Mozgó közegben, a fény miért terjed más sebességgel?
2. válaszoló, te miért válaszolsz fizikai kérdésekre, áruld el kérlek!! :D
jó az igaz hogy a fény mindig fénysebességgel terjed, hisz az az ő sebessége, de az a fénysebesség mindenhol más értékű. Függ a közegtől, és a külső körülményektől.
a formula pedig egyszerű mátrixoptikával levezethető
És mi alapján változik meg az úthossz, és miért ennyivel?
Nem azt írtam, hogy a fény nem fénysebességgel megy, és nem vagyok hülye, csak még nem tanulok/tanultam felsőoktatásban...
A fény változó törésmutatójú közegben adott végpontok között a minimális optikai úthosszhoz tartozó pályán terjed.
ha ez a pálya y(x), akkor a feladatunk csupán felírni y(x) funkcionálját, ahol a végpontok között, és venni a funkcionális deriváltját (y szerinti variálás stb), azaz variációs módszerekkel lehet meghatározni hogy a fény adott közeg(ek)ben milyen pályát jár be.
Magyarul variáljuk az argumentum függvényt, és vizsgáljuk mikor lesz a funkcionál megváltozása vezető rendben zérus. Ez lesz a fizikailag megvalósuló pálya, ezen a pályán fog menni a fény.
Kevésbé matekos módon ugyanez:
Compton effektusról hallottál már kedves kérdező?
A foton mint részecske rugalmasan szóródik az atomok elektronjain. Emiatt változik a hullámhossz. Minden egyes részecske amit eltalál a foton ott szóródás lép fel. Ebből ered a fény terjedési sebességének változása.
Igen, valamint energiájából is veszít ilyenkor, mert anyagba, folytonos közegbe lépve, gerjesztő hatása van.
Ezért a fémek pl nem átlátszóak, az üveg pedig igen. Nade 1 km vastag üveg már nem lenne átlátszó
Na jól van, de ha én 250 000 km/s-mal elhajítok egy üveget amiben a fény 200 000 km/s-mal haladna, és rávilágítok, akkor mi történik? Egyáltalán belép a fény az új közegbe? Hiszen az gyorsabban mozog, mint abban a fény mozogna. Teljesen visszaverődik?
c'=c/n+(1-1/n^2)v képlet alapján a fény sebessége:
c'=300.000/1,5+(1-1/1,5^2)*200.000=311.111 km/s - ami nagyobb mint 300.000 km/s!
Attól függ hogy szembe hajítod e a fénnyel vagy azonosan mivel közeg-közeg mind a kettő csak a fénynek nincs részecske burka ,ezért is szalad szét minden irányba a létező leggyorsabban.
Kiterjed.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!