Létezik-e olyan, hogy egy tárgy vagy annak egy része a földi 9.81 m/s2 gravitációban, ha elengedem, ennél a 9.81 m/s2-nél számottevően nagyobb gyorsulással esik? Persze motor vagy egyéb hajtómű nélkül.
21-es:
Bocs, de én úgy tudom, hogy az erőt úton kell kifejteni ahhoz, hogy munkát végezzen. Az, hogy valamit a gravitáció ellenében alátámasztok, még nem munkavégzés. Így az a kérdés, hogy a tengellyel kitámasztott testen a tengely által kifejtett erő végez-e munkát.
Mi úgy tanultuk, hogy az egyhelyben állás fizikai szempontból nem számít munkának.
(W=F*s)
Egy erő akkor végez munkát, ha a nyugalomban lévő testet mozgásba hozza pl.
Vonatkoztatási rendszer kérdése.
Mivel a szabadon eső test szabadesés közben nyugalomban van, és ha megtámasztjuk akkor megváltozik a mozgása, mozgási energiája is, vagyis az alátámasztási erő munkát végez a tengelyen.
25-26-os:
Biztos, hogy az alátámasztás végzi a munkát?
A tengely csak a rúd hosszanti irányában tud erőt kifejteni (forgatónyomatékot nem), hiszen a rúd alapjában véve egy egydimenziós objektum. Viszont a rúd minden egyes pontja végig azonos távolságra marad a tengelytől, így a tengely által kifejtett erőhöz nem tartozik út.
Amúgy mire gondolsz, honnan származik az energia a tengely által végzett munkához, ha úgy gondolod, hogy munkát végez?
Teljesen mindegy. Ha valami szabadon eső tárgyat alátámasztasz, akkor a gravitációs erő miatt erőhatás lép fel az alátámasztásra és a test munkát végez az alátámasztásra. És az alátámasztás is munkát végez a testre.
Viszont ha ezáltal egyensúlyi állapotba kerülnek akkor ismételten megváltozik a vonatkoztatási rendszer, másik inerciarendszer lép életbe és így már nem biztos, hogy a végzett erő munka.
De már nagyon eltértünk a tárgytól. :)
Akkor sem értem, amit mondasz. Az erő-ellenerő elvét értem, de nem ismerek olyat, hogy munka-ellenmunka - már csak azért sem, mert a munka nem vektormennyiség, az ellenmunka nem olthatja ki a munkát. Azt sem értem, hogyan végezhet munkát egy olyan erő, amely nulla úton "fejtődik ki".
Ahogy elnézem, a példában az egyetlen energiaforrás a rúd helyzeti energiája. Honnan jön akkor az a munka, amelyet szerinted a tengely végez a rúdon?
OK, lehet, hogy neked van igazad, hiszen azért vagyok én a kérdező, mert nem egészen értem ezt a felállást, csak éppen nem teljesen világos, amit írsz.
"Ha valami szabadon eső tárgyat alátámasztasz, akkor a gravitációs erő miatt erőhatás lép fel az alátámasztásra és a test munkát végez az alátámasztásra. És az alátámasztás is munkát végez a testre."
Ez igaz, de szerintem a te példád az alátámasztással fékez egy eső testet, ez nyilvánvalóan munkavégzés. A kifejtett erő a test mozgásának irányába esik, vagy van olyan komponense. Az én példámban nem látok ilyet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!