Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Gondoltatok már arra, hogy...

Gondoltatok már arra, hogy igazából az evolúció ténye nem zárja ki a teremtést?

Figyelt kérdés

Mindig az evolúcióval jövünk, ha cáfolni akarjuk a teremtést (talán ezért is keverik sokan az abiogenezissel), de igazából maga a folyamat még nem zárja ki.


Maga a tudomány igen szilárd megállapításon van afelől, hogy kis egysejtűből fejlődött ki minden élőlény (én is ebben hiszek), de még ennél is szilárdabb, hogy az evolúció létezik, hiszen ez a folyamat matematikailag levezethető, és abszolút érvényes a mai élőlényekre. Tehát aki az evolúció tényét cáfolja, az vagy hülye, vagy tudatlan, de aki hisz a teremtésben, és emellett a makroevolúcióban, amely fogalmat a kreacionisták nagy előszeretettel állítanak, az lehet, hogy nem mond hülyeséget.


Ez egy tudományos szemszögből nagyon elrugaszkodott gondolatmenet, viszont a világban nem sok mindenben lehetünk biztosak, nem cáfolhatjuk annak a tényét, hogy egy természetfeletti lény rakta le a leleteket gondosan elrendezve, és most jót röhög a markában, hogy erre egy tudomány épült.


Minimális a valószínűsége, hogy így van, de talán mégis több annál, hogy egy bolygón élet keletkezzen, és értelmes lénnyé fejlődjön.


Ha minden logikai tényezőt figyelembe veszünk, akkor lehet cáfolni a teremtés a földhözragadt (nem negatív jelzőként írom) nézeteink és tapasztalásaink figyelembevétele nélkül?


Ez csak egy kis gondolatindító kérdés, tudom, hogy sok természettudományi beállítottságú ember ezt alapból elveti, de szerintem el lehet rajta gondolkozni.



2013. jan. 29. 13:35
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
100%

"evolúció ténye nem zárja ki a teremtést?"

Ez így van.


"Mindig az evolúcióval jövünk, ha cáfolni akarjuk a teremtést (talán ezért is keverik sokan az abiogenezissel), de igazából maga a folyamat még nem zárja ki."

Az evolúcióval, ami ugye bizonyított, a zsidó/keresztény (és még vagy ezer másik nép) teremtéstörténetét cáfolni lehet.


"Tehát aki az evolúció tényét cáfolja, az vagy hülye"

Az evolúciót eddig még senkinek sem siekrült _cáfolni_, tagadni ugyan nagyon sokan tagadják, de az ugye nem cáfolat.


"Ez egy tudományos szemszögből nagyon elrugaszkodott gondolatmenet, viszont a világban nem sok mindenben lehetünk biztosak, nem cáfolhatjuk annak a tényét, hogy egy természetfeletti lény rakta le a leleteket gondosan elrendezve, és most jót röhög a markában, hogy erre egy tudomány épült. "

Kezdjük azzal, hogy ez nem tudományos gondolatmenet. Az állítást ugyan cáfolni nem lehet, de egyelőre semmilyen jel nem utal arra, hogy ez a model a valóságot írná le.... Akkor minek tételeznénk fel? És eleve bizonyítani sem tudjuk... éppen ezért nem lesz tudományos. Egyébként, ha csak a zsidó/keresztény teremtéstörténetet vesszük alapul, akkor nemcsak a kövületeket kell megmagyarázni, hanem számos egyéb bizonyítékot, amik az evolúciót közvetlenül alátámasztjaák, de a teremtést csak ilyen "furfangos isten így csinálta, hogy minket megvicceljen" módon.


"Minimális a valószínűsége, hogy így van, de talán mégis több annál, hogy egy bolygón élet keletkezzen, és értelmes lénnyé fejlődjön. "

Szeretném látni a levezetésedet... főleg arra lennék kiváncsi, hogy milyen paramtérekkel határoztad meg annak valószínűségét, hogy egy teremtő kövületeket tesz a földbe... :-D


Az a baj, hogy elvileg sincs mód annak cáfolatára, hogy az életet isten teremtette. Ennek két fundamentális oka van:

1) nem láttunk még életet keletkezni.

1/b) Ha tudunk is életet csinálni egyszer, akkor sem lehetünk benne biztosak, hogy a biológiaievolúció kezdetén is úgy történt. IDs kedvenc elv: tehát a kutató intelligenciájához szükség volt ahhoz, hogy élet keletkezzen. :-D

2) nem tudjuk, hogy ha isten létezik, akkor ő hogy csinálta: azaz, hiába rakják össze a tudósok a kémcsőbe a cuccot, és csinálnak életet, hogyan zárod ki annak lehetőségét, hogy a kémcsőben is isten rakta össze az élő sejtet?


Igazából a kérdést úgy lehet egyedül (véleményem szerint) megnyugtató módon megválaszolni, ha máshol is találunk életet:

1) Naprendszeren belül gyökeresen különböző élet arra utal, hogy különböző módon, különböző esemény volt az élet létrejötte. Ez inkább a természtetes keletkezést támasztja alá, de az istenit sem zárja ki.

2) Naprendszeren belül HASONLÓ életet találunk. Ez inkább a teremtést támasztja alá, de nem zárja ki egy bolygók közti migráció lehetőségét, természtetes keletkezéssel.

3) Naprendszeren kívüli, HASONLÓ na, az már nagyon durva lenne... Akkor igen valószínű lenne, hogy teremtés volt, VAGY az élet csak egy alapvető módon tud kialakulni... De egy ilyen esetben én inkább a "mesterséges" eredetet tartanám valószínűnek. Persze kérdéses, hogy mekkora a hasonlóság foka.


Mit kell nézni:

1) miből áll a szervezet? Vannak-e és milyenek az aminosavak, cukrok, lipidek, nukleinsavak?

2) Min tárolódik az információ? Megvan-e az RNS-DNS kettősség?

3) Hogyan olvasódik ki a genetikai információ? Milyen a transzkripció és transzláció mechanizmusa.


Szerintem a nukleinsavak és az alapvető építőkövek hagyon hasonlónak kell, hogy legyenek, mert azok abiogén módon is létrejönnek nagy számban. Adja magát az elv, hogy azt használják az élőlények. De a genetikai információ kiolvasása, a kódszótár az nagyon esetleges... habár a földi kódszótárban is megvan a logika, azért az lehetne máshogy is logikus.


Na, majd meglátjuk. Én nagyon bízom benne, hogy még az életemben megszületik egy-két áttörés ezen a területen.

2013. jan. 29. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:

"1.Olvassátok el a mahabharatot.

2.Az anyag végső formáját nem ismerjük."

Akkor, aki a mahábhárata-t írta, honnan tudta, hogy van? honnan tudta, hogy milyen? Miért hinném el, ha egyszer nincs módom, hogy megbizonyosodjak róla.


Képzeld, van egy kis törpe bohócruhás ipse mögötted, de nem látod, mert mindig veled forog, hogy ne vedd észre. Ja, és nem látszik a tükörben. Meg tudsz róla bizonyosodni? Nem. Elhiszed? Nem. Azt mondod, hogy hülyeség. Honnan tudod, hogy a mahábhárata nem az?


Mindegy is, ne menjünk bele...

2013. jan. 29. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 A kérdező kommentje:

11-es:


Tudom, a cáfolat és a tagadás között az eredményesség a különbség, de keveset mozgok szakszerű nyelvezetű tudományos körökben, így vétek ilyen hibákat, de ugyanarra gondoltunk, azért köszönöm a javítást.


"Szeretném látni a levezetésedet... főleg arra lennék kiváncsi, hogy milyen paramtérekkel határoztad meg annak valószínűségét, hogy egy teremtő kövületeket tesz a földbe... :-D "


Erre ugyanazt tudom leírni neked, mint Scepticnek:

Én nem állítottam biztosra semmit, csak annyit mondtam, hogy "talán".

Mivel a két elmélet valószínűségét nem lehet egzakt módon meghatározni, ezért inkább az érzések érvényesülnek szerintem, viszont te is leírhatod, hogy szerinted miért van nagyobb esélye az abiogenezisnek. :)


Istent sehogy sem lehet kizárni, nem véletlenül lettem agnosztikus. Csak csökkenteni tudom a valószínűségét azzal, hogy ha abból indulunk ki, hogy a dolgok a semmiből keletkeztek, akkor Isten is létrejöhetett így, és unalmában összedobott egy univerzumot. Viszont ha a semmiből létre tud jönni valami, akkor valószínűbb, hogy az univerzum magától jött létre, mivel feltételezhetően egyszerűbbnek kell lennie az univerzumnak, mint Istennek. A semmiből könnyebben jön létre az egyszerűbb, mint a bonyolultabb, de ez ugyancsak érzelmi megállapítás, ami nekem egyenlőre megfelel. Azonban cáfolatokat mindig szívesen várok. :)

2013. jan. 30. 02:13
 14/18 anonim ***** válasza:
0%
Az evolúció teljességgel kizárja egy teremtő Isten létezését.
2013. jan. 30. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 A kérdező kommentje:

Nicsak Katy, hogy csöppentél a tudományokba?


Leírnád, hogy szerinted miért zárja ki?

2013. jan. 30. 13:55
 16/18 anonim ***** válasza:
Azért mert az evolúció során kialakult élőlények tele vannak hibákkal, az Istenhívők szerint meg Isten tökéletesnek teremtette a világot.
2013. jan. 30. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:

"Azért mert az evolúció során kialakult élőlények tele vannak hibákkal, az Istenhívők szerint meg Isten tökéletesnek teremtette a világot."

Ez nem logikus érvelés. Hiszen ez csak azt zárja ki, hogy isten úgy és olyanra teremtette az élőlényeket, mint ahogy azt a hívők gondolják.

2013. jan. 30. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 A kérdező kommentje:

Ezzel csak azt mondod, hogy akkor nem az Istenetek teremtette a világot, hiszen mi is látjuk, hogy a világ nem tökéletes.


Ha ezt alapjaiban továbbgörgetjük, akkor nyugodtan lehetett a világ tökéletes, hiszen ott volt a bűnbeesés és az özönvíz is, ami után lehetett tökéletlen a világunk.


Még így is tartod az álláspontod?

2013. jan. 30. 19:16
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!