Most akkor hogyan is játszódik le ez a kémiai reakció?
a kiinduló anyagok: As2O3+jódoldat(gondolom értelemszerűen I2 és H2O)és az a kérdésem hogy ilyenkor anélkül hogy tudnám a reakció végtermékeit nem lehet valahogy "kilogikázni" kitalálni a reakció eredményét? itt ezen az oldalon szerintem ezt próbálja elmagyarázni
előre is köszönöm a válaszokat a szorgos kémikusoknak:)
A kémiáról sokan hiszik azt, hogy ki lehet logikázni. Pedig nem. A kémia (legalábbis a sztöchiometria) egy leíró tantárgy, ami leírja, hogy mi hogy megy végbe, mi mivel reagál vagy nem reagál. A földrajzot se lehet kilogikázni, vagy megtanulod, hogy hol van egy város, vagy nem.
Persze ha már nagyon sokat tudsz kémiából, akkor ki tudsz logikázni dolgokat. De ez csapda, mert ez mindössze arra jó, hogy ha már 99%-ot megtanultál, akkor rá tudsz jönni a maradék 1%-ra, te pedig azt akarod, hogy 1% tudással, lehetőleg tanulás nélkül tudj rájönni a maradék 99%-ra. Na ez nem fog menni, úgyhogy tanulni kell.
A francokat nem lehet kilogikázni. A kémia egy elég nagy része logikán alapul.
Ebben a reakcióban két dolgot kell tudni, de ha nagyon meg vagyunk szorulva, elég lehet egyet, amit már az általános iskolában megtanul az ember. Márpedig az, hogy a jód oxidálószer (tehát elektront fog felvenni).
Ahol redukció történik (mert az oxidálószer redukálódik), ott oxidációnak is kell lennie (mivel elektronok nem úszkálnak csak úgy önmagukban az "éterben", mindíg kell tarozniuk valahova). Így értelemszerűen az arzén fogja leadni az elektront, tehát nőni fog az oxidációfoka.
Tehát As(III)-ból As(V)-ion fog keletkezni.
Redukált egyenlet:
As(3+) + I2 -> As(5+) + 2I-
Ezt egészítsük ki oxigénekkel.
AsO3(3-) + I2 + H2O -> AsO4(3-) + 2I- + 2H+
Egyébként szerintem tökéletesen elmagyarázta a linken az ember, csak azért olyan hosszú, mert nagyon részletezte.
Annyiban igaza van az előttem szólónak, hogy bár vannak tendenciák, bizonyos dolgokat muszáj megtanulnia az embernek, mert pontos összefüggésünk (még) nincs rá. Ilyen pl. a csapadékok színe (Hg2O színe fekete, míg HgO-é sárga).
Második válaszoló:
Igen, amikor már tudod, akkor nagyon logikus. Csakhogy az, hogy a jód oxidálószer, nem elég információ. Azt is tudni kell, hogy mely oxidokból tudja elvenni azt az elektront és melyekből nem. Mert pl ha vízhez jódot keverek, nem fogja a hidrogént tovább oxidálni. Tehát rögtön azt kell tudni, hogy az As-nak két oxidációs állapota van, és tudni kell kiszámolni, hogy a kiindulási vegyületben As(III) van, amit persze egyszerű kiszámolni - ha tudja az ember, és ha egyáltalán eszébe jut az embernek, hogy ezt ki kell számolni.
A válaszodból látszik, hogy tapasztalatod van a kémiában, azaz megvan az a bizonyos 99%-od, amiről beszéltem, amivel a maradék 1% kikövetkeztethető. A kilogikázáshoz szükséges alap infók ismerete (az As oxidációs állapotai, a jód oxidáló volta, stb) sokkal több, mint maga a reakció tudása.
Mellesleg ez a logika sem elég. Ha jól emlékszem, akkor például a Fe(II) oxidból nem oxidálja ki a jód a vasat, tehát ugyanez a logika nem működik. Azaz valójában előre TUDOD, hogy a reakció működik, és csak UTÓLAG húzol rá logikát. Vagyis egy reakció végbemenéséről igazából az ad infót, hogy tudod-e, hogy végbemegy. Aztán ha már tudod, akkor könnyű hozzá logikát találni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!