Melyik szerintetek a legfontosabb tudományág és miért?
A természettudományok a fizikai világ jelenségei között tárnak fel összefüggéseket. A fizika fogja át ezt az egészet. A kémia tulajdonképpen a fizikának egy speciális ága, ami azért vált külön tudománnyá, mert speciális területen, speciális szempontból vizsgálódik, ehhez speciális terminológiát használ, speciális módszertant. A biológia szintén ilyen.
Viszont egyik sem képzelhető el matematika nélkül. A természettudományok alapvető jellegzetessége, hogy igyekszenek a világról kvantitatív ismereteket szerezni. Matematika hiányában minden csak kvalitatív, nem teljesen objektív módon lenne leírható. Azzal legalábbis nem mennénk annyira, hogy a víz felforralásához nagy meleg kell, mert kinek mit jelent a nagy. Az, hogy a víz 100 °C-on forr, az már egy objektív tudás.
A matematika ugye kilóg a sorból, mert nem természettudomány. Hiszen a matematika nem a világról szerzett ismeretekből indul ki, és nem a világ jelenségeinek összefüggéseit tárja fel. Lehet a matematikában olyan rendszereket is kreálni, amik a fizikai világban nem reprezentálnak semmi. (Az más kérdés, hogy praktikus okokból előszeretettel foglalkozunk olyan matematikával, ami a fizikai világ valamiféle absztrakciója.) Pont ezért a matematika nem igényel más tudományt, a matematika megáll önmagában is.
És itt akkor kérdés, hogy melyik ujjamba harapjunk. Ha nincs matematika, akkor az összes többi tudomány nem mai értelemben vett tudomány, hanem valamiféle mese. Viszont ha csak matematika van, az meg nem mond el önmagában semmit a világról, a többi tudomány nélkül a matematika nulla hasznosságú, öncélú dolog lenne.
Ami miatt mégis a matematikára szavaznék, az az, hogy a fizika nincs meg matematika nélkül, a matematika viszont megvan fizika nélkül úgy, hogy azért használható marad más területeken.
A feltett kérdés úgy hangzik mintha megkérdeznénk: Melyik a legfontosabb élőlény a bioszférában? Utána meg folyhat a végeláthatatlan vita arról, hogy az ember a csúcs - de nem mert a legprimitívebb egysejtűek képesek csak önállóan túlélni - azok a legfontosabbak, stb..
Ugyanígy lehet vitatkozni matek vs. többi gyakorlatias természettudományi ágazat. Ennek viszont nincs sok értelme, mert a megismerésre törekvő tudományágak egységes rendszerben, egymást kiegészítve létezhetnek csak egy fejlett kultúrában!
Melyik a legszebb szín?
Melyik a legfontosabb emberi testrész?
Összességében a természettudományokat szerintem lehetetlen ilyen rangsorolásban szétválasztani.
Ezek mind ugyanannak a valóságnak a tudományos vizsgálati módszerei, mi kategorizáltuk csak szét őket tudományágakra. Mind támaszkodik a másikra.
Mindegyik tudományág fontos, és nem csak ez a négy tudományág van.
Mondhatjuk azt -ahogy már többen kifejtették- a matematika az alapja mindennek, nélküle nem értelmezhetőek a mindenféle történések, tehát ahhoz, hogy a többi tudományterületben jártasak lehessünk, kénytelenek vagyunk matematikát tanulni. Viszont a matematika nemcsak a tudományok alapja, hanem gyakorlatilag bármilyen kétkezi munkának is, legyen az például ács, asztalos vagy kőműves. Ezért azt mondhatjuk, hogy a matematika egy univerzális tudományterület, és ez emeli a többi tudomány fölé, de ez nem jelenti azt, hogy az lenne a legfontosabb.
Hogy melyik tudományterület a legfontosabb, azt egyéne válogatja; például egy kémikusnak nyilván a kémia lesz a legfontosabb, de emiatt a kémikus nem fogja alsóbbrendűnek tartani a többi tudományt, ugyanolyan értékesnek ismeri el, mint a sajátját.
#7 - a matekkal csak az a gond, hogy nem is igazi tudomány olyan értelemben, hogy elvont filozófiai objektumokkal foglalkozik. Bár manapság már megjelent a kísérleti szakterülete is a számítógépek megjelenésével. Inkább gondolkodáskultúrát jelent, amely minden egzakt tudományterületen és alkotómunkában érvényesül.
Egy bizonyos egyetemi matematika tanár azt szokta hangoztatni, hogy szerinte "a matekot a bölcsészkaron kellene tanítani." (Na szépen is nézne ki a dolog - az a sok félnótás bölcsész jól megszívná! :-)
A kémia elsősorban történelmi okokból különült el önálló tudományággá. Jelenleg az általános fizika egyik szakterületének számít, kivéve a komolyabb biokémiát, hisz az meg inkább biológia meg önálló high-tech mérnöki szakterület.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!