tovább öregednének?"
Valaki magyarázza már el, hogy attól, hogy qva gyorsan megyek, miért ne telne az idő?
Utánanéztem.
A Wikipédia úgy magyarázza, hogy van egy vonat, és egy kocsi, mennek egymás mellett, a kocsi egy kicsivel gyorsabb. A Wikipédiára az van írva, hogy amíg egy, az út mellett álló stoppos azt látja, hogy a vonat mellett az autó szépen lassan elhalad, addig én - aki a vonaton ülök, és kinézek az ablakon - azt látom, hogy az autó a vonat mellett elsuhan. Namost - gyakorlati ember lévén - éltem már át ilyet, de qvára nem azt láttam, hogy elsuhan az autó, hanem pontosan azt, hogy szépen lassan elhalad. Mért látnám úgy, hogy a 99,999999... km/h-s sebességgel haladó vonat mellett a 100km/h-val haladó autó elsuhan? Tudom, hogy nem úgy látom, mert láttam már ilyet.
Nem néztem utána, mert szeretk először gondolkodni. Tehát szerintem:
Ha fénysebességgel egy luxusörhajón vagy mondjuk konyhai segéd munkás mondjuk 1 évig akkor ugye 300ezer X 360 X 24 X 365 akkor 56764800 milio km-t haladsz.
Míg az itthon élő rokonaid: 939,12 miliót, így kb 60 ezerszer több utat teszel meg mint a föld 1 év alatt.
Akkor ez most olyan mintha 60 ezer év eltelne a földön te meg csak 1 évet öregedtél? Á ez biztos hülyeség. Aludnom kéne:) Fogjátok föl provokációnak és gondoljátok tovább.
Na modnjuk itt most megakadtam.
De youtubon láttam egy videót hogy egy speciális edényben egy lézer pontocska halad mp-ként a pohár egyik végétől a másikig. Viszont ha azt vizszintesen mozgatod akkor elmozdul a lézer pontocska és ha ez fénysebesség közeli gyorsasággla száguldana vízszintesen akkor a kis pontocska egy helyben áll.
v= s/t 5-es fizika
ebben az esetben c = s/t
Azonban tudjuk, hogy a "c" egy konstans, azaz minden körülmények között állandó. Ha tehát "s" (a megtett út) egy koordinátarendszerből nézve többnek látszik, mint egy másikból nézve, akkor "t"-nek (az időtartamnak) is többnek kell lennie az előbbi koordinátarendszerből nézve, mint a másikból, mert csak így lehet mindkét esetben a hányados ugyanaz. Ezek szerint a fénysugár mozgásának folyamata az egyik koordinátarendszerből nézve rövidebb ideig tart, mint a másikból nézve. Mivel ugyanarról a folyamatról van szó, mégis van alapunk összehasonlítani a két rendszert: arra a következtetésre kell jutnunk, hogy az egyikben gyorsabban telik az idő.
Einstein bebizonyította, hogy egy koordinátarendszer sajátidejének telési üteme a koordinátarendszer sebességétől függ. Ha sikerülne olyan szuperszonikus űrrepülőgépet létrehoznunk, amely a fénysebességet megközelítő sebességgel repül, akkor egy ilyen űrrepülőgép fedélzetén eltöltött négy év alatt a Földön 27 év telik el. Az űrrepülőgépen utazó asztronauta csak 6 évet öregszik, amíg a Föld 200 évet. 8 év fedélzeten eltöltött időnek 1500 év "földi" idő felel meg. Az űrhajón csak 12 év telik el, miközben bolygónkon 81000. Mire az űrhajós 15 évvel lesz idősebb, a Földön 2 millió év múlt el!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!