A gravitációnak lehet semmi köze a tömeghez, tömegvonzáshoz. Egy új elmélet szerint mi lehet a magyarázat?
Nagyon szeretek különféle tudományos elméleteken töprengeni és kifejezetten érdekel a fizika. Rengeteget olvasok, így nem is ragad meg vagy könnyen el is felejtek részleteket vagy hogy pontosan hol is olvastam. A világ kölcsönhatásai nagyon jól leírhatóik és egyesíthetőek kivéve ezt a fránya gravitációt. Rengeteg akadémiai kutató projekt dolgozik éjt nappal lát a gravitáció mibenlétének megoldásán, de sikertelenül. Ez egy igen gyenge kölcsönhatás, ezért nagyon nehéz méréseket is végezni vele. Következésképp csekély információnk is van róla
Én a magam részéről a kvantum gravitációban hiszek, de ez mint ahogy az eddigi feltevések sem hitelesek eme külcsönhatás magyarázatára, hiszen akkor lehetne egyesíteni a többivel. 1️⃣ Elüször Newton révén a tümegek elidenenítetlen vonzásának tulajdonították. 2️⃣ Aztán egyfajta téridő deformációnak. lÁsd einsteint. 3️⃣ De volt már kvantumgravitáció 4️⃣ Inkoherens elektromágneses rezgések 5️⃣A vákkum nyomóerejének a hatása 6️⃣ Klauza-Klein bizarr elmélete. És sok más. Mindegyik többé kevésbé a tömegnek nevezett jelenséggel operál. Mindegyikben benne van valamilyen módon. De most a közösségi média reel videoit nézve belebotlottam egy újfajta értelmezésbe, amioben a tömeg egyáltalán nem is számít. Nem értem ezt az elméletet. Ha valaki ráismer megmagyarázza? Esetleg leírja mi lehet ez?
Nem sikerült megtalálni egy ilyet sem, de a FB tele van vele.
Köszi :)
"Ez egy igen gyenge kölcsönhatás, ezért nagyon nehéz méréseket is végezni vele." Ezt talán mond meg Eötvös Lorándnak (igaz már nem tudod, mert 1919-ben meghalt), aki egészen precíz gravitációs méréseket végzett 1890-ben. 1909-re máig elfogadható (és egyszerre felfoghatatlanul pici) hibahatárral igazolták, hogy a testek súlyos és tehetetlen tömege megegyezik. Ezt gravitációs mérésekkel igazolta.
2015-ben (ugrottunk az időben kb. 100 évet) földi körülmények között amerikában a LIGO detektorral később megépült a VIRGO (európában) sikerült először közvetlenül detektálni gravitációs hullámot. Azóta ez a mérés "rutin méréssé" vált.
Szintén annyira gyenge a gravitációs kölcsönhatás, ha kirúgom alólad a lábad és popsidra esel, az nem kicsit tud fájni. Pedig ott az egyetlen erőhatás ami a popsid gyorsítását és a talajba csapódását okozza az a gravitáció.
Ugyanígy érzi a szomszéd H.Józsi a gravitáció "gyengeségét", amikor az este elfogyasztott 12 feles, 4 üveg sor, 3 pohár bor, és 2 vodka után megpróbál haza menni és kb. egy ilyen videó készülhet róla (azt hiszem itt látszik, hogy a "gyenge" gravitáció, hogyan győz le egy "ereje teljében" lévő kb. megtermett férfi embert): https://www.youtube.com/watch?v=BtbyMvxsaX8
"de a FB tele van vele."
Az oszt' a tudományos akadémia...
Igaz, hogy a gravitáció a leggyengébb az alapvető kölcsönhatások közül, de mivel hatótávolsága végtelen, mindenre hat és leárnyékolhatatlan, így viszonylag könnyű megfigyelni és mérni.
Magát a kölcsönhatást közvetítő bozont lehetetlen (jelenleg) kísérlettel észlelni, igazolni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!