Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miert nem veszti el a foton...

Miert nem veszti el a foton az energiat tobb milliard fenyevnyi utja soran?

Figyelt kérdés
2015. jún. 2. 20:11
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
14%
Azért mert annyira alacsony az energiája hogy nem tud kölcsönhatásba lépni más részecskékkel.
2015. jún. 2. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
27%
Persze ez nem minden fotonra igaz, bármilyen energiával keletkezhetnek nagyjából fotonok.
2015. jún. 2. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
100%

Mitol kene elveszitenie? Ha nem utkozik reszecskevel, es nem nyelodik el, azaz nem lep kolcsonghatasba semmivel, miert kene energiat veszitenie?


Ha eldobsz egy kovet az urben, es az nem megy neki semminek, nem kerul bele pl. egy bolygo legkorebe, az is addig megy, amig tart a Vilagegyetem.

2015. jún. 2. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 Vree ***** válasza:
89%

#1es, ezt a választ nem értem. Amikor elnyelődik a foton, akkor nem lép kölcsönhatásba?


Amennyire én tudom, a foton valóban veszít az energiájából, miközben utazik, ami a frekvencia változásában jelenik meg. (E=h(nu) )


Egyrészt az űr sem tökéletes vákuum, tehát ütközhet menet közben (töltéssel rendelkező) részecskékkel, és átadhat nekik valamennyi energiát. Ugye egy tükröt elképzelve, a tükör visszaveri a fényt, de fel is melegszik tőle. A tükör atomjai ilyenkor elnyelik a fotont, majd kibocsájtanak egy újat, de különböző frekvenciával és/vagy iránnyal.


És persze veszít energiát az univerzum tágulása miatt it, lásd vöröseltolódás.


A fotonok ugyanúgy folyamatosan kaphatnak vagy adhatnak le energiát, mint bármi más, csak ez nem a sebességükben mutatkozik meg, hanem a frekvenciájukban.


(nem vagyok fizikus)

2015. jún. 2. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
Hát én viszont fizikus vagyok és az első 2 válasz az enyém és egybetartoznak csak hamar kattintottam. Az univerzum születésekor keletkezett fotonok amik az inflációs pontnál amikor nagyon gyorsan tágult a világegyetem már léteztek nagyon sok energiát veszítettek és a foton-valami reakciók mindegyikében van egy küszöbenergia ha ennél kevesebb energiája van a fotonnak nem jöhet létre a reakció. Pont emiatt van az egész világegyetemben izotróp kozmikus háttérsugárzás. Ezek a fotonok bocsátják ki azokat a rádióhullámokat és ezek a fotonok nem is tűnnek el csak valóban az univerzum tágulásával veszítenek energiát és egyre tolódik el ennek a háttérsugárzásnak a frekvenciája.
2015. jún. 2. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
100%

"Hát én viszont fizikus vagyok"


Ami igen szomorú, ha tényleg igaz.

2015. jún. 2. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
Igen melyik állításom nem helyes szerinted?
2015. jún. 2. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:

[link]

Ajánlom a 15. diát ott van, hogy a 380000 éves univerzumnál érünk el arra a pontra, hogy az univerzum átlátszó lesz, tehát ekkor hűlnek le az Univerzum keletkezésénél született fotonok annyira, hogy már nem tudnak kölcsönhatni az anyaggal. Emiatt van a háttérsugárzás.

2015. jún. 2. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:

Ember, hogy jon ez ide???


A jelenlegi univerzumban (es most baromira nem a nagy bumm utani allapotokrol beszelunk) a fotonok azert nem vesztik el az energiajukat menet kozben, mert annyira ritka az anyag, hogy jo esellyel nincs mivel kolcsonhatasba lepni a hosszu ut soran. Ha lenne, elnyelodnenek, szorodnanak, illetve mas frekvencian (azaz mas energiaszinten) kisugarzodnanak. Tehat amit mi most fotonkent latunk, az vagy egy adott csillag elsodleges sugarzasabol valo (es ut kozben nem nyelodott/szorodott sehol, tehat energiat sem veszithetett), vagy a csillagokbol szarmazo fotonok szorodasakor, illetve elnyelodesekor-ujrakisugarzodasakor keletkezett masodlagos-harmadlagos stb. fotonok - es akkor abbol a masodlagos energiabol nem vesztett, mig a szemunkig ert. Ha vesztett volna, az mar nem ugyanaz a foton lenne.

2015. jún. 2. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:

"Igen melyik állításom nem helyes szerinted?"


Főleg ez:


Azért mert annyira alacsony az energiája hogy nem tud kölcsönhatásba lépni más részecskékkel.


Ha ez igaz lenne, akkor például hogy látnál?


Azon kívül az univerzum átlátszóságának nincs sok köze a kérdéshez. A foton azért nem veszt energiát (a vöröseltolódást leszámítva), mert nem találkozik anyaggal. Már amikor nem. Mert ha igen (ha pl. beleütközik egy gázfelhőbe vagy egy bolygóba), akkor nagyon is veszít. Pont mert kölcsönhat az anyaggal.

2015. jún. 2. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!