Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mitől indul be a nukleáris...

Mitől indul be a nukleáris láncreakció?

Figyelt kérdés
Az teljesen világos, hogy hogyan válik megfelelő körülmények között önfentartóvá. De honnan kerül elő a legelső neutron, ami a folyamatot elindítja? A radioaktív elemek normális bomlásából biztosan nem, mert ott csak alfa béta és gamma sugárzás keletkezik. Mi az indító neutronforrás? A Nap?
2011. jan. 1. 20:37
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Kevered a bomlás (alfa, béta, gamma) a maghasadással (fisszióva). Maghasadáskor egy nehéz mag kettő vagy több kisebb magra hasad. Könnyebb magokban kisebb a neutronok aránya, ezért neutron sugárzással jár.
2011. jan. 1. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Pedig olyan szépen leírtam a kérdést :-(


Pontosan tudom, mi a radioaktív bomlás, a fúzió, a fisszió.


Csak megismételni tudom a kérdésemet: hogy ha 25 kg urán 235-öt letennék egy nagy galacsinba, akkor mitől indul be a láncreakció? Ha egy neutron kettéhasította az egyik atomot, akkor keletkezik járulékosan 2 vagy 3 újabb neutron, amitől újabb hasadások jönnek létre stb. Ez világos, ezt mindenki tudja. De honnan kerül oda a legelső neutron? Magától csak állna ott egy helyben és szép lassan, több lépcsőn keresztül lebomlana ólommá.

2011. jan. 1. 22:03
 3/12 anonim ***** válasza:
Ezek szerint mégsem annyira pontosan... A fisszió létrejön neutron befogadás nélkül is, csak sokkal ritkábban.
2011. jan. 1. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Neutronforrás lehet sokféle, például:


Egy fémgömbbe zárt berilliumporba üveggömbben lévő rádiumot helyezünk. A szerkezetbe belenyúlik egy fémrud is, melynek vége ütés hatására összetöri az üveggömböt. A rádiumból kiinduló alfa részecskék lövik a berilliumot, és az eltalált berilliummagokból neutronok lövellenek ki.

2011. jan. 1. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

22:38-as válaszoló, tényleg spontán létrejön maghasadás? Tehát gondol egyet az egyik U235 atom és csak úgy, magától kettéhasad néhány neutron kilövésével egyetemben? Mert akkor ez a magyarázat és köszönöm.


Villanykörte, igen, ilyesmikre gondoltam én is. Az atombombákba be szoktak szerelni ilyen neutronforrást is?

2011. jan. 1. 23:07
 6/12 anonim ***** válasza:
Atombombában több darabban helyezik el a hasadóanyagok. Egyenként mind kisebb a kritikus tömegnél. Így a képződő neutronok mennyisége nem elég (nagy részük elhagyja az urántömböt ütközés nélkül) hogy beindítsák a gyorsuló folyamatot. Egy detonátorral egymásnak lökik őket, így együtt túllépik a kritikus tömeget. Azért mondják hogy az atombomba a világ legprimitívebb fegyvere. Ha megvan a hasadóanyag, kevesebb precíziós munka szükséges az előállításához, mint egy Kalasnyikov esetén.
2011. jan. 1. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

az atombombákban jó hogy van külön neutronforrás!


Amugy amint összeáll a kritikus tömeg, képes a bomba atombombaként felrobbanni. A levegő nem steril, alapban is rengeteg bomlás megy végbe benne, neutronok mindenhol előfordulnak.

2011. jan. 1. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Nem steril? A levegőben lévő csíráknak biztosan sok köze van a láncreakcióhoz. :D


[link]

2011. jan. 2. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Elolvastam a belinkelt Wikipedia szöveget. Köszönöm, sok hasznos infót tartalmaz, de szerintem egy ponton rossz!


"A radioaktív elemek maghasadása lehet természetes, vagy gerjesztett. A természetes maghasadás ritmusát a felezési idő határozza meg,..."


Szerintem az urán az urán bomlási sor által meghatározott bomlási sorrendben alfa illetve beta sugárzást kibocsátva több anyagátalakulás után alakul át ólommá és az ilyen anyagátalakulási sebességet írja le a felezési idő. Neutronról szó sincs: [link]


23:17-es válaszoló: igen, ez valóban így van, de nem válasz a kérdéseimre: hogyan indul be a láncreakció? Van e mesterséges neutronforrás a bombában?


23:40-es válaszoló: a levegőben valóban van radioaktív radon ami egyébként az urán és tórium bomlási sorok egyik köztes terméke, de ő megintcsak nem bocsát ki neutron sugárzást, csak alfa sugárzást.


Tehát még mindig kérdés, hogy honnan jön az első neutron? Tényleg berillium gömböt sugároznak be alfa részecskékkel a bombában vagy az atomreaktorban?

2011. jan. 2. 01:18
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Nem! A felezési idő reakció kinetikai fogalom. Olyan elsőrendű reakciókat (bomlási folyamatokat) határoz meg, ahol a reakció sebessége csak a kiinduló anyag mennyiségétől függ.

Tehát van külön felezési ideje a természetes maghasadásnak és van a radioaktív bomlásnak. Ez két külön folyamat, aminek nincs sok köze egymáshoz. Más kérdés hogy néhány radioaktív elem esetén a két folyamat egymással párhuzamosan játszódik le (a radioaktív bomlás a jelentősebb, viszont nem szolgáltat neutronokat).

Megint más kérdés, hogy a radioaktív bomlási sor esetén az egyik reakció terméke a következő reakció kiinduló anyaga. Tehát az első reakció sebessége (felezési ideje) befolyásolja a következő reakció sebességét, az pedig az utána következőt, az egész bomlási sort.


Atombombában nincs külön neutronforrás. Neutronokat a természetes maghasadás szolgáltatja. Kritikus tömeg fölött a természetes és gerjesztett maghasadásból származó neutronok száma exponenciálisan növekszik, ami nagyon rövid idő alatt robbanáshoz vezet.

2011. jan. 2. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!