Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezik-e olyan, hogy egy...

Létezik-e olyan, hogy egy tárgy vagy annak egy része a földi 9.81 m/s2 gravitációban, ha elengedem, ennél a 9.81 m/s2-nél számottevően nagyobb gyorsulással esik? Persze motor vagy egyéb hajtómű nélkül.

Figyelt kérdés
Természetesen a Földön, nem a Jupiteren vagy más nagyobb gravitációjú helyen, és nem is centrifugában, kanyarban vagy ilyesmiben.

2012. júl. 6. 01:06
1 2 3 4 5
 1/45 anonim ***** válasza:
100%
Nem! Ez a Földön állandó gravitációs gyorsulás! Minden szabadon eső test ekkora gyorsulással mozog a gravitációs központ irányába.
2012. júl. 6. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/45 Smartguy86 ***** válasza:

Amennyiben kezdő sebességgel dobod lefelé, úgy egy bizonyos határig a kapott erőbehatástól függően a g-nél nagyobb a gyorsulása. Pl. repülőről lefelé kilőtt puskagolyó nem csak g-vel gyorsul, mivel annál nagyobb erőhatás érte.


Newton II. törvény -> F=m*a -> a=F/m, tömeg állandó, tehát az erőhatástól függ.


Ha csak simán nyugalomból elengeded, akkor mindig g-vel gyorsulva esik.

2012. júl. 6. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/45 anonim ***** válasza:
100%

" ...repülőről lefelé kilőtt puskagolyó nem csak g-vel gyorsul, mivel annál nagyobb erőhatás érte...."


No azért ez nem igaz ám! Maximum addig amíg a csőben a robbanótöltet hatására gyorsul a lövedék. Amint elhagyta a torkolatot az iszonyatos légellenállás lassítani fogja, még akkor is ha lefelé lőttük ki. Így nagyon, de nagyon sántít a példa.

2012. júl. 6. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/45 anonim ***** válasza:

"repülőről lefelé kilőtt puskagolyó nem csak g-vel gyorsul, mivel annál nagyobb erőhatás érte."


Igaz, de csak amíg a csőben van és a gáz nyomja kifelé. Amint ez megszűnik, valóban g-vel fog zuhanni. (Ha a légellenállást nem vesszük figyelembe.)

2012. júl. 6. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/45 ataaa ***** válasza:

"A nehézségi gyorsulás függ a földrajzi szélességtől és a tengerszint feletti magasságtól. A földrajzi hosszúságtól a nehézségi gyorsulás nem függ."


Magasabb helyeken nagyobb, alacsonyabbakon kisebb, ugyanígy a sarkoknál is kisebb és az Egyenlítőnél valamivel nagyobb, mivel a Föld enyhén lapított.

2012. júl. 6. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/45 A kérdező kommentje:
A kérdésben benne van, hogy "számottevően nagyobb gyorsulással", meg az is, hogy a "földi 9.81 m/s2 gravitációban". Szóval a Föld forgásából, lapultságából vagy a helyi gravitáció kismértékű eltéréséből adódó eltérések nem számítanak. Lőporral, rugóval, mágnessel stb. sem hatunk a tárgyra.
2012. júl. 6. 10:03
 7/45 anonim ***** válasza:

A gyorsulás a testre ható erőtől és a test tömegétől függ.

Az erőt a gravitáció adja, és a gravitációs erő változásához a tömeget kell növelni. (Vagy a távolságot, de a Föld felszínén ez nem számottevő.) Viszont ha a tömeget növeljük, akkor nehezebben is gyorsul. Ez a két hatás kompenzálja egymást, ezért állandó a gyorsulása bármely szabadon eső tárgynak.


"Lőporral, rugóval, mágnessel stb. sem hatunk a tárgyra."

Nem értem, ha nem hatunk rá, akkor mitől kellene másképp viselkednie? Valami konkrét jelenségre gondolsz?

2012. júl. 6. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/45 ataaa ***** válasza:
A vándorsólyom, meg az ejtőernyősök szabadeséskor is tudnak gyorsítani, ha homorítanak és szűkülő ívben haladnak. Sajnos most nem tudom a jelenség pontos nevét, de a vándorsólyom így tud elérn 300 km/h feletti sebességet, meg ezért gyorsulunk be a csúzda alján, ahol van benne az a kis ív.
2012. júl. 6. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/45 anonim ***** válasza:

Ahol a csúszda alján van az kis ív ott a centripetális gyorsulás miatt gyorsulsz fel jobban! :)

Nem tudom, hogy a sólyomnál meg az ejtőernyősnél miért. Lehet, hogy náluk is ez a hatás van felhasználva, de nem biztos.

2012. júl. 6. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/45 A kérdező kommentje:

A csúszda alján szerintem csak az történik, hogy a mozgásunk függőleges összetevője átalakul vízszintes mozgássá, ami az addiginál nagyobb vízszintes irányú gyorsulással jár. Függőleges irányban is nagyobb nehézségi erőt érzünk, mert míg pl. 45 fokos lejtőnél a g sin(45fok)-szorosa hatott ránk, addig ez az ívben fokozatosan megnő g-re, bár ez már lassulás. Magában az ívben ez a kettő együtt lényegében a centripetális erő, ahogy fentebb írták, plusz figyelembe véve, hogy az ívnek van függőleges összetevője is, amely miatt még picit nő a kerületi sebességünk. Vagyis az ívben gyorsuló körmozgást végzünk.


Szerintem a sólyom is valami hasonlót csinál, a zuhanás során szerzett függőleges irányú sebességét így alakítja át vízszintes mozgássá. Csak ő nem a csúszdára támaszkodik, hanem a levegőre.

2012. júl. 6. 13:50
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!