Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fénysebesség referenciapontja....

Fénysebesség referenciapontja. Hogyan van ez?

Figyelt kérdés
Nem teljesen értem a fénysebesség mikéntjét, de azt tudom, hogy a sebesség egy referenciaponthoz viszonyított érték, igy ha pl felgyorsulok kb fénysebességre és az egyenletes mozgásomat referenciaként tekintjük a további gyorsuláshoz az eredeti referenciaponthoz viszonyítva én akár bármilyen sebességre felgyorsulhatok? Vagy ez nincs így? Mert ha így van akkor egy fény évet akár napok alatt is meg lehetne tenni, de ez az elképzeles nekem elég abszurd és nem hiszem hogy így lenne, de nem tudok rájönni hol hibádzik. Valaki segítene megérteni a fénysebességet?

2013. ápr. 26. 12:55
1 2 3
 11/29 anonim ***** válasza:
Az ikerparadoxon is már elég sokszor ki lett tárgyalva ezen az oldalon. A helyzet azért nem szimmetrikus, mert az űrhajós rendszere nem inerciarendszer, amikor megfordul, hanem gyorsuló. Ez felfogható úgy is, mintha minden pillanatban egy másik inerciarendszerbe ülne át, amelyekben az origó egyidejűségi vonala (x tengely) a földi testvér rendszerének egyre későbbi sajátidejű pontjaival lesz egyidejű. Aki ért a dologhoz és fel tud rajzolni egy kétdimenziós téridő grafikont, az nagyon könnyen láthatja, hogy a földi testvér az űrhajóshoz képest bizony a megfordulás pillanataiban öregszik látványosan, és hogy mennyire, az a Földtől való távolság függvénye.
2013. ápr. 27. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/29 anonim ***** válasza:

#11: Ó, már megint te vagy az, kiskutyám, csak most ismertelek fel a jellegzetesen primitív fogalmazásodról. Amit írtál, hülyeség. Tudom, hogy te is tudod, csak azért írom, nehogy valaki komolyan vegyen.


Most akkor gondolom az jön megint, hogy privátban elkezded a kötöszködést... Hát, miattam rajta :)


#12: pontosan így van. Minkowsky-diagrammal nagyon jól lehet ábrázolni ezt, csak kevesen értik.

2013. ápr. 27. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 anonim ***** válasza:
0%

" űrhajóshoz képest bizony a megfordulás pillanataiban öregszik látványosan,


██████████████████████████████████████

██ [link]

██████████████████████████████████████

▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓

▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒

░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░


Még mindig a visszaúton öregszik látványosan a doppler leképezéssel ugye cenzúrás barátom? És a távolság sem stimmel mivel a körpályán keringő test is fiatalodik miközben nem távolodik a középpontjától .Lehet magyarázni inercicarendszerekkel de csak arról van szó hogy az egyik test anyaga közelebb került az 1c hez és azért fiatalodik. A fotonnak nem is telik az ideje például ha tudni akarjátok ,ugye az sem kanyarog és lassul gyorsul tehát nem hat rá elvileg semmilyen erő amitől átlépegetne inercicarendszereken .De még az űrhajós példa sem lenne igaz ami 5 perc alatt elér egy fényévre mert az se gyorsulgat és kanyarog a példa szerint mégis lelassul az ideje. Erről szól Ejnstein rakétája cenzuráskám tudtad? Abban a rakétában sem azért áll le az óra és jár visszafelé mert nem inercica mozgást végez vagy mert kinézve az ablakon a föld fénysebességgel és afölött távolodik ,ennek az egésznek semmi köze a környezethez .Nem a föld fénysebességgel távolodása állítja meg a rakétában az órát,ha azt hitted címeres barátom hogy a relelm erről szól akkor ideje nyugdíjba menned mert attól hogy cenzúrázgatsz még nem lesz igaz a saját hozzászólásod oldalakon keresztül én meg privátba is megválaszolom esetenként a kérdezőt tehát sokra nem mentél öreg.

2013. ápr. 27. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 anonim ***** válasza:
2013. ápr. 27. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/29 anonim ***** válasza:

A link jó, köszi érte, nagyon hasznosak az animációk és egyszerűen van fogalmazva.


A szöveged továbbra is minősíthetetlen, de sebaj, nem is számít senki másra tőled ;)

Hidd el, barátom, ha nem lennél ennyire arrogáns módon ostoba, és alkalmanként értelmes emberhez méltó megnyilvánulásokat produkálnál, nem hogy nem próbálnálak meg kigyomlálni, de még zöld kezecskéket is osztogatnék neked. Próbáld ki egyszer!

2013. ápr. 28. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/29 anonim ***** válasza:

Kedves 13-as!


A hozzászólásod nyilván nem nekem szól, mert én nem cenzúrázgattam semmit. Ebben a topikban nekem ez a második bejegyzésem.


Az általad belinkelt szimuláció nagyon jópofa, nekem is tetszett és azt igazolja, amit mondtam. Amikor Csilla Péter jeleit fogja, akkor amíg távolodik a Földtől, alig kap jeleket, hiszen hozzá képest Péter lassabban öregszik (a Doppler-effektus révén kisebb lesz Péter jeleinek frekvenciája). De amint megfordul, Péter jelei hirtelen gyakoribbakká válnak, mert Csilla a gyorsulás révén átült egy másik inerciarenszerbe, amelynek egyidejűségi vonalai a gyorsulás után már Péter rendszerének olyan pillanataival lesznek egyidejűek, ahol Péter már idősebb Csillánál. Vagyis a visszaúton Csilla épp annyival fogja gyakrabban Péter jeleit, hogy mire újra találkoznak, annyi jelet fogott összesen, amennyi év Péter számára eltelt. Sajnos az illusztráció nem tartalmazza az egyidejűségi vonalakat, azaz a mozgó rendszer térbeli koordinátavonalát, csak a fényjeleket, de így is elég látványos a dolog.


Most már csak meg kell értened. Talán ajánlanám Taylor és Wheeler könyvét a speciális relativitáselméletről, abban is elég részletesen ki van tárgyalva ez a jelenség.

2013. ápr. 28. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/29 anonim ***** válasza:
Egyébként a belinkelt szimuláció utolsó előtti oldalán lévő rész nem pontosan megfogalmazott. Péter ideje Csilla visszaútján is lassabban telik. Amit a bal oldali körben látunk, az nem Péter órája, hanem Péter által kibocsátott fényjelek által közölt idő Péter órájáról, ezek a pillanatok azonban nem egyidejűek Csilla idejével. Vagyis a fényjelek frekvenciája nő ugyan, de amikor Csilla már visszafelé jön, akkor már Péter idősebb kell, hogy legyen nála, hiszen hozzá képest lassabban öregszik, mégis idősebb a visszaérkezéskor. Ebből is látható, hogy Péter "a megfordulás pillanatában öregedett nagyot".
2013. ápr. 28. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 anonim ***** válasza:

Ez az utolsó kicsit zavaros nekem "fényjelek által közölt idő Péter órájáról, ezek a pillanatok azonban nem egyidejűek Csilla idejével."


De mért nem? Az egyidejűségi vonalak a 45°os fénysebesség vonalai tehát amit látsz az Péter egyideje Csillával és ezek a sűrűségek az egész visszaúton kitartanak leszámítva a gyorsulásokat . Miért ragaszkodsz hogy a fordulásnál többet öregedett Péter mint a folyamatos visszaúton mikor a doppler leképezés nem ezt mutatja ?


Más , az orbitális pályán keringő ikerhez képest is gyorsan öregedik a föld de ő hol fordul vissza? sehol. Ez is világosan mutatja és te is mondod hogy nincs ábrázolva a Minkowski síkon bejárt út ,azaz nem egymás miatt állnak le az órák hanem saját maguk miatt és nincs is értelmezve az út xyz világunkban . A legrövidebb idő annak telik el aki a leghosszabb utat járja be a Mindkowsi síkon , nem az számít hogy Euklideszibe milyen messzire ment ,a megfordulás és visszajövés csak realizálja az idődilatációt. Gondolom ezért alkották meg az inerciarendszer fogalmát így a körpálya folyamatosan gyorsul ezért ott is nagyobb utat jár be ha ábrázoljuk ,ilyen felcsavarodott életvonal lesz ha jol tudom de ez csak matematikai leképezése a dolognak hisz ha egyenesen megy a rakéta akkor is lelassul benne az óra viszont nem realizál idődilatációt a földel csak ha visszamegy.

2013. ápr. 28. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 anonim ***** válasza:

Komoly tévedésben vagy. Az egyidejűségi vonalak nem a 45 fokos fényjelek vonalai! Az egyidejűség vonala mindkét rendszerben - minő meglepetés - az x koordinátatengely. Amikor Csilla elkezd visszafordulni, akkor minden pillanatban egy olyan inerciarendszerbe ül át, amelynek másfelé mutat az x tengelye. Rajzold csak fel a Minkowski-diagramon. A távolodó űrhajó koordinátarendszere egy hegyesszögű koordinátarendszer. A közeledőé pedig egy tompaszögű. Ezért Csilla rendszerének x tengelye Péter világvonalán gyorsan végigseper akkor, amikor Csilla épp visszafordulóban van, és a hegyesszögűből tompaszögű korrdinátarendszer lesz. Én erről beszéltem, nem a fényjelekről.


A fényjelek mindig múltbeli információt közölnek, mert a fény véges sebességgel terjed. Amit Csilla a távcsövön lát, az az, amilyen Péter órája a múltban volt valamikor. Ahogy mi is az égre nézve a világegyetemet egy múltbeli állapotában látjuk, távolságtól függően. De Péter nem annyi idős, amennyit a fényjelek mutatnak épp akkor, amikor Csilla észleli őket, hanem idősebb. És amikor Csilla már hazafelé tart, Péter akkor is lassabban öregszik hozzá képest, hiszen felőle nézve Péter mozog, és nem ő. Mégis Péter a találkozáskor idősebb lesz Csillánál. Vagyis akkor öregedett sokat és előzte meg korban Csillát (Csilla rendszeréből nézve), amikor Csilla visszafordult.


A keringő iker talán nem mozog a földihez képest? Hogy nem fordul vissza? Kering, nem? Vagyis visszafordul. De itt még általános relativitáselméleti effektusok is bejátszhatnak. Itt a földön nagyobb a gravitáció, mint odafent, ahonnan nézve emiatt itt lassabban telik az idő.

2013. ápr. 28. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/29 anonim ***** válasza:

Igazad van a fényvonalak tényleg nem egyidejűségek én tévedtem, de az animáció akkor is helyes mivel doppler és fény és távcső szerepel benne vagyis a valóságos tapasztalást mutatja be nekünk hogy mit láthatnánk. Amúgy érdekes hogy amiről te is beszélsz a fordulóban beiktatott földi öregedési szakaszra nem tér ki semelyik tanulmány amit én olvastam hogy az mitől van ,ez csupán tényként van tálalva és pont ezért lesz paradoxon a végkimenetel de én akkor is azt mondom hogy simán a gyors mozgás miatt iktatódik be a földi öregedés szakasz a forduláskor.(ami egyébként nem látható)


" A keringő iker talán nem mozog a földihez képest? Hogy nem fordul vissza? Kering, nem? Vagyis visszafordul."


Nem mert tökéletes körpályán van mindig 1r távolságra tehát nincs visszafordulás mégis fiatalodik és megint csak a gyorsabb mozgás miatt . Ezt ha ábrázolni kéne téridőben kiderül hogy a körpálya nem zárt hanem az idő irányába felcsavarodó spirál és ekkor a spirál kiterítve hosszabb mint az egyhelyben álló földi egyenes idővonala ezért lesz öregebb a földi mivel a rövidebb úthoz mindíg nagyobb idő tartozik (anti euklideszi síkon értelmezve).

A tudományos magyarázatokban is benne van a paradoxon feloldása és az hogy időben utazik mindenki.Ha nem vennénk figyelembe hogy az időhöz képest utazunk akkor a körpályás esetben is paradoxon lenne mivel a föld keringene fentről nézve így neki kéne fiatalodni.

2013. ápr. 28. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!