Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az árapály jelenség mi miatt van?

Az árapály jelenség mi miatt van?

Figyelt kérdés

Én eddig úgy tudtam, hogy a Hold vonzása miatt, de itt viszont olvastam olyat, hogy a tehetetlenségi erő miatt.

Akkor hogy van ez?


2009. szept. 17. 11:40
1 2 3 4 5
 1/50 anonim ***** válasza:
90%
Az árapály a Hold vonzása, és a centrifugális erő miatt van. A Hold mindig a saját irányába vonzza a víztömeget, a Föld ellentétes oldalán pedig a centrifugális erő az űrbe lökné azt de a Föld gravitációja ezt nem engedi. Ez olyasmi mint mikor a mosógépben centrifugázás közben a ruha a széléhez tapad.
2009. szept. 17. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/50 A kérdező kommentje:

Na de a Föld gravitációja erősebb, mint a Föld forgásakor keletkező centrifugális erő.

Hogy szólhatna bele mégis a centrifugális erő? Arra gondolsz esetleg, hogy a Hold vonzása és a Föld forgásakor keletkező centrifugális erő együttesen fejt ki ilyen hatást?


(A kérdés feltevése előtt természetesen megpróbáltam utánanázni a dolognak a neten, csak nem értettem meg sajnos, ezért kérdezek rá itt is erre.)

2009. szept. 17. 12:41
 3/50 anonim ***** válasza:
88%
A centrifugális erőhöz annyi köze van, hogy nem csak a Hold kering a Föld körül, hanem a Föld is a Hold körül. Egészen pontosan közös tömegközéppont körül végeznek keringést. (lógass fel egy hurkapálcára két eltérő tömegű mondjuk ólomgolyót, és könnyen belátható, hogy a pálcán valahol találsz egy felfüggesztési pontot, ami körül keringethető a két golyó) Így már jól lehet érzékelni hogy a nagyobb golyó "külső oldalán" plusz centrifugális erő hat az ott lévő dolgokra. Azaz a Föld esetében az óceán vizére. Fokozott a hatás, ha újhold, vagy telihold van, mert a Nap tömege is jelentékenyen befolyásolja az árapály jelenségét. ( ez az un. vakár, illetve szökőár )
2009. szept. 17. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/50 anonim ***** válasza:
83%

[link]


A Hold vonzása (csillagászati mértékkel a Hold nagyon nagy a Földhöz képest, és közel is van) odavonzza a víztömeg egy részét a saját oldalára. A jelenség érdekes része, hogy ettől a folyamatosan a földön körbevonuló gravitációs hullámtól a Föld két oldalán alakult ki belapulás, és a túlsó oldalon (ahol a vonzás iránya arra hatna, hogy a vízszint a legkisebb legyen,) pedig egy másik ellen-oldali árhullám alakult ki. A valóságban ezt érzékelni az űrből csak műszeresen lehet, mert az áradás kevés helyen haladja meg a 10m magasságot, és ez áll szemben a kb. 40ezer km földkerülettel. Viszont lentről, néhány tengerparton nagyon is jól megfigyelhető. Pl. Afrika keleti partjainál.


A tehetetlenségi erőnek tehát abban van szerepe, hogy a körbeforduló víztömeg a két oldalon ellapult, a hold-oldali és az ellen-oldali részen viszont kitüremkedik a normális gömbalakból. Persze az sem gömb, hanem az egyen-gravitációs felület által kiadódó globoid. Mert a föld sem mértani test, hanem egy egyedi forma, mivel kicsit lapult maga is a sarkok irányából a forgás miatt, valamint nem is teljesen homogén a szerkezete, vagyis a tengerszint az áramlások hatásai nélkül sem lenne tökéletesen kör keresztmetszetű, mert a gravitációs hatások és a centripetális hatás eredője adja meg a felületét. És ebbe kavar bele a Hold a maga gravitációjával.

2009. szept. 17. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/50 anonim ***** válasza:
0%
centrifugális erő??? nagyon mókás.
2009. szept. 17. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/50 anonim ***** válasza:
100%

Bezony. Mivel a Föld nem inerciarendszer, ezért a Földhöz rögzített koordináta-rendszerben Newton II. törvénye nem igaz, ezért fiktív erőkkel kell korrigálni az egyenletet, amelyekkel már leírhatók az erőtörvények. Ilyen a tehetetlenségi erő (ugyanaz, ami gyorsuló kocsiban az ülésbe nyom), a centrifugális erő, a Coriolis-erő, és az Euler-erő (ez utóbbi a Földön elhanyagolható, rettenetesen kicsi a szöggyorsulás).


Úgyhogy a Földön van centrifugális erő, bármennyire is azt tanították, hogy olyan nem létezik :)

2009. szept. 17. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/50 anonim ***** válasza:
0%
maradjunk abba,hogy a hold tömegvonzása. a többi,meg ne okosítson itt a centrifugális erővel meg a többi ide nem tartozó dologgal.(a centrifugális erő az állandó úgyhogy nem sok köze van az ár-apályhoz.)
2009. szept. 17. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/50 A kérdező kommentje:

Hát elég sok helyen írnak a centrifugális erőről az árapály jelenséghez kapcsolódóan...

Kétlem, hogy ennyi helyen tévednének erre vonatkozóan.


"A két égitest közös tömegközéppontja nem esik egybe a Föld tömegközéppontjával, hanem a Hold felé található - természetesen még jóval a felszín alatt. Ettől a ponttól legtávolabb a Föld átellenes oldala lesz, így a másik dagályhullámot a Föld folyamatos forgása következtében fellépő centrifugális erő hozza létre."


Ezt most találtam, lenne ezzel kapcsolatban pár kérdésem.

A két égitest közös tömegközéppontja hol található?

A Holdnál vagy a Föld Holdhoz közelebbi felében? Hogyhogy a Föld átellenes pontja esik ettől legtávolabbra? És mit is tesz itt a Föld folyamatos forgása következtében fellépő centrifugális erő?


Ha valaki tudna segíteni, hálás lennék.

2009. szept. 17. 18:11
 9/50 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat, remélem, lesznek még, főleg az utolsó felvetésre.

Annyi kérésem lenne, hogy azok, akik a centrifugális erő árapály-jelenségre kifejtett hatását cáfolni vagy megerősíteni szeretnék, vessék fel ezt a problémát külön kérdésként, és beszéljék meg ott. Nem rosszból, csak nem szeretném, hogy abba az irányba menjenek el a hozzászólások. Köszönöm!

2009. szept. 17. 18:30
 10/50 anonim ***** válasza:
100%

A Föld-Hold rendszer közös tömegközéppontja a Föld és a Hold középpontját összekötő szakaszon van, a Föld középpontjától közelítőleg 4600 kilométerre, tehát a Földfelszín alatt kb 1700 méterre attól a földrajzi helytől, ahol a Hold épp az égbolt tetején van.


Két égitest közös tömegközéppontját úgy kapod meg, hogy a saját tömegközéppontjukat összekötő szakaszt az égitestek tömegének arányában osztod úgy, hogy a nehezebbikhez van közelebb. Tehát a közös tömegközéppont a szakaszt két olyan hosszúságú szakaszra bontja, hogy a két szakasz aránya és a(z égi)testek tömegeinek aránya megegyezik.

2009. szept. 17. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!