Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Beindítható lenne-e a Jupiterb...

EagleHUN kérdése:

Beindítható lenne-e a Jupiterben a fúzió anélkül hogy az végzetes robbanást okozna a naprendszerben?

Figyelt kérdés

Úgy tudom a napnál 3x kisebb csillagokban még magától beindul a fúzió ezekből lesznek a vörös törpék, amiknek az élettartama a leghosszabb az ismert univerzumban (még egynek sem fogyott ki az üzemanyaga, egy sem hunyt ki), viszont a legnehezebben észlelhetők is a kibocsájtott nagyon kevés sugárzás és fény miatt.


Na most a Jupiter még ezeknél is kisebb, bár sugároz ki hőt mert a gravitáció összehúzza, de ez nem elég a fúzió beindulásához. A közepében atomos fémszerű hidrogén van és igen nagy hőség.


Mi történne ha egy hidrogénbomba lejutna a mélyébe és ott fölrobbanna, tovaterjedne a fúzió a magban...és után? szétvetné a bolygót a robbanás a naprendszerrel együtt vagy egy új csillag születne, körülötte pár lehetséges lakható bolygóval (Európa pl)?


Ha nem tudunk olyan hidrogénbombát építeni ami lejut olyan mélyre és a felszínéhez közelebb robbantunk?


Ezt a kérdést feszegette a 70' évekbe forgatott 2001 és 2010 Űrodisszeia című filmek, csak ott az idegenek ajándékoztak meg ezzel minket.


Tehát cél a Jupiter holdjainak ilyen módon való élhetővé tétele. Lehetséges? Vélemények? Esetleg konkrét tudományos állítások számítások...?



2013. máj. 24. 15:49
1 2
 11/19 Wadmalac ***** válasza:
79%

Mivel a Jupiter pontos belső összetételével egyáltalán nem vagyunk tisztában, szerintem mindegyik verzió lehetséges. A jelenleg a Jupiter által kibocsátott hőmennyiség sok tudós véleménye szerint túl sok ahhoz, hogy csupán a gravitációs összehúzódásból származzon. Valószínű, hogy a fúzió folyamatban van "odabent", a felsőlégkör héliumtartalma is utal erre, de ha működik is a dolog, akkor pont úgy, ahogy mi itt a földön próbálunk létrehozni kontrollált, szabályzott fúziót. A Jupiter magja lehet egy szépen lefojtott, önszabályzó természetes fúziós reaktor. Ha ez így van, nincs az az emberi léptékben elképzelhető fúziós bomba "behajítás", ami ennek a stabilitását meg tudná borítani.

Túl lehetne "szalajtani", ha pár földtömegnyi, alacsonyabb gyújtási hőmérsékletű fúziós "alapanyagot" szórnánk bele. El lehet képzelni, ez mennyire reális.

2013. máj. 27. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
Tegnap néztem utána, a fúzió beindulásához, nem 3-4x-es, hanem legalább 13x-os Jupiter tömeg kéne!!!!
2013. máj. 27. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
100%

Mint ahogy Földünket, úgy a Jupitert is rengeteg aszteroida találta el élete során. Ezen aszteroidáknak egy jelentős része lényegesen (akár nagyságrendekkel) nagyobb energiát szabadított fel becsapódáskor, mint amennyi energia szabadult fel a legnagyobb, ember által alkotott hidrogénbomba (Cár-bomba) felrobbantásakor. Mégsem indult be a fúzió a Jupiter belsejében.


A fúzió beindulásához megfelelő nyomás és megfelelő hőmérséklet szükséges EGYÜTTESEN. Lehet az egyiket csökkenteni, de akkor a másik tényezőt kell növelni, hogy az együttes hatás érvényben maradjon. Egy Jupiter méretű és tömegű objektum esetében azonban mindkettő jócskán alatta marad a küszöbértéknek, tehát mindkettőn kellene növelni, hogy a fúzió beinduljon a bolygó belsejében. A hidrogénbombád robbanása által keltett hő hamarabb szétsugárzik, mintsem újabb fúziós folyamatokat tudna beindítani. Ehhez még a fémes hidrogén állapotában lévő hidrogéntömegben is túl messze vannak egymástól a hidrogénatomok magjai. Egyrészt a nyomás kicsi, tehát nincsenek elég közel a hidrogén-atommagok ahhoz, hogy a fúzió által felszabadított nyomás újabb hidrogén-atommagokat vonjon be a fúzió folyamatába; másrészt ahhoz is túl távol vannak, hogy a fúzió során felszabaduló hő elég nagy mozgási energiát közöljön a hidrogén-atommagokkal ahhoz, hogy társaikkal egyesülni tudjanak.


Szemléltető példa: gyufaszálak. Tegyük fel, hogy a Szahara sík, nem dimbes-dombos. Szurkáljunk le egymástól egy kilométernyire gyufákat úgy, hogy a fejük két centire álljon ki a talajból. Ez nagyjából megfelel a földfelszíni körülmények közötti állapotú hidrogénnek. Hiába gyújtod meg az egyiket, nem fog láncreakció kialakulni, mert túl távol vannak egymástól a gyufafejek.


Most szurkáljunk le egymástól méteres távolságra gyufafejeket. Ez szemlélteti a fémes állapotú hidrogén sűrűségét (kb. mint a Jupiter belsejében). Az eredmény ugyanaz lesz, mint a Földi körülmények esetében, még mindig túl távol tanyáznak egymástól a hidrogénatomok.


Ám ha egymástól 1 mm távolságra szurkálod le a gyufafejeket, akkor már képes az egyik a másikat meggyújtani, mert elég nagy lesz a (nyomás által létrejött) sűrűség ahhoz, hogy a fúzióban részt vevő atomok által felszabadított energiamennyiség újabb gyufafejeket (hidrogén-atommagokat) vonjon be a fúzió folyamatába. Nem tudom mennyire fedi a valóságot a példa, de érzésre legalább nagyságrendileg nagyjából jól szemlélteti a dolgot.


Tehát a Jupiterben lévő hidrogénatomok magjai még akkor is túl távol vannak egymástól ahhoz, hogy fúzionáljanak, ha valamilyen mesterséges eszközzel (pl. hidrogénbombával) próbálnál fúziós folyamatokat gerjeszteni a belsejében. Egyszerűen túl nagy a távolság köztük még ahhoz is, hogy a fúzió folyamata beinduljon, nemhogy ahhoz, hogy az önfenntartóvá válhasson.

2013. máj. 29. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
77%

A gyufaszálas példa érthető, de lehet nem valami jó hasonlat.

Ezt abból gondolom, hogy:


"A Nap középpontjában a hőmérséklet kb. 15000000 °C (27000000 °F), míg a sűrűség 150 g/cm3. Mind a hőmérséklet, mind a sűrűség a centrumból kifelé haladva csökken. A hidrogénéges a mag külső részét elérve, a Nap sugarának 25%-ánál teljesen leáll. Ennél a pontnál a hőmérséklet már csak fele a centrális értéknek, míg a sűrűség kb. a 20 g/cm3 értékre csökken."


idézet innen:

[link]


nem tudom, ez a sűrűség fedi-e a gyufaszálas példát, de ha fedné is, én úgy tudom, akkor sincs olyan, hogy H-H fúzió, hanem statisztikailag protononként megtörténő, millió évente egyszeri fordított ß bomlás, mikor is a proton "felfelé bomlik" neutronná pozitront, és neutrínót kibocsájtva (tömege több lesz), és pont akkor, így taszítás nélkül találkozva egy protonnal, egyesül.

Ez a bomlás szabályozza, hogy azon a hőmérsékleten, nem tud két proton egyesülni, hisz akkor azonnal szétrobbanna az egész, hisz ha azon a hőmérsékleten tudna fuzionálni a 2 proton, egyből, minden fúzió létrejönne, és ezred mp alatt szétrobbanna minden a napban....

Ez a bomlás okozza, hogy évmilliárdok alatt csorog le ez a reakció....

2013. jún. 2. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 A kérdező kommentje:
13-as példája nagyon tetszik, szemléletes példa. Így már érthető a dolog. Tehát maximum nagyobbat robbanna a H bomba és kb ennyi.
2013. jún. 2. 21:14
 16/19 A kérdező kommentje:

14-es nem vagy tisztában a fúzióval sem.

A protonok nem bomlanak fölfele semmikor sem.

Abban igazad van hogy a nem közvetlenül a 4db H-ből lesz egy He, hanem több lépcsőben. Ugyanis a protonokat a többi fuzionáló anyag besugárzása teszi Neutronná, és így állnak össze a neutronok és protonok egy Deutériummá, majd 2 deutérium egyesül egy darab He-á. De ezen kívül még számtalan módon lejátszódnak mellékreakciók is, pl Hélium 3-is keletkezik és kisugárzódik a napból. A hold felszínén tervezik a gyűjtését.


[link]

2013. jún. 2. 21:24
 17/19 anonim ***** válasza:
84%

Részben lehet igazad csak, mert mikor elindul, nincs sugárzó neutron.

Igenis a Proton millió évenkénti karakterisztikus időnként neutronná alakul, ekkor tudnak egyesülni.

Ez szabályozza, hogy ne egyszerre égjen le az egész.

Remélem ezért nem húztad le a hozzászólásomat...

Kutass utána.

2013. jún. 12. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 A kérdező kommentje:

"Az atommagon kívüli, szabad neutron nem stabil, átlagos élettartama 885,7±0,8 s (majd 15 perc). Elbomlik protonra, elektronra és anti-elektronneutrínóra.

Bomlását a gyenge kölcsönhatás okozza. A kvarkszintű részletezést az ábra tartalmazza."


[link]


Ezért írtam hogy fölfelé nem bomolhat semmi sem! Kisebb tömegből nem lesz nagyobb tömeg csak és kizárólag külső behatással. Amire te gondoltál az a szabad neutron bomlása lehet protonná. Fordítva nem következhet be külső behatás nélkül, mert az spontán tömegnövekedést jelentene lévén hogy a neutron nagyobb/nehezebb mint a proton.

2013. jún. 13. 11:57
 19/19 anonim ***** válasza:

teljesen tisztában vagyok ezekkel, de van ilyen. már nem emlékszem, külső energia miatt, vagy a vákumból "vesz kölcsön" energiát, de ilyen is van. ezért millió éves protononként a karakterisztikus ideje.

és épp ezért nem ezredmásodperc alatt robbannak szét, hanem milliárd évekig égnek a csillagok.

Majd kikeresem egyszer, melyik előadásban beszél róla Dávid Gyula.

mert több évad fent van mp3-ban a neten, és évadonként tizenakárhány, 1,5-2 órás előadások, különleges anyagok a világegyetemben az egyik évad címe.


Ha nem tudtad, akkor ne húzgáld le azt, aki tudta. előtte én sem gondoltam volna, hogy van ilyen, meg sok mást sem.


[link]

2013. jún. 13. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!