Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi alapján állapítják meg,...

Mi alapján állapítják meg, hogy a talált fosszília mely földtörténeti korból származik?

Figyelt kérdés
Milyen vizsgálatot végeznek? Mi a módja?
2011. máj. 13. 22:41
1 2
 1/19 Silber ***** válasza:

Az egyik lehetőség az ún. C14-izotópos vizsgálat.

Ennek az a lényege, hogy amíg egy élőlény életben van, kialakul benne egy adott koncentrációarány a szén 14-es izotópjából, ami nagyjából állandó is marad haláláig. Viszont amikor elhal, akkor ez a koncentráció folyamatosan csökken. Amikor megtalálják a fosszíliát akkor mintát vesznek belőle, és megmérik ennek az izotópnak a mennyiségét. Ebből lehet következtetni az elhullás idejére.

2011. máj. 13. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:
Írod, hogy ez az egyik lehetőség. Ezen kívűl milyen más módszerek vannak? A C14 vizsgálaton kívűl van valamilyen más vizsgálati lehetőség, mellyel meghatározható a földtörténeti kor táblázatába illesztése a fosszíliának?
2011. máj. 14. 00:17
 3/19 Silber ***** válasza:
Annó olvastam olyat is, hogy az adott minta mágneses dipólusmomentumait vizsgálják. Pl. egy frissen égetett agyagedény esetén némileg rendeződnek, az idő haladtával pedig egyre kaotikusabbá válnak. Viszont soha nem hallottam gyakorlati alkalmazását, és véleményem szerint nem is olyan megbízható.
2011. máj. 14. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:
Tehát elmondható, hogy egy fosszília megtalálása esetén a napjaink gyakorlati eljárása mindenképpen a C14-es radiokarbonos vizsgálat?
2011. máj. 14. 00:36
 5/19 Silber ***** válasza:
Mindenképp.
2011. máj. 14. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:

Nem feltétlenül, illetve nem csak.

Poénból beírtam a Google keresőjébe, hogy "kormeghatározás", egyből kidobott 13 600 találatot. És nem, nem csak a szénizotópos kormeghatározásról...


Szerintem néhány másodpercnyi keresgélés után rájössz néhány kulcsszóra, hogy még mikkel érdemes keresni.

2011. máj. 14. 02:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat.

Hiába írom be, hiába "dob ki" 13600 találatot, a megtalált kövűlt élőlény vizsgálatához konkrét kormeghatározást, mely nem logikai következtetésből vizsgál, hanem fizikai, kémiai vizsgálati módszerrel határoz meg, az csak a C14 vizsgálat tűnik nekem gyakorlati vizsgálatnak.

2011. máj. 14. 05:13
 8/19 hollófernyiges ***** válasza:
A C14 csak kb 40 ezer évig működik. Vannak más izotópos vizsgálatok is, de általában a réteg ahol találták is legalább olyan fontos.
2011. máj. 14. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:

Az első behatárolás - általában - abból indul ki, hogy a fosszília abban a rétegben keletkezett, amelyikben megtalálták. A legtöbb kőzetréteg korát már meghatározták, ha valahol őslénytani kutatásokat végeznek, előzetesen tájékozódnak, tehát tudják, hogy az a réteg, ahol éppen kutatnak, kb. milyen korú. Így egy előzetes hipotézisre tesznek szert, ami fontos, hiszen ehhez mérnek utána.

Utána megnézik, mit találtak. Ha ismert faj lelete, akkor jön az irodalmazás, hogy mikor élt. Ha ez ellentmond a kőzet korának, jöhet az izotópos meghatározás (C14, ha van szerves anyag, ha megkövesedett, akkor másik, K-Ar, de ma már több létezik, ezek a legnépszerűbbek, illetve van más típusú mérés is), vagy egy kevés töprengés, hogy is kerülhetett abba a rétegbe. De erre is csak akkor van szükség, ha addig nem írták le az adott fajt a területről (vagy valami egészen furcsa tulajdonságot mutat, amit nem kéne neki...), mivel ez költséges módszer, és a kutatók szeretnek rövidíteni a költségeken.

Ha új faj, esetleg nem pontosan ismert korú kőzetből került elő, vagy elhelyezkedése alapján esélyes, hogy átkerült a kőzetbe, nem ott fosszilizálódott, akkor jobb a kormeghatározás, de akkor is előzetes hipotézisekkel mennek oda.

2011. máj. 14. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
A radiometriás kormeghatározás nagyon drága, szerintem a elég ritkán csinálnak ilyet. Sokkal inkább azt kell tudni, hogy honnan van, pont ahogy az ekőttem szóló írta.
2011. máj. 15. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!