Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehetnek földtörténeti...

Hogyan lehetnek földtörténeti korok?

Figyelt kérdés
Hogyan lehet egy réteg sok méterrel a felszín alatt? Rárakódott idővel a föld? Akkor régen "karcsúbb" volt a bolygónk? De honnan került elő a régi földtörténeti réteg fölé az a rengeteg anyag? Én még nem láttam félig eltemetett fát, amely kezd lefelé menni, vagy kezd rárakódni újabb és újabb réteg. Nem láttam ilyen házat, temetőt, romot, várat.
2012. jún. 28. 18:59
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
100%

Ha kitör egy vulkán, akkor például a láva meg a hamu be tud temetni dolgokat.

A hamu meg a láva egy réteg.


A másik dolog mondjuk a víz. A folyók hordalékot szállítanak, amit letesznek a sík területen. Így jött létre mondjuk a Csallóköz, Margitsziget, Csepelsziget.


De a földfelszín meg tud süllyedni és ki is tud emelkedni. Ha megsüllyed és beömlik oda a tengervíz, akkor a tenger alján elkezd üledék lerakódni. Ha utána elzáródik az óceántól, akkor a tenger idővbel kiszárad. (Pl Kaszpi-tenger) Csak az üledék marad ott (ez is egy réteg).


A föld nem volt karcsúbb, mert nem csak ilyen építés, hanem rombolás is van. A folyó, szél, jég koptatja a hegyeket. (Vagy a hullámzás pusztítja a partvonalat.)

A folyók tölcsér torkolatánál szintén csökken a szárazföld mennyisége, mert az anyag belemosódik a tengerbe.


Nagyjából így működik a dolog laikus szemmel :)

2012. jún. 28. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 anonim ***** válasza:
100%
Pedig igaz, betemetődnek a dolgok, rátelepszik a növényzet, a régi , lepusztult épületek romjaira újakat építenek, óceánok elnyelnek partokat, hegységek képződnek. Érdekes és csodás szép vers: Balassi: Idővel paloták...Pont erről szól, hogy idővel a paloták összeomlanak, a hegyek elporladnak, egy dolog helyébe lesz valami más. Elég hosszú vers erről az egy témáról, és elgondolkodom néha, micsoda bölcsesség volt Balassitól, egy végvári vitéztől annakidején ilyen verset írni.
2012. jún. 28. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 anonim ***** válasza:
Ment a privát ott leírtam pár dolgot. Ide túl hosszú lett volna! :)
2012. jún. 29. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 anonim ***** válasza:
Mind igaz, annyit tennék hozzá, hogy az űrből származó por is folyamatosan rakódik a felszínre. Kb. ugyanaz, mint a meteorok, csak sokkal finomabb szemcsék, szép lassan ülepednek le a széllel. Talán nem ez a fő üledék, de ez is számít.
2012. jún. 29. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 Tom Benko ***** válasza:
100%

Nem volt karcsúbb, de a felszín folyamatosan mozog. Te nem fogod észrevenni, mert általában igen lassan.

Amúgy a kidőlt fa is lassan süllyed, de megint nem fogod látni a lassúsága miatt. Esetleg megpróbálhatod, hogy a kertben leteszel egy rönköt, és hetente egyszer lefényképezed. Pár év múlva rövidfilmet csinálhatsz belőle, és meglátod, hogy süllyed.

2012. jún. 29. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 anonim ***** válasza:
27%

nagyon jó kérdés!

általános iskola 5. osztályában, földrajz órán elmondják a választ.

2012. jún. 29. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 anonim ***** válasza:

Igen pár év után látszódik, hogy süllyed a farönk, de ha bolygóléptékben gondolkodsz akkor nem csinál a rönk semmit! :)

Meg az űrből származó por és meteoritok elenyésző részét alkotják a kőzeteknek.

2012. jún. 29. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/30 anonim ***** válasza:
Bocs, hogy itt kérdezem, csak nem akarok ezért külön kérdést. Hogy tudják megállapítani, hogy a föld középpontja felé haladva milyen anyagok vannak? mármint gondolom nem fúrtak le addig vagy mégis?
2012. jún. 29. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 anonim ***** válasza:

Nem fúrtak le addig. Földrengéshullámokkal, rezgésekkel. Transzverzális és longitudinális hullámokkal. A transzverzális és a longitudinális hullám is csak bizonyos közegben terjed és mindegyik máshogy, mármint másik irányban, más sebességgel, törésekkel.

plusz ha más sűrűségű, halmazállapotú, fajsúlyú közegbe ér akkor lelassul vagy felgyorsul.

2012. jún. 29. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/30 A kérdező kommentje:

Elsősorban köszönöm az eddigi válaszokat!


A legmélyebb fúrás mélységét szemléltetném.

Ha a föld sugarát 5 méteresnek vesszük, akkor a legmélyebb fúrás 1 centiméter. Látható, hogy "gyerekcipőben" jár a fúrás tudománya. A rezgésekkel és hullámokkal kapcsolatban én úgy tudom, hogy ezeket a mérési eszközöket természetesen előszeretettel az olajfúrások, gázmezők feltérképezéséhez használják. Magyarán az említett 1 centiméteres perifériában. De mint tapasztalható, ennek ellenére is történik "melléfúrás". És a szakemberek éppen úgy gondolkodnak, mint egy sebész, a puding próbája az evés, hogy megtudják, hogy pontosan mi van ott, bizony, bele kell fúrni.

Nincs műszer, mely kimutatná, hogy az 5 méteres sugarú földnek az egy centiméteres maximális befúrásán túl mondjuk 3 méternél milyen anyag van.


Ezt úgy vélem azért le kellett tisztázni. A Föld szerkezeti térképe az 5 méternek a fennmaradó 4 méter és 99 centimétert felölelő területéről pusztán feltételezések, elgondolások születtek. Ez inkább tartozik a fantasztikus irodalom tárgykörébe pillanatnyilag, mint a tudományos irodalomhoz.

2012. jún. 30. 00:36
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!