Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyik földtörténeti korban...

Melyik földtörténeti korban volt a legnagyobb a biodiverzitás?

Figyelt kérdés
2010. jún. 22. 15:43
 1/7 anonim ***** válasza:
55%
Még a mai biodiverzitást se tudjuk megmondani, egy csomó ismeretlen faj létezik, szerinted hogyan lehetne megmondani egy olyan korét, amiből szintze csak nagytestű állatok fosszíliái maradtak fenn?
2010. jún. 22. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

A biodiverzitást sokan sokféleképpen definiálták már, ezek közül Te most valószínűleg a fajok számára gondolsz.

Ahogy az előző hozzászóló is írta, a régi korok fajszámát csak fosszíliákból tudjuk, ez alapján azonban igen nag hibalehetőséggel lehet csak becsülni. Az evolúcióból kiindulva, ami a forrásokat egyre tökéletesebben kihasználó és egyre tökéletesebben szaporodó fajok létrejöttét implikálja (ld. speciáció), feltételezhetjük, hogy a fajok száma ma a legtöbb, pontosabban akkor volt a legtöbb, mielőtt az ember megkezdte fajpusztító tevékenységét.

2010. jún. 22. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Előző:


Igen ám, csakhogy ha hozzávesszük, hogy voltak nagy kihalási hullámok (nagy fajszám-csökkenéssel), akkor már nem olyan egyszerű a helyzet. Azt biztosra venném én is, hogy a legutóbbi kihalási hullám óta a fajok száma összességében nőtt egészen az emberi tevékenység megkezdéséig, és hogy ennek van valami telítési görbe jellegű lefutása, abban is majdnem biztos vagyok.


Viszont honnan tudhatjuk, hogy a kihalási hullám előtt volt-e magasabb a fajszám, azaz hogy elérte-e a kihalás utáni fajszám a kihalás előtti fajszám csúcsát? Lehet, hogy az emberiség akkor lépett közbe, amikor még éppen intenzíven nőtt a fajok száma, de még elmaradt pl a kréta (vagy bármely egyéb) kori fajszámtól.

2010. jún. 22. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Igen, a kihalási események miatt kérdeztem. A fajok számára gondoltam, és ja, a Kréta, vagy a Jura korszakra tippeltem, ami nagyon változatos lehetett..
2010. jún. 22. 18:22
 5/7 anonim ***** válasza:
77%
Valóban nem tudhatjuk, nem volt-e több faj a kréta előtt. De ha belegondolunk, akkor a betöltendő niche-ek száma a földrajzi szeparációkkal megspékelve biztosan nőtt a kréta után, például azért, mert a szárazföldi növények robbanásszerű fejlődése rengeteg új életlehetőséget teremtett. (Gondoljunk bele: 1 új fafajra kifejlődhet akár 10-100 specialista növényevő ízeltlábú, a fajok tömegét pedig az ízeltlábúak adják!) Kérdés, hogy elég volt-e a krétai kihalás óta eltelt idő a niche-ek betöltéséhez. Erre egyértelmű igen a válasz, hiszen azóta pl. az emlésök csaknem teljes evolúciója lezajlott. Szóval szerintem nem volt több faj. Előző, mármint az azelőtti voltam.
2010. jún. 22. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Ebben az érvelésben lehet igazság, én sajnos nem értek annyira a növényrendszertanhoz, hogy ki merjem jelenteni, hogy a mai növényvilág egyértelműen több niche-t ad - de ha ez egy elfogadott állítás, akkor meghajlok előtte.
2010. jún. 22. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Én azért azt figyelembe venném, hogy a Jurában az északi sarkkörön nem volt eljegesedés, így ott is és a trópusi részeken is éltek növények, mondjuk azok nagy része szél beporzésú. Ok, biztos most nagyobb a biodiverzitás.
2010. jún. 22. 19:54

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!