Biodiverzitás? Válaszolnátok?
- Mely tényezők okozzák a csökkenését, a fajok kihalását?
- Mi jellemző a földtörténet során és ma a kihalás ütemére?
- Hol talál információt a veszélyeztetett fajokról?
- Mondjon konkrét hazai példát veszélyeztetett növény- és állatfajokról, az okok ismertetésével!
Ezekre hol találhatnám emg a választ? Google találatok közt átnéztem már egy tucatot, de nem találom
Ehhez mit szólsz?
Az utolsó kérdésre ugyan nem ad választ, de a hazai Vörös Könyv előszedése, kellemes példák kiválasztása, majd valószínű okok kiokoskodása nem nehéz (a kulcsszó úgyis az élőhely-frgamentáció és élőhely-pusztulás).
Illetve esküszöm, fogalmam sincs, hol van a természetvédelmi biológia jegyzetem a gépen, de van egy könyvem a témában, ami piszkodul nehéz, és válaszol minden kérdésre. Standovár: A természetvédelmi biológia alapjai; FSZEK-ben van kivehető és helyben olvasható példánya is.
Mostanában leginkább az emberi tényezők, a fakitermelés, a fajok irtása, tájidegen fajok betelepítése, gyomirtók, mérgező a földbe szivárgó szerek, légszennyezés stb, és persze a rendkívül gyors klímaváltozás.
A földtörténet során vagy katasztrófákkor voltak hirtelen kihalások 8meteorbecsapódás, vulkánkitörés), vagy lassabb ütemű glaciális, interglaciális változásokkor.
(jégkorszak, majd trópusi klíma, és a tektonikai mozgások, a földrészek vándorlása is jelentősen befolyásolta az állatok számát.
Például az összes fecskefajunk, veszélyeztetett, mivel például az emberi városiasodás miatt, nem tud hol fészket építeni (a panel szigetelések miatt leverik a fészkeket) és megfelelő sár sincs nagyon, ezért érdemes műfecskefészkeket telepíteni, az ereszek alá. És mivel vándorló madár a klímaváltozás is jelentősen befolyásolja az életét, ha a megzavarodott idő miatt, rosszkor tér vissza hazánkban, lehet lekési a rovarok kikelését, így nem tud fiókákat nevelni.
Ma az először leírt dolgok, gyorsítják fel a kihalást, hiszen nem csak egy tényező befolyása alatt állnak, hanem nagyon sok felől vannak kitéve veszélynek.
Ahogy előttem is leírták a Vörös könyv gyűjti össze a veszélyeztetettet fajokat.
a hétpettyes katica is veszélyben van, egy invazív faj a harlekin katica miatt, így ha versengésben alul mard, ki is pusztulhat.
Az index tudományos lapjai között böngéssz
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!