Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fénysebességnél gyorsabban?

Fénysebességnél gyorsabban?

Figyelt kérdés
Tegyül fel, hogy létrehozunk egy végtelen hosszú teret, ahol érvényesül a gravtiációs mező. Ha ebben leejtünk egy testet az ugyebár szabadon fog esni, azaz másodpercenként 9,81m/s-al fog gyorsulni. Így a zuhanásának körülbelül a 354. napján már fénysebességgel zuhanna. Azonban továbbra is gyorsulnia kell 9,81m/s-al. Tehát átlépné a fénysebességet. Ez így lehetséges? A fizikatanárom azt mondta, hogy ,,ezen még nem gondolkozott". 8. osztályos vagyok, úgyhogy ha lehet ne egyetemi előadás szinten magyarázzátok el. Köszönök mindent. (és persze tudom, hogy a valóságban ez lehetetlen, de tegyük fel, hogy...)
2011. márc. 28. 14:58
1 2 3
 11/23 anonim válasza:
16:27-es vagyok. Akkor fénysebesség-közeli sebességgel zuhanna tovább Newton 1. törvénye miatt. Hasonló ez ehhez: el szeretnél jutni A pontból B pontba. Megteszed az út felét, majd az előzőleg megtett táv felét, és így tovább. Sosem fogsz odajutni a B pontba, hiába teszel meg egy kis lépést mindig felé. Rajzold le, ha nem szemléletes első olvasásra. Ugyanígy az egyre kisebb gyorsító hatás sem képes fénysebességig gyorsítani tömeggel rendelkező testet.
2011. márc. 28. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
100%

Notehát...


Van egy állandó erőnk, ami eredetileg g-vel gyorsít egy testet. Tegyük fel a rendelkezésre álló hely korlátlan, és tegyük fel az erő változatlan. Azt kérded ilyenkor mi történik.


Nos a test gyorsulni fog, majd a fénysebességhez közeledve a gyorsulás mértéke egyre kisebb lesz.A test tömege egyre nagyobb lesz, a sebessége tart a fénysebességhez, a gyorsulása tart a 0-hoz. Soha nem éri el a fénysebességet, és mindig gyorsulni fog, bár egyre kisebb mértékben.


maci

2011. márc. 28. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:

Maci!


Nem jó az érvelésed. Ha állandó gravitációjú terünk van, akkor a gyorsító erő a tömeggel arányos: F=m*g. Vagyis ha nő a tömeg, akkor nő a gyorsító erő, így mindig g-vel fog gyorsulni. Nem azt mondom, hogy fénysebességnél gyorsabban menni, hanem hogy ez az érv nem jó.

2011. márc. 29. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
a tömeg miért nem tud végtelenre nőni? szétesne a test?
2011. márc. 29. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:

Kinga, félig meddig igazad van. Kérdés, hogy milyen tömegből adódik a gravitációs vonzás. Ugye a Föld esetében ez a Föld maga (ezt sugallja az eredeti felvetésben az érték: 9,81). Így amíg a gyorsuló test tömege nem mérhető össze a Föld tömegével, nem nagyon kell vizsgálódni. Érdekessé akkor fog válni, amikor a test sebessége közelít a fénysebességhez, és a tömeg szépen elkezd nőni, és közben összemérhetővé válik a Föld saját tömegével.


Egyébiránt én nem vagyok benne biztos, hogy egy fénysebesség felé közelítő, gyorsuló test konkrét tömege ténylegesen növekszik. Lehet hogy csupán a tehetetlensége növekszik meg, azaz úgy viselkedik minden gyorsító erőre, mintha növekedne a tömege! De arra kíváncsi lennék, hogy pl egy külső testre, ami mellett mondjuk elhalad, valóban ez a nagyobb, megnövekedett tömeg gyakorolna-e kimutathatóan nagyobb tömegvonzást, vagy csak az eredeti tömeg hatását mérnhetnénk.... Hmmm érdekes probléma, megpróbálom kideríteni majd....


Ami az én szemléltetésemet illeti: Ha egy homogén, anyag nélküli térben a gravitáció állandó, azt egy végtelen tömegű test okozza végtelen távolságból (abba most nem menjünk bele, hogy akkor miért pont annyi ez az erő, amennyi...) Tehát a feltételrendszerem módosítva a következő: Végtelen tér áll rendelkezésre, végtelen idő, és a gyorsító erő legyen állandó (és most direkt nem gravitációs erőről beszélek...) Ekkor lesz úgy, ahogy írtam.


Utolsónak: A tömeg azért nem nőhet a végtelenségig, mert ahhoz el kellene érje a fény sebességét! Nem esik szét meg semmi ilyesmi, csak egyszerűen nincs elég energia olyan sebességre gyorsítani a testet, amitől aztán a tömege végtelenné válna. (viszont tetszőleges mértékben megközelítheti, és ez csak idő kérdése...)


maci

2011. márc. 30. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 Killerfrog válasza:
Nem lenne végtelen tömege egy 10hajó kétszáz valahány tonnára emelkedne de csak akkor ha fénysebességnél ezzel a tömeggel egyenlő mértékű energiát adunk hozzá
2011. jún. 6. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 Killerfrog válasza:
Illetve igazából végtelentömege sincs semminek. A feketelyuk nak se azért nagy a vonzása mert nehéz egyszerűen nullával meg végtelennel kell osztani és erre az mondták hogy végtelen. Effektíve a feketelyuk szingularitása nulla kiterjedésű nulla tömegű nulla térfogatú végtelen gravitációs erővel rendelkező valami
2011. jún. 6. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:

"Effektíve a feketelyuk szingularitása nulla kiterjedésű nulla tömegű nulla térfogatú végtelen gravitációs erővel rendelkező valami"


Nos ez nem igaz. A fekete lyuk egy olyan égitest, aminek a felszínére vonatkoztatott szökési sebessége nagyobb a fény sebességénél. Simán létezhet normál (értsd: nem nulla) kiterjedéssel is! A Gravitációjuk meg közel sem végtelen. Aztán, hogy valójában mekkora csupán elméletek vannak rá. Ugyanis a fénysebesség feletti szökési sebesség csak bizonyos távolságig igaz adott tömeg esetén. Ez az un eseményhorizont. tehát elképzelhető, hogy a felszín egybe esik ezzel a határral, de az is lehet, hogy az égitest maga jóval kisebb. A jelenleg elfogadott elméletek szerint nem nulla a kiterjedése, tehát nem "zuhan magába" az anyag, és nem "esik ki a térből", hanem szépen stabilan létezni fog a maga óriási tömegével, relatíve kicsi térfogatban. Sajnos jelenleg nem ismerünk rá módot, amivel az eseményhorizonton belülről bármilyen adatot tudnánk "kinyerni", így az ezzel kapcsolatos tudásunk kizárólag elméleti alapú. Igaz az is, hogy ezeddig közvetlenül egyetlen feketelyukat sem figyeltünk még meg. tehát igazából ez a probléma nem a ma emberének problémája.

2011. jún. 7. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 Killerfrog válasza:
Igen de ha nem teljes szingularitásról beszélünk akkor a szökési sebesség nem éri el a fénysebességet. Az hogy végtelen gravitációja van az tényleg hülyeség de én úgy értettem hogy ha a szökési sebesség átlépi a fénysebességet akkor afölé a sebesség fölé semmi nem kerülhet szóval onnan semmi nem szabadul ki így vehetjük végtelennek is
2011. jún. 7. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:

"szóval onnan semmi nem szabadul ki"


valójában a fekete lyukak párolognak. nem anyag jut ki belőlök, hanem a tömegük (energiájuk) rovására, részecskék keletkeznek a környezetükben.


a jelenséget Hawking sugárzásnak hívják és emiatt nem kell attól félni, hogy a CERN olyan feketelyukat csinál, ami elnyelheti a földet.

2011. jún. 7. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!