Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hol melyik a helyes kronológia...

Hol melyik a helyes kronológiai sorrend? (relativitáselmélet)

Figyelt kérdés

Megkérem a hozzászólókat, hogy csak olyan írjon aki ért hozzá, egyetemi szintű ismerettel rendelkezik a téma iránt.


Van egy szuper erős hosszú vonat ami fénysebességhez közeli sebességgel halad, van egy alagút aminek az elején és végén két edzett acél kapu van amit a bakter egyszerre tud kinyitni becsukni. A vonat ha nyugalomban van az alagúthoz képest akkor hosszabb mint az alagút.

Felgyorsul fényhez közeli sebességre akkor a bakter IR-ében nézve lerövidül a vonat hossza simán belefér az alagútba és ekkor ijesztgetésből (mondjuk ápr. 1.i tréfa) bezárja a kapukat egyszerre, de a vonatból nézve az alagút hossza rövidült le így még annyira sem fér be mint nyugalomban, mi történne ha amikor a bakter IR-éből nézve a rövid vonat be van zárva és időbe kinyitja a kapukat azt tudom, de mi lenne ha meghibásodna pont a kapuzár és nem bírná kinyitni a bakter, tegyük fel hogy a kapunak és a vonatnak nem lenne semmi baja nem lenne az ütközés hatására. A kérdés lényege hogy mit látna a vezető és a bakter és más IR-ben lévő megfigyelő? Mi lenne az események kronológiai sorrendje?


2011. dec. 3. 13:03
1 2 3
 1/22 A kérdező kommentje:
Ennyire nehezet kérdeztem? Nincs itt porfi elméleti fizikus, vagy fizikus hallgató?
2011. dec. 5. 16:10
 2/22 tetris ***** válasza:
Az ilyen típusú kérdésekre egy bizonyos Sir Butcher nevű kommentező tudna értelmesen válaszolni. Az utóbbi időben eltűnt. Talán keress vissza régebbi hasonló kérdésekre, és esetleg lehetne írni neki privit.
2011. dec. 5. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:

Neten találtam:

"Ennek a paradoxonnak a feloldása nem más, mint amit az imént leírtam, az egyidejűség relativitása. A mozgó vonat az elejének a pozicióját egy későbbi időpontban fogja felvenni, mint a hátsó poziciót, és így fogja a vonat hosszát megmérni. Természetesen hülyeséget fog mérni, hiszen akkor már az eleje kiért az alagútból, emiatt azt hiszi, hogy a vonat hosszabb, mint az alagút."


[link]


Bár ez egy Lorentz-féle megközelítés, de matematikailag azonos Einsteinével.

2011. dec. 6. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
Ezt sem te talaltad am ki: [link]
2011. dec. 6. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
100%
itt egy animacio, de ez mar vonatos: [link]
2011. dec. 6. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 A kérdező kommentje:

Köszönöm a linkeket.

Az animáción nem olyan hosszú a vonat mint amit írtam. Ha be van zárva a rövid vonat a bakter szerint és neki megy a kapunak akkor megáll és "visszanyeri" az eredeti hosszát, de nem tudja "visszanyerni" mert kevés hozzá a tér, mert rövid az alagút. Akkor hogy is van?

2011. dec. 8. 21:21
 7/22 anonim ***** válasza:

Nem fer be. Itt a bacsi elmgyarazza, hogy miert. (UC Berkeley)

http://www.youtube.com/watch?v=VSRIyDfo_mY

2011. dec. 8. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 A kérdező kommentje:
Nem tudok annyira angolul hogy megértsem. :(
2011. dec. 10. 14:52
 9/22 anonim ***** válasza:
49%

Szerintem a következő történne:


A bakter rendszeréből nézve: Az alagútnál rövidebb vonat teljes hosszában bekerül az alagútba. A kapuk egyszerre lezáródnak. A vonat eleje nekiütközik az első kapunak, és a vonat megáll. Ekkor hirtelen ki akarna tágulni, de a hátsó kapu nem engedi. A vonat összepréselődve a két kapu közt marad.


A vonatból nézve: A vonat eleje beér az alagútba, megközelíti az első kaput. Ekkor az első kapu lezárul, de a hátsó még nyitva van. A vonat eleje nekiütközik az első kapunak. A vonat többi része viszont nem áll meg, hanem folyamatosan összepréselődik. Amikor eléggé összepréselődött ahhoz, hogy beférjen az alagútba, a hátsó kapu is lezárul, és a vonat összepréselve bent marad.


Ha most valaki azt mondja, hogy jó, de mi van akkor, ha a vonat anyaga teljesen rugalmatlan, nem lehet összepréselni, arra az a válasz, hogy a relativitáselméletben nem létezik rugalmatlan szilárd test. Többek közt ez a paradoxon is ezt bizonyítja. Rugalmatlan szilárd test már csak azért sem létezhet, mert az ilyen testben a deformációhullám végtelen sebességgel kellene, hogy terjedjen, ami ellentmondana a relativitásnak.

2011. dec. 19. 02:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 A kérdező kommentje:

@02:08

Köszönöm. (A kérdésbe kiírtam h "más IR-ben lévő megfigyelő") Mit látna a vonattal ellenkező irányba jövő megfigyelő? Ahol a kapuk lecsukódási sorrendje pont felcserélve van mint a vonatból.

2011. dec. 19. 18:37
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!