Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a kromoszóma pontosan?...

Mi a kromoszóma pontosan? (Bővebben bent)

Figyelt kérdés

Ezt tudom a kromoszómáról, többek között:

A sejt genetikai információit hordozó DNS általában kromoszómának nevezett makromolekulákba van csomagolva.

A kromoszóma egy hosszú DNS molekula, mely számos gént, szabályozó és egyéb szekvenciákat tartalmaz.


A DNS ugyan az mint a kromoszóma?


Szokták ábrázolni a 4 kromatidás kromoszómát.

Ez akkor 2 DNS a centromer-nél összekapcsolódva?


Fogalmam sincs mi lenne pontosan a kromoszóma.

Maga a DNS?

A DNS egy része/szakasza?(de akkor melyik és miért pont az?)

Az egész DNS az azt hiszem hisz hiszton fehérjékkel együtt, vagy azokba csomagolva?

A DNS egy rész fehérjékkel vagy azokba csomagolva?

A kromoszóma két része, az egy megkettőződött DNS egyik és másik fel? Vagy???


A wikipédiás és ilyen olyan linkeket,ne küldjétek légyszíves, azokból se értettem meg.


Nagyon jó lenne, ha valaki letudná ezt, írni érthetően.


Előre is köszönöm, hogy vetted a fáradtságot, és válaszoltál.


2011. ápr. 9. 16:07
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
nem tudok sokat rolla de asszem ez tartalmazza a dns-t, van x meg y kromoszóma, itt egy kép rolla: [link] ha jól megnézed látod hogy benne van a dns
2011. ápr. 9. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Várom a további válaszokat.

Az lenne a legjobb, ha valaki konkrétan eltudná magyarázni.

2011. ápr. 9. 16:36
 3/27 anonim ***** válasza:

A DNS a sejtmagban olyan, mint egy szétgombolyított fonal:)

Sejtosztódáskor ez nem túl szerencsés, hisz elég nehéz mozgatni, és egyenlően elosztogatni a sejtekbe.

Ezért "kompaktálódik". A DNS sokszorosan felcsavarodik fehérjékre.


Az a tipikus X alakú kromoszóma az csak sejtosztódáskor látható, akkor, mikor már megkettőződött a DNS állomány.

Két kromatidából áll, amelyek a centromernél vannak összekapcsolva.

A két kromatida információtartalma azonos.

2011. ápr. 9. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 anonim ***** válasza:

A lényeg lemaradt, bár remélem le lehetett szűrni az írásomból:D

Tehát maga a kromoszóma, az a DNS fehérjékre feltekeredve. Tehát fehérje+DNS=kromoszóma.

De a kromoszóma már kétszeres DNS-t tartalmaz:)

2011. ápr. 9. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 A kérdező kommentje:

A DNS osztódik, majd szétszedődik 23 pár kromoszómává, majd felcsavarodik a fehérjékkel????????


Mi a történések helyes sorrendje?

Milyen módon zajlik le ez a folyamat?

Mit lehet még erről tudni?

2011. ápr. 9. 16:58
 6/27 anonim ***** válasza:

Az biztos, hogy előbb osztódik, és aztán kompaktálódik.

(Egyrészt a sejtciklusban van ugye a G1-S-G2-M fázis. S-ben van a DNS megkettőzése, a kompaktálódás viszont már a sejtosztódás, azaz az M fázis része. Másrészt pedig a kompaktálódott DNS-hez nem férnének oda az enzimek, amelyek megduplázzák a DNS állományt. Legalábbis szerintem:)


De az jó kérdés, hogy előbb osztódik, aztán oszlik el, vagy előbb szétoszlik, és aztán osztódik:)

2011. ápr. 9. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim válasza:

Ez engem is nagyon érdekelne!

Remélem valaki le tudja írni érthetően.

2011. ápr. 9. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 hollófernyiges ***** válasza:
A DNS az a hosszú, csavart létraszerű molekula. A kromoszóma egy szál DNS-ből áll, sejtenként 23 pár kromoszóma, azaz 2 x 23 DNS molekula van (mitokondriumokat leszámítva persze). Ahogy a kérdező írta, az X formájú kromoszóma csak sejtosztódás előtt látható, és valójában a megkettőződött DNS, középen összetapadva, osztódáskor ezek szétválnak.
2011. ápr. 9. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:

De az jó kérdés, hogy előbb osztódik, aztán oszlik el, vagy előbb szétoszlik, és aztán osztódik:)


Ha jól értem, ez érdekelne: a DNS molekula nagyon hosszú. Ahhoz, hogy emberi idő alatt le legyen másolva, sok helyen, párhuzamosan kell végezni a másolást. És ezeknek a helyeknek (replikációs villa) nem valami eldugott helyen kéne lenniük, hogy a másolást végző enzimek és a szükséges nukleotidok odaférjenek. Ergo: a DNS le kell csavarodjon a fehérjékről, hogy le lehessen másolni.


Megjegyzés: javasolt a következő szavak használata: egy sejt osztódik, egy DNS molekula pedig replikálódik. A sok osztódás szótól azt sem tudom, miről van éppen szó.

2011. ápr. 9. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:

Bocsánat, az osztódás szó a DNS replikációja helyett tényleg elég megtévesztő volt, ráadásul nem túl szakszerű. Kicsit szégyenkezem is miatta:)


De nem erre lettem volna kíváncsi:)

Szóval ezt a részét soha nem értettem én sem igazán:)


Egy darab sejtben egy darab, baromi hosszú DNS molekula van. Viszont ebből a DNS-ből több kromoszómát kellene összehozni ugyebár.

Szóval akkor egy kromoszómában a DNS-nek csak egy darabja van, nem?

Arra lennék kíváncsi, hogy ez a hosszú DNS szál először feldarabolódik több kisebb darabra, és úgy kezdődik el a replikáció, vagy először replikálódik az egész, hosszú DNS lánc (több helyről indulva ugyebár), és aztán darabolódik fel?


Remélem érthető a kérdésem most már:)

2011. ápr. 9. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!