Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehetnek földtörténeti...

Hogyan lehetnek földtörténeti korok?

Figyelt kérdés
Hogyan lehet egy réteg sok méterrel a felszín alatt? Rárakódott idővel a föld? Akkor régen "karcsúbb" volt a bolygónk? De honnan került elő a régi földtörténeti réteg fölé az a rengeteg anyag? Én még nem láttam félig eltemetett fát, amely kezd lefelé menni, vagy kezd rárakódni újabb és újabb réteg. Nem láttam ilyen házat, temetőt, romot, várat.
2012. jún. 28. 18:59
1 2 3
 21/30 anonim ***** válasza:

2-3 ezer km mélyről egy sima robbanás simán visszaverődik. Úgy számolják, hogy adott közegben tudják a hullámok terjedési sebességét. És rétegekként lebontva vizsgálják. Ha sok hullám visszajön egy rétegről akkor megismétlik és azzal az előző adattal korrigálva számolják tovább, de ez már le lett írva.

Mindenkinek van véleménye persze. de hidd el, hogy ez így történik. Nálunk az egyetemen, az alkalmazott földtudományi kutatóintézetben ennek a módszernek a tökéletesítése folyik.

Vannak olyan szeizmográfok amik pl. elmozdulást jeleznek, ha egy földigiliszta halad el tőlük jópár méterre. :D Vannak nagyon precíz műszerek. ;)

Jó aki nincs benne az ilyen földtudományi dolgokban és nem ezt tanulja, vagy nem ebben dolgozik annak kissé hihetetlen az egész! :)

2012. júl. 1. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/30 A kérdező kommentje:

"2-3 ezer km mélyről egy sima robbanás simán visszaverődik. Úgy számolják, hogy adott közegben tudják a hullámok terjedési sebességét. És rétegekként lebontva vizsgálják. Ha sok hullám visszajön egy rétegről akkor megismétlik és azzal az előző adattal korrigálva számolják tovább, de ez már le lett írva."


A robbanás igazolja az anyagot, melyen keresztül halad, a rétegek közegei igazolják a robbanás elemzését. Ez nekem egy kicsit visszaigazolásnak tűnik. Ha a robbanás visszaverődése alapján elemzik a közeget, majd ennek az elemzésnek az eredményétől korrigálják a többi elemzést, ez nem bizonyítás. Ha lejuttatok 2000 kilométerre egy lökéshullámot, annak globális hatása van. Lehet, hogy ti az egyetemen a laborba elbohóckodtok egy földigilisztával, de te is csak tankönyvben találkoztál 2000 kilométeres vizsgálattal. Nem, barátom, ezt nem veszem be, ez mese habbal. Egy picit vonatkoztassál el az általad nem tapasztalt tanulmányaidtól, és beláthatod, hogy ez nem több egy Verne regénynél.


Különben köszönöm a válaszod, nem téged akarlak bántani, hanem a tudományos köntösű vallást.

2012. júl. 1. 20:19
 23/30 anonim ***** válasza:
Az csak egy példa volt a földigiliszta! :D Mi szeizmográfokkal mérünk kint. Napi 60-70 földerengést regisztrálunk. Szóval nem bohóckodunk. És igen globális hatása van egy robbanásnak mert sok helyen érzékelhető. De te sem érzed meg a napi 60-70 földrengést ugye? :D mert vannak és azokat mérjük :D Ha tőled 1000km-re felrobbantanak valamit nem érzed meg, viszont a hullámokat az egész földön fogni lehet.
2012. júl. 1. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/30 anonim ***** válasza:

Ja és kimaradt, hogy ez általam tapasztalt. Geofizikát tanulok és vannak ilyen terepgyakorlataink. Miért olyan nehéz elhinni? Képzeld voltunk már robbantani is! :D

Robbantással határoztuk meg pl., hogy Gyöngyösorosziban milyen mélységben található epitermális rézércesedés.

Részemről lezártnak tekintem, mert nem lehet meggyőzni téged, annyira harcolsz a saját igazadért ami megjegyzem téves.

Ennyi erőből minden tudományt meghazudtolhatnál amihez nem értesz. de ha az igazat mondjuk, mert értünk hozzá miért nem hiszed el? :D

2012. júl. 1. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/30 A kérdező kommentje:

"Robbantással határoztuk meg pl., hogy Gyöngyösorosziban milyen mélységben található epitermális rézércesedés."


Értem, és megkérdezhetem, hogy milyen mélyen volt ez a bizonyos rézércesedés? Milyen eredmény jött ki?

2012. júl. 1. 23:20
 26/30 anonim ***** válasza:

A robbantás által kellett hullámok, ha nagy tömegű fém közelében haladnak el akkor eltérnek, és enek függvényében le is lassulnak. Ez méréssel bizonyítható, mert tudjuk a hegy kőzetanyagát.

Az érc mennyisége nem felel meg az elvárásoknak, gazdaságosan nem kitermelhető!

2012. júl. 1. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/30 anonim ***** válasza:
Ez viszont csak feltételezés. Mi csak arra következtetünk, hogy nem éri meg. Majd jönnek a bányamérnökök és a geotechnikusok. Ők majd megmondják, hogy jó vagy nem jó! :D Az az ő dolguk, ahhoz nem értek. Ők viszont kenik a témát! :D
2012. júl. 1. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/30 A kérdező kommentje:
Aha, ezek szerint ti robbantással ellenőriztétek, hogy sok, vagy kevés fém van-e néhány tíz méter mélyen. Nem gondolsz bele, hogy mennyi energia kell 3000 kilométeres vizsgálathoz? A földrengés nem jó példa, ugyanis ebben az esetben felületi hullámról van szó, mely végigvonul a földön. Ez olyan, hogy nem kell sok energia, hogy hullámot generáljunk egy víznél, mely végigvonul egy kilométeren, de szerinted ugyan ekkora energia kell, hogy lefele is generáljunk egy kilométeres hullámot? Nem érted a problémámat? És mennyire mese a tanult sok maszlag a földtani térképekről, melyek több ezer kilométer mélyen vannak? Ez nem más, csak egy vallás.
2012. júl. 2. 12:18
 29/30 EagleHUN ***** válasza:

Az eredeti kérdést már megválaszolták itt, de úgy látom van új téma és ezzel kapcsolatban tudnék leírni 1 érdekességet.


Az egybesült államokban pár éve elkezdtek építeni egy szeizmométer hálózatot amelynek mérőeszközei egy szabályos "rács" metszéspontjaiban vannak elhelyezve. Ennek nagyrésze már elkészült és mivel elég sűrű a képalkotáshoz is az első eredmények már meg is megszülettek.

Részletessége olyan nagy hogy nem csakhogy a föld földköpenyben "úszó" magját "látják" vele hanem annak felszíni domborzatát hegyeit és völgyeit, illetve a fölkéreg inverz domborzatát is "látják" vele, vagyis a felszíni hegyek alatt lefele nyúló "gyölkeret". A földköpenyben pedig "látják" a köpenycsóvának nevezett hő (láva) feláramlásokat pl Hawai alatt.

A működése a következő történik 1 földrengés mondjuk Japánban (szegények XD), és az onnan kiinduló hullámokat a sok sok szeizmométer külömböző időben és erősséggel fogja, ebből (mivel elég pontos precíz mérésről van szó)

elég pontosan lehet következtetni nem csak arra hogy min haladt át, hanem arra is hogy hol és milyen mértékben verődött vissza a hullám. Nagy földrengéseknél akár többszörös visszaverődés is lehetséges. És a rétegek közti törésmutatóról (sűrűség különbség) is adatot szolgáltat.


[link]

[link]

[link]


A hullámterjedésről pedig annyit írnék kiegészítőnek, hogy a Krakatau felrobbanásakor a LÉGKÖRI lökéshullám 7x kerülte meg a földet, és a föld maga jobb hullámvezető mint a levegő, azt nemtudni ott hányszor ment körbe.

2012. júl. 2. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/30 anonim ***** válasza:

Az előző válaszolót megerősítve, minél sűrűbb egy anyag annál jobban vezetei a mechanikai hullámokat! :)

Jó a Krakatau mondjuk elég masszív volt, hisz a Hirosimai atombomba 5000-szeresével robbant fel, de lényegében így van. Érzékeny műszerrel az ennél sokkal kisebb robbanás által keltett rezgés is mérhető.

Mint említették az amerikai egybesült állatok beli technológiát lehetséges nagy pontossággal megmérni a Föld szerkezetét. :D

De mint én is említettem tudok e-mail címet adni, aki készséggel segít eme ügyben és biztosan megfelelő választ tud adni, hisz nap mint nap ezzel foglalkozik! :)

2012. júl. 2. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!