Vajon hogy épül fel a világegyetem? Úgy értem, hol a vége? De ha van vége, utána mi jön? Nekem ez olyan felfoghatatlan. =|
fizikailag ott a vége, ahol a fizikailag "semmi" kezdődik. körülbelül ennyit tudunk belátni, többre nincs is szükség. :)
üdv
26/F
LastOne.Left
Képzelj el egy lufit amit olyan gyorsan fújnak fel, hogy fénysebességgel tágul. Ez a világegyetem. A végét soha sem fogjuk elérni, mert nem tudunk gyorsabban menni a tágulásánál.
A határain túl pedig (jelenlegi tudásunk szerint) nincs semmi, nincs olyan hogy az univerzumon kívüli hely. Azaz sem tér, sem idő, mert ezeket maga az univerzum hozza létre.
Szerintem a legjobb "modell" erre a problémára:
A világegyetem véges, de nincs határa. Ugyanez érvényes a földre a mi nézőpontunkból is.
Az univerzum nem a térBEN van. A tér maga is az univerzum része. Ezért aztán nincs értelme annak a kérdésnek, hogy mivan a "szélén túl".
Az ne ijesszen meg, hogy nem tudod elképzelni: a képzeleted három dimenziós, mert arra jött létre, hogy a téged közvetlenül körülvevő három dimenziós világot "szimulálhasd" magadnak. De a lufi, vagy a földgömb valóban jó analógia (hasonlat): a Föld felszíne is intuitíve síknak tűnik, nem érzed, hogy görbül, ezért azt is nehéz elképzelni, hogy ha elindulsz jobbra, és nagyon sokáig mész, akkor balról fogsz ugyanoda visszaérni. A világegyetemmel is ha jól tudom, ugyanez van, csak három dimenzióban. Nincsen "vége". Annyiban azt hiszem, sántít a hasonlat, hogy hogyha van a három dimenzión túl több is, akkor azok is a világegyetem részei, tehát azokból sem lehet "kimenni".
Van egy rövid kis regényszerűség, az a címe, hogy Síkföld. Olvasd el, vagy legalább olvass bele kicsit, érdekes. Pont erről szól, hogy mi tudunk elképzelni, és mit nem...
"Igen, tágul... na de hova??? Mi az a tér ahova tágulni tud tovább és tovább?"
Nincs olyan hogy "az a tér", mivel nem egy térben tágul. A teret maga az univerzum hozza létre, mint írtam, ezért nincs olyan hogy azon kívüli hely. Számunkra ez elképzelhetetlen, és megérthetetlen, hogy milyen hogy nincs sem tér, sem idő, de ez a mai tudományos álláspont.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!