Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fénysebesség referenciapontja....

Fénysebesség referenciapontja. Hogyan van ez?

Figyelt kérdés
Nem teljesen értem a fénysebesség mikéntjét, de azt tudom, hogy a sebesség egy referenciaponthoz viszonyított érték, igy ha pl felgyorsulok kb fénysebességre és az egyenletes mozgásomat referenciaként tekintjük a további gyorsuláshoz az eredeti referenciaponthoz viszonyítva én akár bármilyen sebességre felgyorsulhatok? Vagy ez nincs így? Mert ha így van akkor egy fény évet akár napok alatt is meg lehetne tenni, de ez az elképzeles nekem elég abszurd és nem hiszem hogy így lenne, de nem tudok rájönni hol hibádzik. Valaki segítene megérteni a fénysebességet?

2013. ápr. 26. 12:55
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:

A fénysebesség minden referenciapont szerint ugyanaz marad.

Már ott értelmetlen, hogy te felgyorsulsz fénysebességre. Lehetetlen megközelíteni meg tudod, elérni nem.

Fénysebességről végtelen energiával lehet[ne] gyorsulni. Ha meg átlépi akkor negatív lesz a tömege valaminek....

A fénysebesség az elérhető legnagyobb sebesség.


Egyébként meg ha elég gyors vagy lehet a szemszögödből egy fényév 1 nap is, de a valóságban 1 év telik el.

2013. ápr. 26. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:
A valóságot alatt a földi megfigyelőt értem.
2013. ápr. 26. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 A kérdező kommentje:
Ezért írtam azt hogy kb fénysebességre, mint hogy csak megközelítőleg fénysebességre, de nem is ez a fontos. Probalom máshogy elmondani, pl ha felgyorsulsz a fs felére és elérsz egy bolygót, ami ekkora sebességgel megy a földhöz képest. Itt leszálsz majd újra fel és felgyorsulsz újra a fs 3/4 ére akkor a földhöz képest már túl vagy a fs-en. Ha ez lehetseges, akkor ugyanugy lehetseges bolygó nélkül, csupán gyorsítására is.
2013. ápr. 26. 14:17
 4/29 A kérdező kommentje:
Ezért írtam azt hogy kb fénysebességre, mint hogy csak megközelítőleg fénysebességre, de nem is ez a fontos. Probalom máshogy elmondani, pl ha felgyorsulsz a fs felére és elérsz egy bolygót, ami ekkora sebességgel megy a földhöz képest. Itt leszálsz majd újra fel és felgyorsulsz újra a fs 3/4 ére akkor a földhöz képest már túl vagy a fs-en. Ha ez lehetseges, akkor ugyanugy lehetseges bolygó nélkül, csupán gyorsítással is.
2013. ápr. 26. 14:17
 5/29 A kérdező kommentje:
Jaaah. Azt hiszem rájöttem, de szóljatok ga tévedek. A megfigyelési pontokból a sebességem más és más, mivel másképp tellik az idő. Viszont akkor azt nem értem, hogy ha nagy sebességgel emegyek a fóldtől és vissza, miért leszek fiatalabb mint a többiek, hiszen csak viszonyitas kerdese, hogy én távolodok a fóldtól vagy a fóld tolem.
2013. ápr. 26. 14:28
 6/29 anonim ***** válasza:

#5: Majdnem jó, de azért pontosításra szorul. Az idődilatációról van szó, itt egy link, ahol példákon keresztül mutatják be a működését:


[link]


Az ikerparadoxon éppen azért paradoxon, mert látszólag mindkét testvérnek lassabban kéne öregednie a másiknál, mert ahogy te is mondtad, mindketten ugyanolyan sebességgel távolodnak a másiktól. A trükk itt abban a lassuló és gyorsuló szakaszban van, amikor az űrhajón utazó testvér visszafordul a Föld felé. Ha valamilyen módon képes lenne látni a földi testvérét, azt látná, hogy a forduló közben az rohamosan megöregszik. Itt olvashatsz bővebben erről:


[link]

2013. ápr. 26. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm:)
2013. ápr. 26. 18:07
 8/29 anonim ***** válasza:

Hát nem éppen , mert nem paradoxon és a helyes válasz már a kérdésben benne van csak éppen abszurdumnak hiszi a kérdező.


Nem azért lesz fiatalabb az utazó mert megfordult hanem mert gyorsabban mozgott mint a föld ,és egyébként meg nem a fordulás közben látja hogy megöregszik mindenki hanem a vissza úton egész addig amíg le nem parkol a földre (elméletben látja).


A sebesség számításnál a referencia pontod nem xy jóskapista lába aki épp egy vonaton utazik hanem saját magad nyugalmi azaz 0 sebességedtő való eltérés ami max 1 lehet de ez már a fénysebessége. Ezért lassul le a saját időd ha gyorsan mész ,nem azért mert xy hoz mérten mész gyorsan!

Amit az előzőek mondtak hogy látszólag a föld távolodik az utazótól tehát ugyan úgy kéne öregednie gyakorlatilag sz@rik arra hogy van az a fránya felső korlát tehát rossz és nincs paradoxon csak ez egy régi értelmezés .Ez az eset egyébként már a relatív sebességszámítás a két kordinátarendszer közt ,és akkor elmondhatod hogy a föld és utazó közt pl0,8c a sebességkülönbség .Ettől az adat ismerettől még lehet szimmetrikus is egy eset és akkor nincs is vs vs öregedés pont ezért számít az és ismerni kell hogy melyik test mozgott saját 0 jához képest nagyobb c vel ha idődilatációt akarsz számolni.

2013. ápr. 26. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 anonim ***** válasza:

#8:

>Nem azért lesz fiatalabb az utazó mert megfordult hanem mert gyorsabban mozgott mint a föld


Tévedés, mert abszolút sebességet vagy kitüntetett referenciát (étert) feltételez, a relativitás éppen ezeket zárja ki. Az űrhajó és a Föld egyenértékű inerciarendszerek, nincs olyan, hogy az egyik "gyorsabban mozog", csak az egymáshoz viszonyított sebességük számít.


A többi is, amit írtál, tökéletes badarság. Tanulj relativitást.

2013. ápr. 27. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:

Ezen a fórumon újra és újra felteszik ugyanazokat a kérdéseket és mindig azelőtt, hogy előzetesen utánajárnának a megoldásnak.


Kedves kérdező, a problémád a "relativisztikus sebességösszeadás" névre hallgat. Eszerint soha semmilyen rendszerből nézve nem fogod tudni átlépni a fénysebességet, hiába gyorsulgatsz akárhogy.


És igen, ha elég gyorsan mész, akkor akár egy fényvet is meg tudsz tenni egy nap alatt, mert a te rendszeredből nézve az egy fényévnyi távolság Lorentz-kontrakciót szenved, és akár egy fénynapra is összezsugorodhat. De egy külső megfigyelő, mondjuk a nagymamád számára, akit meglátogatsz, ugyanúgy majdnem egy évig tart az utad. Vagyis amit nyersz a réven, elveszted a vámon. Az ívelemnégyzet invarianciáját nem tudod kijátszani. Ezért nem lesz sosem értelme közel fénysebességgel nagy távolságú űrutazásokat tenni.

2013. ápr. 27. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!