Mit értünk szikrázás alatt, milyen fizikai jelenség játszódik le akkor?
A tűzköves öngyújtóról jutott eszembe.Abba ugye van egy henger alakú anyag és ezt dörzsöli a fémrész,de szerintem itt nem a töltések által létrehozott elektromos szikráról van szó.
Ha valaki el tudná magyarázni,nagyon hálás lennék:)
első: elolvashattad volna a kérdést, mielőtt válaszolsz.
Szerintem a súrlódás miatt a tűzkőről kis szemcsék válnak le, amelyek meggyulladnak és elégnek, ez a szikra. Hasonlóan az acél köszörüléséhez, csak ott a fémszemcsék égnek el. De hogy pontosan milyen anyag ég el itt, az nekem nem világos, mert a tűzkő nagyrészt szilicium-dioxidból áll, ami eleve oxidált, ezért gondolom nem éghető.
majdnem jó, csak pont nem.
nem a tűzkő szikrázik, hanem az aminek nekidörzsőlödik. bár valóban azt tapasztaljuk, hogy elfogy a tűzkő, ez nem azért van, mert elszikrázik, hanem egyszerűen széttöredezik az igényvételtől. szikrázni az a magasabb széntartalmú acél szikrázik, aminek a tűzkő neki van nyomva és amiből szintén darabok válnak le és súrlódási hőtől meggyulladnak.
ezért aztán nem is mindegy, hogy minek dörzsöljük, ütögetjük neki a tűzkövet. önmagával pl. nem tud szikrázni. (akkor tud önmagával szikrázni, ha bányászott tűzkő és a SiO2 mellett pirit vagy markazit, FeS2, is van benne)
Tegyünk tisztába mindent!
1. a tűzköves öngyújtóban egy ferrocérium nevű modern anyag van ami vasból és cérium nevű ritka földfém ötvözetéből készül erről szakít le kicsi darabokat a dörzskerék amit az ujjunkkal forgatunk és az izzik közel 3 ezer fokon ahogy a levegőre kerül-szikraként
2. azután a régi acél és kovakő módszernél mikor szénacéllal csiholtál a kemény kovakövet akkor az szintén apró darabokat szakított le az ACÉLRÓL és az szikrázott amit a taplóban felfogtak és tűzzé fújtak hasonlóan ahhoz mikor flexeljük a vasat és szikrázik
3. van még ősibb módszer is mikor kova kővel pirit ásványt vagy markazitot csiholunk az is szikrázik még
Érdekes ha két követ ütögetünk össze például: kovakövet, elektromos töltés fényét látjuk ami nem szikra és nem fogható fel taplóban de sötétben jól látszik !
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!