Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a kromoszóma pontosan?...

Mi a kromoszóma pontosan? (Bővebben bent)

Figyelt kérdés

Ezt tudom a kromoszómáról, többek között:

A sejt genetikai információit hordozó DNS általában kromoszómának nevezett makromolekulákba van csomagolva.

A kromoszóma egy hosszú DNS molekula, mely számos gént, szabályozó és egyéb szekvenciákat tartalmaz.


A DNS ugyan az mint a kromoszóma?


Szokták ábrázolni a 4 kromatidás kromoszómát.

Ez akkor 2 DNS a centromer-nél összekapcsolódva?


Fogalmam sincs mi lenne pontosan a kromoszóma.

Maga a DNS?

A DNS egy része/szakasza?(de akkor melyik és miért pont az?)

Az egész DNS az azt hiszem hisz hiszton fehérjékkel együtt, vagy azokba csomagolva?

A DNS egy rész fehérjékkel vagy azokba csomagolva?

A kromoszóma két része, az egy megkettőződött DNS egyik és másik fel? Vagy???


A wikipédiás és ilyen olyan linkeket,ne küldjétek légyszíves, azokból se értettem meg.


Nagyon jó lenne, ha valaki letudná ezt, írni érthetően.


Előre is köszönöm, hogy vetted a fáradtságot, és válaszoltál.


2011. ápr. 9. 16:07
1 2 3
 21/27 anonim ***** válasza:

"A megkettőződés természetesen szintén 46 darabban történik, egyébként eszement lassú lenne."


Figyelem! Az a 46-szoros szorzó igazán nem számít. Mivel eukariótákban a replikáció sebessége (egy villában) 50 bázispár másodpercenként, így a pár milliárdos emderi DNS információ átírására sokat kéne várni, hogyha csak néhány helyen menne párhuzamosan a munka.


Főleg, hogy nem 23 kettőződik 46-tá (tehát 23 DNS-t másolunk egyszerre)?


Bár ez csak részletkérdés, de amit lehet, javítsunk.

2011. ápr. 10. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/27 anonim ***** válasza:

ma 17:19:

Egy megjegyzés és egy javítás:

„Itt jön a G2 fázis, ahonnan semmi lényegesre nem emlékszem.”

A sejtnek az osztódáshoz nem csak a DNSét kell megkettőznie, hanem pl húzófonalakat is kell szintetizálnia, a centriólum is osztódik, stb. A G1 fázis a sejt nyugalmi működési állapota. Ha a sejt „eldönti”, hogy osztódik, csak akkor megy végig az S, G2 és M fázisokon. Az S fázisban csak a DNS kettőződik meg, így logikus, hogy valamikor a többi sejtosztódáshoz szükséges molekula is megszintetizálódik. Erre jó a G2 fázis. Nem szokták említeni, de azért fontos.

„A kromoszómákat ha jól emlékszem két kromatida alkotja, az egyik a régi DNS szál, a másik az új, középen összekapcsolva, erősen feltekeredve DNS-fehérje komplexet alkotva.”

Ez így nem helyes. A DNS, mint azt már korábban írtam, szemikonzervatív módon replikálódik. A régi kettős spirál kettéválik, és mindkét szálára komplementer új szál épül. Így a keletkező két kettős spirál mindegyike tartalmaz egy régi és egy új szálat. A testvérkromatidák valóban a teljesen azonos DNSt tartalmaznak, de nem úgy, hogy az egyik a régi, a másik meg az új. Mind a kettő félig új, félig régi szálból áll, teljesen azonosak.

2011. ápr. 10. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/27 anonim válasza:

"""A dolog úgy történik, hogy a sejt, a G1 fázisban felkészül a DNS replikálására és az osztódásra. Ilyenkor a magban sok az eukromatin, ami azt jelenti, hogy sok fehérje íródik át. A DNS ebben a fázisban 46 szálat jelent ami egy 2n-es génállomány. Ezek a szálak egymástól különállóak, végükön telomer régió van és bár fehérjékhez kapcsolódnak ez a kapcsolat az átíródó régiókon laza. 'S' fázisban a DNS megkettőződik, de a régi és az új DNS lánc együtt marad. A megkettőződés természetesen szintén 46 darabban történik, egyébként eszement lassú lenne. Itt jön a G2 fázis, ahonnan semmi lényegesre nem emlékszem. A sejtosztódás pedig az M fázisban történik, a DNS ilyenkor kompaktálódik, kromoszómákról CSAK EKKOR LEHET beszélni. A kromoszómákat ha jól emlékszem két kromatida alkotja, az egyik a régi DNS szál, a másik az új, középen összekapcsolva, erősen feltekeredve DNS-fehérje komplexet alkotva. Testi sejtekben ilyenkor 46 db kromoszóma van, ami az osztódással szétválik kromatidákra és minden sejtbe minden DNS darabból egy kópia kerül.

remélem így érthető nagyjából. (:"""


46 szálat jelent a DNS, ez 2n-es génállomány.

Azt írtad ezután kettőződik meg.

Ha a 46 száll megkettőződik, felnyílik és az egyik eredeti mellé képződik, egy új, akkor 92 db lesz.

2011. ápr. 11. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/27 anonim válasza:

Ez most akkor, hogy van?


Elnézést, ha hülye vagyok, de nem igazán értem, még mindig, a válaszok elolvasása után se.


Kérem szépen valaki magyarázza el.

2011. ápr. 11. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/27 anonim válasza:

Akkor most, hogy van???

Van 46 száll DNS, ahogy írták fentebb, és azokból lesz 96 kromoszóma? Tudom, hogy nem így van, de a fentebbi írásból Nekem ez jött le.



Mennyi DNS van a sejtben osztódás előtt, és milyen formátumban, milyen alakban?

Hogyan jönnek létre a kromoszómák?

Miből állnak a kromoszómák?

Nagyon jó lenne, ha valaki segítene letisztázni, úgy látom elég sok ember nem érté még rajtam kívül.

2011. ápr. 11. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/27 anonim ***** válasza:

De most ezekből már mit nem értesz? Kb ötször le lett írva ugyanaz.

A sejtmagban van 46 szál DNS. Ezek megkettőződnek, és feltekerednek fehérjékre. A fehérjékre feltekeredett DNS a kromoszóma.

Ennyi kb tömören és röviden.

2011. ápr. 11. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/27 anonim ***** válasza:
Én is tanultam az itt elhangzottakból, köszönöm a válaszolóknak, és a kérdésfeltevőnek is :)
2011. ápr. 30. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!