Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem használjuk a kilolit...

Miért nem használjuk a kiloliter vagy a centigramm fogalmát? Van olyan tudományág, vagy nyelv, ahol használják?

Figyelt kérdés

jan. 11. 15:15
 1/8 anonim ***** válasza:
68%
Mert ott van rá a köbméter tömegnél meg grammnál kisebb értékek csak tudományban értelmezhetőek, a mindennapokban nem igen foglalkozunk ilyen kis mennyiségekkel a köznyelvben.
jan. 11. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

A köbméter sokkal szemléletesebben írja le a térfogatot mint a kiloliter. Illetve ha mégis a litert használjuk a térfogat mérésére, akkor nem alkalmazunk prefixumot, például: [link]

A köznyelvben a centit leginkább a hosszúság mértékegységével használjuk, annyira, hogy ha azt halljuk, 20 centis valami, akkor teljesen egyértelmű, hogy a hosszúságáról beszélünk. Megemlíthetjük még a köbcentit, de ott is egyértelmű a térfogatra való utalás. Ezekben az esetekben az emberi léptékhez nagyon jól idomuló mértékegységről van szó, ezért evidens a használata. A centigramm viszont semmilyen előnyt nem jelent, bár sokszor használunk ennyire kicsiny tömeget (lásd például gyógyszerek hatóanyag tartalma), de ott az SI szabványos prefixumával: 100 mg, 500 mg.

jan. 11. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Magisztrális készítmények recepúrájában ma is használatos a centigramm.
jan. 11. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

"ha mégis a litert használjuk a térfogat mérésére, akkor nem alkalmazunk prefixumot"


ez totálisan nem igaz:

hektoliter, centiliter, mililider, deciliter


"de ott az SI szabványos prefixumával: 100 mg, 500 mg"


Miért a centi-, deci a mili-hez hasonlóan teljesen szabványos prefixumok szintén! nem?


"A köznyelvben a centit leginkább a hosszúság mértékegységével használjuk"


általános iskolában évekig nyaggatják a diákokat cl-el is! versenyeken is szerepel, stb.

jan. 11. 21:43
 5/8 anonim ***** válasza:

A "totálisan" szót nem szeretem használni, mert csak hamis dolgokat lehet mondani vele. A te szóhasználatoddal kérdező, a #4 válaszodban totálisan félreértetted a #2 válasz lényegét.

Egyetlen mondattal utalnék az indoklásomra, utolsó mondatod számos hamisságában a jelenre nézve szerintem a legfontosabb: a mai magyar oktatásra hivatkozással semmi sem indokolható, annyira pocsék és kontraproduktív.

jan. 12. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
azért írtam, hogy totálisan, mert tényszerűen nem igaz. A jelző lehet hogy nem tetszik, de tényszerűen használuk ezeket: hektoliter, centiliter, mililider, deciliter. Nem csak iskolában!
jan. 12. 17:46
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!

#2 vagyok. A válasz első felében a kiloliterre reagáltam, szembe állítva vele a köbmétert. Okfejtésem e két mértékegységre vonatkozott, azaz ha litert használunk köbméteres nagyságrendű mennyiségek leírására, akkor nem használunk hozzá prefixumot a köznyelvben. Például 5000 liter mondunk és nem 5 kilolitert, 3 millió liter mondunk és nem 3 megalitert. Természetesen használjuk a deciliter, milliliter és hektoliter mértékegységet, bár a legtöbbször másfél hektós hordóról, 3 decis pohárról beszélünk és elhagyjuk a litert (ami -megjegyzem- nem szabványos SI mértékegység).

A deci és a centi valóban elfogadott SI prefixum, de általában a 3 hatványait szokás preferálni, valóban jobb lett volna a példában a szabványos helyett preferált prefixumról beszélni.

Az viszont általánosságban elmondható, hogy sem a kiloliter, sem a centigramm nem egy elterjedt mértékegység (kivétel lehet egy-két szakma), bár az SI konzisztens szerkezete miatt ezen mértékegységek értelmezhetők, ugyanakkor szokatlanok, használatuk zavart, tévedést okozhat, amit érdemes használatuk mellőzésével kiküszöbölni.

jan. 12. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

A centi, deci, hekto egyes szakterületen elfogadottak és használatosak, például űrmérték, távolság, vagy tömeg esetén dekagramm, mázsa, tonna, de a centigrammot nem használják.

Például az építészetben a méreteket gyakran centiméterben adják meg, vagy a vasúti szelvényezés hektométerben van. Viszont nem használatos például a kilóliter, megagramm, megaméter. Például a V43-as mozdony 80 tonna, de milyen furán hangzana, hogy 80 megagramm.

Vannak szakterületek ahol nem elfogadottak és egyáltalán nem használják. Például igen furcsán hangzana és egyáltalán nem elfogadott az elektrotechnikában a centivolt, deciamper, hektowatt, meg hasonlók.

jan. 12. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!