A CERN-ben egymással szemben közel fénysebességre felgyorsított részecskék egymáshoz képest fénysebességnél gyorsabban mozognak?
A sebesség marad. Az idő úgy torzul, hogy az adott sebességen mozgó testben történő "folyamatok" lassulnak. Tehát ha te fénysebességgel mozgó űrhajón mész, akkor mindenki azt látja, hogy te megálltál az időben. De ettől még az űrhajód fénysebességgel mozog.
Vedd a fényt: azt hiszem, elmondhatjuk róla, hogy fénysebességgel mozog. Ha lassulna, akkor az életben nem érne el minket.
Szerintem ez téves:
"a külső szemlélő (a CERN dolgozói) úgy látják, hogy a két részecske lassabban mozog"
Nem látják úgy. Ha rajta lennénk az egyiken, akkor a szembejövő sebességét majdnem c-nek látnánk (egy képlet szerint számolható és kisebb, mint a sima összeg).
Pontosítanék: két részecske egy 27 km-es körben közel fénysebességgel (biztosan jóval több, mint felével) ellenkező irányban kering. Egymáshoz képest elvileg bővel a fénysebesség felett suhannak el egymás mellett és ütköznek össze. A külső szemlélők (a CERN dolgozói) mindkettőt fénysebesség alattinak látják, de két részecske egymáshoz képest valahogy mégiscsak fénysebesség felett ütközik össze. Nem?
Ugyanis itt nem két foton, hanem nyugalmi állapotban is tömeggel rendelkező két részecske találkozik.
Olvass utána olyanoknak, mint pl. relativitás elmélet, meg olyanoknak, hogy Lorentz-transzformáció
Egyébként akkor is majdnem fénysebességgel csapódnak egymásba.
A sebesség és egyebek kiszámításához már sokat téved a newtoni fizika, ha pl. nagyon gyors dolgokról van szó... ezért nem is azt használjuk.
Hidd el, hogy az elmúlt napokban csak ezeket bújtam és világéletemben érdekelt a téma!
A kérdésem az, hogy a két részecske a saját "szemszögéből" mekkora sebességgel ütközik? Ha tudnának érzékelni, akkor milyen sebességűnek érzékelnék a szembejövő részecskét?
Ja, és még egy részlet:
Ha te egy fénysebességgel mozgó űrhajó orrán felkapcsolsz egy reflektort, akkor tőled a fény fénysebességgel fog távozni, viszont a külső megfigyelő úgy fogja látni, hogy a fény ugyanazzal a sebességgel távolodik, mint maga az űrhajó! Na ez az érdekes hatás :)
Nem véletlenül írtam:
"Ha rajta lennénk az egyiken, akkor a szembejövő sebességét majdnem c-nek látnánk (egy képlet szerint számolható és kisebb, mint a sima összeg)."
A relatív sebesség sem lehet több, mint a fénysebesség!
Nem lehet csak úgy összeadni, ha nagy sebességről van szó.
Elég nagy zavar volt itt idáig.
Tegyük fel, hogy a két részecske a fénysebesség 90%-ával megy (valójában sokkal gyorsabbak, de így jobban látszik, amit mutatni szeretnék).
A külső szemlélő úgy látja, hogy pontosan a fénysebesség 90%-ával mennek (egyik sem lassul le) - és a tömegük egy kicsit megnőtt és kicsit összenyomódtak.
EGYMÁST mindkettő úgy látja, hogy kb. a fénysebesség 98%-ával mennek - és a tömegük még jobban megnőtt és a másik még jobban összenyomódott.
UGYANAZT a fényt mindhárman fénysebességűnek fogják látni.
A valós viszonyok között mondjuk a részecske a fénysebesség 99.9999999%-ával megy, a tömege 20-szor akkora, mint nyugalomban, és eléggé összenyomódott.
Egymást meg úgy látják, hogy a fénysebesség 99.99999999%-ával mennek, a tömegük meg még sokkal nagyobb, és a másik nagyon összenyomódott.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!