Mi az a fekelyuk?
Konkretan mibol van es miert es hogyan es mikor es hol. Hogyan keletkezik es hogy pusztul el. Tehat mi is az a fekelyuk.:)
Ha kerhetem, es modotokban all akkor legyszives leirnatok szakszavakkal es zarojelekben megmagyaraznatok azokat? :) Koszonom.
"...szeretem azt is megmagyarázni, amit nem lehet :D"
Erre rájöttem. :-)
Tehát a "csillagok nagyon nagy sebességgel repünének ki a" rendszerből...
S mi történne velük, ha a környező "csillagrendszerek" gravitációja hatna rájuk?
Ugye gyorsulnának?
Tudom, a hasonlatban van egy kis bibi (több is), ugyanis ezek érintő irányban hagynák el a rendszert.
Most már csak a "keringést" kéne kivonni a rendszerből.
Ehhez már "hyper" számítógép kéne.:D
"...ahhoz, hogy ezzel valami közel izotrop gyorsuló térfogati tágulást kapjunk, alighanem át kéne bütykölni magát az áltrelt. is. De minek mindjárt ekkora bukfencet vetni, tele valószínűleg örökre igazolhatatlan feltételezésekkel? Előbb a sokkal közelebb fekvő magyarázatokkal kell próbálkozni!" (kozmoforum)
Inkább "tákoljuk" az áltrelt (a kozmologiai állandót), minthogy egyáltalán felvessük az előző változatot.
(Erről már elmondtam a véleményem.) Na mindegy. Várok még egy pár ezer évet, hátha jön egy újabb Galilei... :-)
Azért, hogy egy kicsit bonyolítsam:
Újabb elméletek szerint az Univerzum tágulását a tér tágulása okozza, ez "viszi magával" a galaxisokat.
Erre tegyél kalapot...
"S mi történne velük, ha a környező "csillagrendszerek" gravitációja hatna rájuk?
Ugye gyorsulnának?"
Ezt nem nagyon értem...
Most ügye a galaxisról beszélünk, és annak is a közepéről? Eddig ia hatottak egymásra az égitestek, ha van feketelyuk ha nincs, hatnak egymásra... A kirepülő Csillagokra ugyan úgy hatnak, valamennyire lelasítják a kirepülő csillagot ( persze ez függ a többi test mozgásától.) tulajdonképpen mindegyik égitest kirepül az univerzumból, ugyanis a feketelyuk gravitációjának megszűnésével a keringés is abbamarad, és egyrészük egyenes vonalú mozgást fog végezni. Másrészük keringési pályára áll egy nagyobb test körül ( amelyik EE mozgást végez) harmadrészt összeütköznek...lehet lesznek álló Csillagok, de ez nagyon sokmindentől függ.
Gondolom a teóriádra érkezett választ osztod meg velem. Hát igen... Az elképzelés nem rossz ( mármint az a része, hogy gravitációval helyettesítenéd a sötétenergiát, de az a baj, hogy ez abban a formában ahogy leírod nem lehetséges. Ahogy többször mondtam, egy rendszer egységes gravitációjával lehetséges lenne, ami azt jelenti, hogy egy buroknak kellene lennie az univerzumunk körül. De ez sem oldaná meg a hiányzó tömeg problémáját, ami még oké, találunk másik valamit eléteszük, hogy sötét, és van valami amiről gondolkodni lehet. A súlyosabb probléma, hogy a valósággal sem egyeztethető össze, még a burokkal kiegészített elmélet sem, mert azzal az anyagot is vonzaná a gravitáció, azaz minden elindul a a perem felé, középen meg lenne a nagy büdös semmi.
Az utolsóhoz annyit fűznék, hogy régóta tudjuk, hogy a sötétenergia nélkül is van tágulás, csak nem olyan nagy mértékű.
Kezdesz valamit "kapisgálni". :-)
Honnan tudod, hogy nem a "nagy büdös semmi" van középen? Amit látunk -mondjuk, hogy "arrafelé"-, az már 10-12 milliárd éve nincs ott.
"Ugye gyorsulnának?" "...Valamennyire lelassítják a kirepülö csillagokat..." Jé! (Gyorsul-lassul-gyorsul.) Itt arra gondoltam, mikor ezek a kirepülő csillagok közelebb kerülnek egy másik bármilyen csillaghalmaz csillagaihoz (lassul-gyorsul, az elejét egyelőre felejtsük el - akkoriban úgysem voltak "igazak" a fizika törvényei).
Akkor már csak ezzel a "burokkal" kellene kezdeni valamit? (Ezért rajzolgatok különböző eredő vektorokat, s próbálok feltételezni különböző eloszlást. Például, ha tényleg sík az univerzumunk - bár a vektoraim egyre inkább egy fura "fánkot" igazolnak.)
(Na meg "a hiányzó tömeggel..." De hát a sötét anyaggal -egyelőre- nincs semmi bajom.)
(Ez a burok kérdés felvetett bennem 2 másik teóriát, de ezen még "dolgoznom kell".)
Hát... Ez lassan a "tévedések vígjátéka". :-)
- Az állócsillagodon én is egy kicsikét megütköztem. Főleg mert itt-ott nagyvetűvel kezdted a Csillagot. Azt hittem ennek is van valami jelentése...
Én inkább azt hittem, hogy arra gondolsz, hogy a belső csillagok gravitációja kezdetben lassítaná a rendszer tágulását. (Biztos azért, mert ez jobban beleillett az én elképzelésembe.) Később viszont a külső gravitációs terek -egyéb csillaghalmazok gravitációja- elkezdené gyorsítani.
A fánkról korábban írtam. Talán statikus modellnek lehetne nevezni. Az Univerzumunk alakjáról egy olyan modell ami megpróbál rögzíteni egy adott pillanatot. Ilyen több is létezik: fánk, nyereg, sík, lufi, stb. Azaz, hogy "hol fog" elhelyezkedni egy jelenleg 1-2-10-12 milliárd fényévre látott objektum egy adott pillanatban.
Tehát a fánkot erősen torzítaná egy nem buborékszerű külső gravitáció. - Ezzel a buborákkal megfogtál, és nem is a "fura fánk" miatt...
Már értelek...
Szerintem az univerzumot ne képzeljük el fánkszerűnek ( az alakjára értem) mert az univerzum alakját nem ismerjük. Persze vannak ilyen-olyan modellek, de mi csak egy részét látjuk ennek, következtetni a valódi formára nem lehet. Láttam én is Morgan Freeman videóit, had ne mondjam, milyen csalódások értek... Azért mondom ezt, mert abban is volt egy olyan rész, ahol az univerzum alakját fírtatták, és különböző keretbe foglalt kifeszített hártyák keltette hanghullámok alapján akarták modellezni. Na ez baromság! Gondolom nem kell bemutatni, hogy ha egy négyzeten keltünk hanghullámot, vagy egy kockán, az teljesen más lesz. Ugye a kockának csak egy lapját tudjuk megrezgetni, a másik 5 szépen csillapítja majd, ha jól gondolom mélyebb hangot kelt, mint ha csak egy lapot feszítenék ki...ennek nem szabad hinni. A fánk forma nem tudom hogy jött ki és kinek, de az sem biztos, bármelyik fizikus is volt az. ( én egyszerűen gömbnek képzelem el, mert mi más lehetne egy pont tágulásából?)
A csillagot azért írom nagybetűvel mert van mikor a telefonom gondol egyet, és kijavítja amit írok, és szerintem nagybetűvel van elmentve benne, semmi jelentősége nincs. A feketelyuk nélküli galaxisra visszatérve...annyira kaotikus, és annyira sok mozgásirány lehetséges, hogy én nem tudok erről úgy nyilatkozni, hogy hihető legyen. Ha akarsz vektorokat rajzolgatni, megteheted, de Sosem leszel vele kész:D. Azt is eltudom képzelni, hogy egy belsőcsillag kirepül a galaxisból, de a galaxis vissza is rántja. A leginkább szerintem ütközések lennének jellemzőek.
Te még egész jól elvagy a telefonoddal. Nekem egy gratulációmat javította ki egy teljesen más értelmű marhaságra - nem csak betűket, az egész mondatot. :-(
Igen. Többen ragaszkodnak a "lufihoz" (gömbhöz). A fánkra, esetleg síkra, nyeregre is vannak bizonyos elméletek. Korábban olvastam róla, de most nem találtam közérthető magyarázatot.
Mondjuk az én elméletembe "beilleszthető": ha óriási sebességgel FORGÓ, óriási tömegű fekete lyuk "újabb összeomlása" a kiinduló pontja az ősobbanásnak, az itt fellépő óriási erők okozhatnak a gömbtől eltérő alakzatot.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!