Mi alapján állapítják meg, hogy a talált fosszília mely földtörténeti korból származik?
Az egyik lehetőség az ún. C14-izotópos vizsgálat.
Ennek az a lényege, hogy amíg egy élőlény életben van, kialakul benne egy adott koncentrációarány a szén 14-es izotópjából, ami nagyjából állandó is marad haláláig. Viszont amikor elhal, akkor ez a koncentráció folyamatosan csökken. Amikor megtalálják a fosszíliát akkor mintát vesznek belőle, és megmérik ennek az izotópnak a mennyiségét. Ebből lehet következtetni az elhullás idejére.
Nem feltétlenül, illetve nem csak.
Poénból beírtam a Google keresőjébe, hogy "kormeghatározás", egyből kidobott 13 600 találatot. És nem, nem csak a szénizotópos kormeghatározásról...
Szerintem néhány másodpercnyi keresgélés után rájössz néhány kulcsszóra, hogy még mikkel érdemes keresni.
Köszönöm az eddigi válaszokat.
Hiába írom be, hiába "dob ki" 13600 találatot, a megtalált kövűlt élőlény vizsgálatához konkrét kormeghatározást, mely nem logikai következtetésből vizsgál, hanem fizikai, kémiai vizsgálati módszerrel határoz meg, az csak a C14 vizsgálat tűnik nekem gyakorlati vizsgálatnak.
Az első behatárolás - általában - abból indul ki, hogy a fosszília abban a rétegben keletkezett, amelyikben megtalálták. A legtöbb kőzetréteg korát már meghatározták, ha valahol őslénytani kutatásokat végeznek, előzetesen tájékozódnak, tehát tudják, hogy az a réteg, ahol éppen kutatnak, kb. milyen korú. Így egy előzetes hipotézisre tesznek szert, ami fontos, hiszen ehhez mérnek utána.
Utána megnézik, mit találtak. Ha ismert faj lelete, akkor jön az irodalmazás, hogy mikor élt. Ha ez ellentmond a kőzet korának, jöhet az izotópos meghatározás (C14, ha van szerves anyag, ha megkövesedett, akkor másik, K-Ar, de ma már több létezik, ezek a legnépszerűbbek, illetve van más típusú mérés is), vagy egy kevés töprengés, hogy is kerülhetett abba a rétegbe. De erre is csak akkor van szükség, ha addig nem írták le az adott fajt a területről (vagy valami egészen furcsa tulajdonságot mutat, amit nem kéne neki...), mivel ez költséges módszer, és a kutatók szeretnek rövidíteni a költségeken.
Ha új faj, esetleg nem pontosan ismert korú kőzetből került elő, vagy elhelyezkedése alapján esélyes, hogy átkerült a kőzetbe, nem ott fosszilizálódott, akkor jobb a kormeghatározás, de akkor is előzetes hipotézisekkel mennek oda.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!