Mi késztethette a baktériumokat arra, hogy továbbfejlődjenek a mai komplex formákká?
Leszögezném, az lehet, hogy a legalkalmazkodóképesebbek, de ez főleg rendkívül kis méretüknek (10-100 mikrométer), és gyors szaporodásuknak köszönhető. Azt ellenben nem mondanám, hogy egy baktérium jobban alkalmazkodott a környezetéhez egy többsejtűnél, csupán a környezetben bekövetkező változásokhoz képes gyorsabban adaptálódni, mint egy komplexebb élőlény.
A komplex élőlények ugye differenciált sejtekkel, szövetekkel rendelkeznek. A differenciálódás lényege, hogy bizonyos sejtcsoportok bizonyos feladatok ellátására módosultak, ennélfogva az egyes életfunkciók ellátása sokkal kifinomultabb, sokkal hatékonyabb egy komplex élőlény esetében, mint ha egy olyan baktériumról van szó, ahol minden létfunkciót annak az egyetlen kis sejtnek kell ellátnia.
Másrészről viszont a nagyfokú differenciáltság hátránya, hogy a differenciált sejtek érzékenyebbek a változó környezeti hatásokra.
Köszi a választ, viszont:
"Azt ellenben nem mondanám, hogy egy baktérium jobban alkalmazkodott a környezetéhez egy többsejtűnél, csupán a környezetben bekövetkező változásokhoz képes gyorsabban adaptálódni, mint egy komplexebb élőlény."
Nem értem, mi a különbség a kettő között?
Egy fejlettebb élőlény jobban alkalmazkodott a mostani körülményekhez, viszont a környezetében bekövetkező hirtelen változásokat nehezen viseli.
Egy egyszerűbb élőlény, pl egy baktérium jól és gyorsan képes alkalmazkodni a megváltozott környezeti feltételekhez, de a létfenntartás szempontjából nagyon messze áll egy szervezett élőlényhez képest.
"Mi késztethette a baktériumokat arra, hogy továbbfejlődjenek a mai komplex formákká?"
hibas interpretacioja az esemenyeknek. A bakteriumokat termeszetesen semmi nem kenyszeritette semmire. Ami tortent, hogy bizonyos mutaciok, ami olyan valtozasokat okozott, ami az eloleny fitneszenek novekedesevel jart. Emiatt az adott mutans elterjedt.
A bakteriumoknak az volt a nagy dobasa, hogy egy sikeres sejtfuzioval letrehoztak az eukariotak csoportjat. Ekkor az eubakteriumok es az achea csoport elonyos tulajdonsagai otvozodtek, es egy minden eddiginel sikeresebb csoport jott letre.
Had kötözködjek kicsit kolléga. :)
Biztos sikeresebbek az eukarióták? Egy bizonyos nézetből akkor sikeresebb egy faj vagy csoport, ha minél nagyobbak a túlélési esélyei. A prokariótáknál minek van nagyobb túlélési esélye? :)
"Biztos sikeresebbek az eukarióták? Egy bizonyos nézetből akkor sikeresebb egy faj vagy csoport, ha minél nagyobbak a túlélési esélyei. A prokariótáknál minek van nagyobb túlélési esélye? :)"
Szerintem a foldi biomasszabol az eukariotak jelentos szeletet kepviselnek (de ezt csak velelmezem), ami sikeresseguket mutatja. Talan pontosabb ugy fogalmazni, hogy az eukariotak szamara megnyilt egy prokariotak szamara betolthetetlen okologiai fulke.... Ahol nyilvan sikeresebbek, mint a prokariotak. :D
Ha mindenki pici baktérium,előnyős lehet soksejtűvé válni, ha jól ki van találva az a soksejtű. Nem könnyű, ezért is került rengeteg időbe a megjelenésük.
Alkalmazkodás: a baktériumok faj szinten jól alkalmazkodnak, egyed szinten rosszul. Magyarán hullanak mint a legyek, de a gyors szaporodás biztosítja az utánpótlást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!