Tágulhatott az univerzum a fénysebességnél is gyorsabban az ősrobbanás után? Ha nem, mivel magyarázható az alábbi dolog?
"A mozgásért felelős szerkezeteket olyan távolságba tolta ki a felfúvódás, hogy becslésem szerint több százmilliárd fényévnyire lehetnek,"
Több dolgot nem értek e cikkből, mert az egész nagyon bizarr, de ez a legérthetetlenebb.
Vagy az alábbi dolgot érti valaki?
"A felfúvódás elmélete szerint az általunk látott világegyetem csak egy kis téridő-buborék, ami gyors tágulásnak indult az ősrobbanást követően. A kozmosznak azonban más részei is lehetnek ezen a buborékon túl, amiket mi nem láthatunk. Ezekben a régiókban a tér-idő egészen más lehet, valószínűleg nem tartalmaz csillagokat és galaxisokat, amik csak a mi buborékunk adott tömegsűrűségének következtében alakultak ki. Rendelkezhet azonban hatalmas, nagy tömegű szerkezetekkel, sokkal nagyobbakkal, mint amik a látható univerzumban találhatók, ezek vonzhatják magukhoz a galaxishalamzokat, előidézve a sötét áramlást."
Az utóbbi végén van egyfajta magyarázat.
"A problémára talán megoldást kínálhatnak az ún. inflációs Ősrobbanás-modellek. Ezekben a kezdet után nagyon rövid idővel egy rendkívül intenzív tágulási szakasz következik be, melynek során az Univerzum mérete exponenciális módon hirtelen a sokszorosára nő. Az inflációs modellekben az általunk megfigyelhető rész az egész Univerzumnak csak egy töredéke. A WMAP 2006-ban publikált adatai alátámasztani látszanak ezt az elképzelést, ezért Kashlinsky és munkatársai azt mondják, hogy az általuk detektált áramlás tulajdonképpen azon anyag gravitációs hatására adott válasz, ami a gyors felfúvódás miatt a Világegyetem általunk észlelhető tartományának határain túlra került."
Ha érti valaki, szóljon.
Igen, úgy tűnik. Az ősrobbanás inflációs megoldásainak leírásaból erre lehet következtetni. Hogyan másképp lehetne értelmezni ezt: Tíz a minusz harmincharmadikon másodperc alatt szubatomi méretekről, galaktikai méretekre, 30-50 nagyságrendet növekedett a világegyetem az infláció alatt.
Ebben a linkben a másik kettő, vagy három kérdésedre is találhatsz választ. Nem mondom hogy kimerítőt...
Még jobb, ha... az első három, és az Ledermann: Az isteni a-tom a megnézésre érdemes
Ez a cikk szerintem azt feltételezi, hogy az ősrobbanás "csak" része a tényleges (és jóval nagyobb) univerzumnak. Azt sugallja hogy az említett "jóval nagyobb" szerkezetek ősibbek magánál az ősrobbanásnál, de a kialakult univerzum anyagára természetesen hatnak.
Én így értelmezem ...
De akkor az ősrobbanás hatására tágulva terjedő "kozmoszrésznek" nem kellene likvidálnia az ősibbet?
Ha meg mindkettő terjed, akkor a találkozás egy újabb ősrobbanást eredményezne...
Szerintem nem igazán erről van szó.
Az inflációs modell a magyarázat, csak még nem igazán értem.
Azt már befogadtam, hogy tágulhatott a fénysebességnél is gyorsabban.
De ezt mégis hogy értelmezzem?
""A felfúvódás elmélete szerint az általunk látott világegyetem csak egy kis téridő-buborék, ami gyors tágulásnak indult az ősrobbanást követően. A kozmosznak azonban más részei is lehetnek ezen a buborékon túl, amiket mi nem láthatunk. Ezekben a régiókban a tér-idő egészen más lehet, valószínűleg nem tartalmaz csillagokat és galaxisokat, amik csak a mi buborékunk adott tömegsűrűségének következtében alakultak ki."
Mi az, hogy van egy buborék egy nagyobbon belül? miért különült el?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!