Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan magyarázható az, hogy...

Hogyan magyarázható az, hogy egy ember elállatiasodik, ha állatok nevelik fel?

Figyelt kérdés

"Jean-Claude Auger antropológus egy mauritániai törzstől hallotta, hogy a közelben él egy gazella-fiú, akit meg is keresett. A tízéves gyerek ugyanúgy galoppozott, mint az állatok és olyan gyorsan futott, hogy csak egy dzsippel tudták utolérni. Csak növényt volt hajlandó enni és nem sikerült beilleszkednie, visszaszökött a szavannába. Évekkel később újra rátaláltak, de akkor már befogni sem sikerült."


Forrás: [link]


Nekem inkább az tűnik logikusnak, hogy az ember képtelen más, idegen fajok életvitelét felvenni...


dec. 30. 18:02
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
100%
Nekem az félelmetes, hogy a beszédtanulás mekkora hatással van az agy fejlődésére, szinte mind értelmi fogyatékosok. Tehát messze nem elképzelhetetlen a majmok bolygója világban létrejött elállatiasodott emberi populáció, ha véletlenül egy-két emberi generációt senki nem tanítana meg részletesen kommunikálni. (Például egy természeti katasztrófa, vagy háború után.)
dec. 31. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 Psycho ***** válasza:
100%

Nem tudom, mennyi igaz ezeből a történetekből. De az tény, hogy az ember egyedfejlődése során léteznek bizonyos szenzitív időszakok, amikor egy-egy képesség formálódik. Ha ez akkor NEM történik ez meg, akkor később nem is fog (úgy, olyan mértékben legalábbis nem).


A beszéd erre tökéletes példa. Ha a gyerek az első 3-4 évben nem tanul meg beszélni, akkor felnőttkorban nem lesz képes arra, hogy tökéletesen fluens módon megtanuljon. Legfeljebb néhány szót, szókapcsolatot, rossz nyelvtannal.


Sajnos erre igen szomorú esetek világítottak rá. Volt nem egyszer precedens arra, hogy bizonyos emberek (mert szülőnek nem nevezném őket) a gyermeküket kb. egy sötét szobában, totálisan elhanyagoltan tartották évekig. Miután megtalálták és kimenekítették őket onnan, utána derült fény ezekre a dolgokra.


---


Az utánzásos tanulás is - ahogy korábban említették - fontos szerepet játszik a képletben, ergo ha más fajok viselkedésmintázatait látja tartósan a gyerek, akkor hajlamos lehet ezt ellesni, mert normaként tekint rájuk.


Emlékszem, volt egy tudományos kísérlet, ahol egy majomcsemetét akart otthon nevelni a játékos kedvű kutató. Volt egy saját, hasonló korú gyereke is. Akkor szakította félbe a kísérletet, amikor észrevette, hogy a gyereke elkezdett a majomhoz hasonló viselkedést produkálni.


---


Összességében tehát igen, alapvetően állatok vagyunk mi is. A civilizáció, vagyis kultúrális és szociális hatások azok, amik megkülönböztetnek minket, ezek viszont elsajátíthatatlanok a forrás, vagyis a társadalom nélkül (és most a családot, mint elsődleges szocializációs közeget is ide értem).

dec. 31. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

#12 Psycho


“Emlékszem, volt egy tudományos kísérlet, ahol egy majomcsemetét akart otthon nevelni a játékos kedvű kutató. Volt egy saját, hasonló korú gyereke is. Akkor szakította félbe a kísérletet, amikor észrevette, hogy a gyereke elkezdett a majomhoz hasonló viselkedést produkálni.”


Erről jut eszembe Sam egy videója ahol többek közt bemutat hasonló esetet is (csimpánz emberként nevelve):


[link]

dec. 31. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
63%
Mert a gyerek azt a viselkedést utánozza, amit a felnőttektől lát. Ha felnőtt ember nincs a környezetében, akkor az állatokat tekinti "felnőtteknek", és őket utánozza. (Ezért tud hatni egyébként az LMBTQP-propaganda is a gyerekekre.)
dec. 31. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
100%

AZ a vicces, hogy az ember SOKKAL jobban utánaz, mint més fajok.

Egy majomgyerek sokkal kritikusabb és önállóbb. Volktak ilyen kísérletek. Egy embergyerek utánozni fog fiatalon, a majom már akkor inkább gondolkodik.

Csak aztán a majom pár év múlva megáll a fejlődésben, az ember pedig folytatja, ha van mit tanulnia.

dec. 31. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:

Szerintem fordítva gondolkodsz.

Az ember rendkívül jól tud tanulni fiatalon, és elég kevés tudása van eleve bevasalva. Azt tanulja meg, amire lehetősége van. Ha nem emberek nevelik, sohase éri el az emberi szintet.

jan. 1. 01:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
Engem az is érdekelne hogy az vadállatok hogyan képesek együttműködni/megszokni egy embert?
jan. 2. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:

Simán előfordulhat ilyen... persze, ha túléli.

Egymás között is előfordul néha, egész távoli fajoknál is.

jan. 2. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:

A kifinomult ember átalakulhat primitívvé. Ez valójában azt jelenti, hogy az ember életfelfogása megváltozik. A régi értékek változnak, szorosabb kapcsolatok fűzik őket a természethez, az állat- és növényvilághoz. Ez az új létezés megköveteli, hogy a tudat aktívan befogadja az események többszörösen összetett, bonyolult hálózatát, amit mi közönségesen természetnek nevezünk. Megköveteli, hogy bizonyos tisztelettel kezeljük az ilyen természetes rendszerekben szunnyadó erőt. Ha az ember képessé válik erre az aktív befogadásra és tisztelettudásra, ezt nevezik "primitív lét"-nek.

Természetesen áll ennek az ellenkezője is: a primitív ember is átalakulhat kifinomulttá, ez a folyamat azonban iszonyú pszichológiai károsodásokkal jár.

tegnapelőtt 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!