Miert nem veszti el a foton az energiat tobb milliard fenyevnyi utja soran?
"Ha ez igaz lenne, akkor például hogy látnál?"
Szeretném ezzel kezdeni. A fizikusunk már régen nem látható fényről beszél. Azt állítja, hogy alacsony energiájú fotonok nem hatnak kölcsön. E=h*v ( ha jobban tetszik E =h*f) ahol v a frekvencia. Azért írom ezt, mert ha a v egy kis szám, akkor a baloldal is kisebb szám lesz. Ahogy tanultuk általános iskolában a fénynek van nem látható tartománya is. A rádióhullám pont ilyen ( amiről a fizikus beszélt.)
Fizikus!
Ha a frekvencia nagyobb, mint az a valami, ami az útjában van, akkor valóban nem hat kölcsön. Viszont elég pontos adatokat kaptunk a KHS ből, azaz tudtuk mérni azt, ami azt jelenti, hogy az a foton, ami akkor "született" kölcsönhatásba lépett a műszerrel. Azaz mégis kölcsönhat még akkor is, amikor 14Milliárd éves a fény. Sajnos ezt nem vitathatod, egy rádióval megfigyelhetjük a KHS-t, és a megfigyeléshez kötelezően kölcsönhatás kell. Pedig a rádió nem egy kifinomult műszer..
A foton Energiája idővel nem csőkken, hacsak nem "akaratán kívűl nem veszi el valaki tőle". Akkoriban nagyon nagy volt az anyagsűrűség az univerzumban. A fotonok folyamatosan elnyelődtek, alacsonyabb energiaszinten kisugárzódtak. Ehhez tegyünk hozzá egy kis tágulás faktort, és elképzelhető, hogy 380.000 év alatt ilyen energiaszegények lettek. Erre nagyon jó példa a Nap, a fény egyenes úton indul el a napból felénk. Ide oda vergődik az atomok között, majd az eredetihez képest egy sokkal gyengébb verzió utazik felénk. Talán ha nem így lenne a nap színe is más lenne.
Ahogy egy Előttem szóló említette az eldobott kő esete. A Földön természetes, hogy nem megy tovább, amikor a gravitáció legyőzte a potenciális energiát. De az űrben nem teljesen. Ha nem ütközik semmibe, akkor meg sem áll. Persze ehhez az kell, hogy a kozmikus por se lassítsa meg miegymás, és azt hiszem Vree mondta, hogy nem teljesen vákuum. Jó persze, tényező ez is de tekintsünk el tőle. Akkor azt kapjuk, hogy a foton energiája sem változik. Léteznek megmaradástörvények is (4es megmaradás) energiamegmaradás. Vagy impulzus megmaradás :
E=p*c
Tudjuk, hogy az energia megmarad, és tudjuk, hogy a c állandó, azaz a p is megmarad.
E=mc^2 ( már nem a fotonról beszélünk!!)
Tudjuk, hogy az m nem változik, ha lassabban, vagy gyorsabban megyünk, amíg az anyagban nem keletkezik változás( olyanra gondolok, hogy nem törik ketté) akkor a tömeg addig állandó. Azaz az energia is.
A két képletből az első kell nekünk. Amíg a foton impulzusa nem változik, addig az energiája se.
Örülök, hogy ennyi kvantumfizikus van jelen. Már csak egy kis magyar nyelv értelmező kellene és jól elvolnánk.
Ha a kérdés pontatlan, akkor a válasz nem a szándékolt kérdésre vonatkozik.
Ha a kérdésről feltesszük, hogy pontos, akkor érdemes összevetni az olvasatát az író szándékával. A fotonról van szó. Tudjuk, hogy sok van belőlük, tudjuk, hogy mindenféle képes történni velük. De mégis: az "a" foton veszít energiát, vagy sem? Ha elnyelődik, megsemmisül (beépül) "az a" foton. Esetleg keletkezik egy "másik" foton. De az nem kérdés, ha "én" belerúgok adott energiával egy labdában, mekkora energiával távozik a "labda". Csak "én" számítok.
Ezért "az a" foton azért nem veszít energiát, mert nincs hová átadnia, hiszen nem lép kölcsönhatásba. Ha viszont lép, akkor "ő" nincs tovább, csak a kölcsönhatás fajtájától függően esetleg egy "másik" foton. Ami ugyancsak a kölcsönhatástól függően vagy ugyanannyi, vagy más energiával rendelkezik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!