Fizikában okosok, válaszolnátok?
1., Ha egy autóval 150 km/h -val száguldok, és egy légy ott csücsül az autó hátsó ülésén, akkor a légynek gyorsabban kell repülnie, mint 150 km/h ha az első ülésig akar eljutni? :)
2., A fény terjedésével miért nem jár hangrobbanás?
az elsőre: igen, gyorsabban
a másodikat nem tudom
1. Nem, mert a kocsiban lévő levegő is ilyen sebességgel mozog, így gyakorlatilag a kocsi belső része a kocsi külső részéhez viszonyítva mozdulatlan. Egyszerűen másik inerciarendszer. A vonaton is tudsz menetközben mozogni, azonban a vonat tetején már bajos lenne, mivel a levegő nem egy zárt térbe van, és bár a levegő mozdulatlan te viszont, akár 150km/h-val haladhatsz rajta keresztül, aminek már érzed is a hatását, révén nincs fal, ami megvédene tőle.
2. A hangrobbanást a nagy sebességgel, vagy/és nagy hővel járó folyamatok idézik elő, de ehhez szükség van egy nagy tömegre is, márpedig a fotonok tömege igen alacsony. A villám nyomán nagy hő keletkezik és igen gyorsan tágul ki a levegő a hőmérséklet emelkedés miatt, ezt hallod. A nagysebességű test is gyorsan löki arrébb a levegőt, a közönséges napfénynek sem a tömege, illetve térfogata, sem a hője nem vált ki ilyen hatást.
1. Viszonyítás (inerciarendszer) kérdése.
2. Hangrobbanást hangsebességgel haladó tárgyak (jellemzően repülőgépek) keltenek. Egy ideig együtt haladnak a keltett zajjal, ami összegyűlik és egyszerre érkezik a megfigyelőhöz. A fény nem is tárgy, nem is közlekedik hangsebességgel, nem is kelt zajt, szóval ezekért.
1.-A kérdés: mihez képest... az "első ülés" és a légy is ugyanakkora sebességgel halad, de a külvilághoz képest!
2.-Mert a fény-nem hang!
1.) A második hozzászóló tökéletes választ adott.
2.) Sokféle válasz született, de egyik sem teljes.
Hangrobbanás akkor történik, amikor az alábbi három eset teljesül:
a.) A terjedés rugalmas közeghez kötött; Tehát csak mechanikai hullámok esete.
b.) A rugalmas test (közeg) és a benne mozgó test (pl. repülő) egymáshoz viszonyított sebessége eléri, vagy meghaladja az aktuális hangsebességet.
c.) A mozgó test paraméterei "kedveznek" a "nagy energiájú" hangrobbanásnak.
A fény esetében nem teljesül az a.) és c.) pont.
Ennyi a magyarázat.
Csak érdekességként írom le a 2. kérdéshez, hogy a fény esetében is van egy, a hangrobbanáshoz picit hasonló jelenség. Közegben terjedve ugyanis lassabban terjed a fény a vákuumbeli fénysebességhez képest, így anyagi részecskék terjedhetnek nála gyorsabban, ez okozza a Cserenkov-sugárzást. Nem vagyok otthon a témában, így inkább küldök pár linket:
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__78..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!