Két egymáshoz képest mozgó inerciarendszer közül melyikben telik lassabban az idő?
Tehát ha a Földről egy űrhajó felszáll, és utazik 0,9c-vel az űrben itt a Földön mérve 10 évet mire visszaér, akkor ő mondjuk öregedett 1 évet.
De ha az űrhajóban mérjük a 10 évet, és visszamegyünk a földre, akkor a Földiek öregedtek 1 évet.
...
A dolgot Ikerparadoxonnak hívják, aminek a sajátossága, hogy nem paradoxon. Lásd: [link]
Ugye itt az egyik ikerpár a Földön marad, a másik meg elmegy az űrbe. Mikor visszaérkezik az űrhajós, nem lesz öregebb sem, fiatalabb sem a másiknál. Ennek ellenére mégis az egyik úgy látja a másikat miközben egyenes vonalú egyenletes mozgást végeznek egymáshoz képest, hogy a másik órája egyaránt lassabban telik.
Valahogy úgy lehet elképzelni, mintha lenne két kockád. Az egyik kockát elkezded elfordítani az oldala vagy sarka körül. (Nem nagyon, nem többel, mint 45°-al.) Ekkor ugye a magassága meg fog változni, a legfelső pontja közelebb fog kerülni a plafonhoz. De ha elveszed a plafont, a Földet, meg mindent, akkor nem lehet megmondani, hogy A kockát fordítod-e B-hez képest, vagy B-t fordítod A-hoz képest. Bármelyik kockáról is nézed a másikat, azt fogod látni, hogy a másik kocka a fordulás során magasabb lesz. Ha viszont visszahozod őket ugyanarra a forgatási helyzetbe, akkor újra ugyanolyan magasak lesznek. Tulajdonképpen nem lesz egyik kocka sem önmagában magasabb, nem fog megváltozni, hanem a másikhoz képesti relatív magassága fog változni, ami egészen más tészta ugye. Az, hogy elforgatva melyik lett magasabb, az attól függ, hogy melyik vonatkoztatási rendszerre számolom át a másikat.
Így van, a Földről nézve a Földön eltelik 10 év, az űrhajón 1. Az űrhajóról nézve az űrhajón telik 10 év, a Földön 1. Ez az ikerparadoxon. De valójában nem paradoxon, feloldható.
Süsü abban téved, hogy amikor visszaér az űrhajó, akkor egyik sem lesz öregebb a másiknál. A visszaérkezéskor az lesz a fiatalabb (az öregszik kevesebbet), aki gyorsult. Tehát az űrhajós.
De ha a Föld mellett elhalad egy űrhajó, és pont 00:00 órát mutat mind a kettő órája a találkozáskor, akkor ha a földi óra 10:00-t mutat, akkor a mai fizika szerint az űrhajón kevesebb lesz az eltelt idő.
De a Föld órája is késik az űrhajóéhoz képest... :S
Ezt kellene megmagyarázni, mert nem értem hogy a kettő egyszerre hogyan teljesülhet :/
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!