A mai kémiai meghajtású rakétákkal soha nem fog ember lépni a Marsra?
Ha nagyon akarnák, akkor már réges-régen ember léphetett volna a Marsra. A Holdraszállás után csupán pár logisztikai kérdést kellett volna megoldani, a 70-es években már mehettek is volna.
Jelenleg nem az űreszközök technológiája hátráltatja a Marsra lépést, hanem az, hogy mi történik a Marsraszállás után. Mert odáig relatív könnyen el tudnánk jutni (mint írtam, már évtizedekkel ezelőtt is megtehették volna), arra viszont nincs még megfelelő technológiánk, hogy ott bázist alakítsunk ki, vagy pedig hogy visszatérjenek az asztronauták a Földre. Tehát visszajönni nem tudnak, ott meg nem maradhatnak életben. Azaz öngyilkos küldetés lenne. Ez tart vissza minket, nem pedig a "mai kémiai meghajtású rakéták".
#2 - már gond nélkül vissza tudnánk jönni, mert ez a 80-as évekre meg volt oldva. A legnagyobb probléma az, hogy a költségek nagyságrendnyivel meghaladják a holdra-szállás költségeit - viszont a projekt gazdasági és tudományos haszna gyakorlatilag nulla.
A jelenlegi kifinomultabb szerkezetű motorok erősen csökkentik a költségeket, tehát egyre esélyesebb, hogy össze fogják hozni a pénzt erre a történelmi jelentőségű rongyrázásra.
🤔
Viszont mindemellett ne feledkezzünk meg arról se, hogy a küszöbön áll a harmadik világháború...
😟
Nem volt megoldva. A Holdraszállás után nem volt szükség SHLL-re, ezért évtizedeken át a Saturn V volt a legerősebb hordozórakéta, viszont az is kevés lett volna egy Mars akcióhoz.
Elképzelhető, hogy a 80-as években tudtak volna olyan rakétát tervezni és építeni, ami elbírt volna akkora csomagot, de konkrétan még ma sem létezik ilyen SHLL. Ma már biztos tudnának építeni olyat, de hogy mikor jutott el odáig a technológia, hogy ne legyen fizikai akadálya, azt nem tudjuk, hiszen a Saturn V még mindig a legerősebb rakéta. Sőt, a 2010-es évekig volt egy 30-40 éves periódus, amikor SEMMILYEN SHLL-t nem építettek, főleg nem Saturn V-nál erősebbet. Aztán jött pár, de a Falcon Heavy sokkal gyengébb, az SLS Block 2 ás a Starship pedig a Saturn V szintjén van, de egyiknek sincs magasabb teherbíró ereje.
[link] van technikai részletekkel gazdagítva.
A Marsra két évenként nyílik meg egy 2 hetes indítási "ablak", amely a legkevesebb üzemanyag (amely így is 100 tonna nagyságrendű) felhasználásával oldható meg.
Ez az utazás is két évet venne igénybe, ennyi időre kellene ellátmányt vinni.
És hát az ember pszichológiai megterhelése is kérdéses ennyi időre.
Már az ISS-en problémás olykor, pedig itt vannak a szomszédban, probléma esetén bármikor visszatérhetnek, ez pozitív a tudatnak, az elviselésnek.
A Mars 2 évet "kér", ezen lehetőségek nélkül.
Szóba került egy kiépítendő Hold bázisról indulás is.
Ennek van realítása, de még sok a megoldandó feladat.
(tulajdonképpen ezek várnak még megoldásra), ezen dolgoznak.
#5 - abszolút nem vagy képben! Itt már sokszor ki volt tárgyalva, hogy nem nagyméretű, hanem csak gazdaságos rakéták kellenek. Simán elég 10 tonnánként felhordani mindent egy Föld körüli pályára, és ott már csak egybe kell pattintani a legóelemeket.
A Marsra is csak egy kisebb komp száll le, meg az ellátmánykonténerek. A kozmikus sugárzás nem probléma, mert az út nagy része a szabad űrben zajlik, ahova nincsen bekoncentrálva a töltött részecskék áradata.
Az egyetlen akadálya a Mars meghódításának az a tény, hogy ez egy nagyon költséges projekt, viszont az ezért elvárható haszon szinte semmi - pusztán csak egy globális technikai sporteredmény.
P.S.
A holdbázisról való indulás pedig a legorbitálisabb baromság, amit a témával kapcsolatban fel szoknak hozni a laikusok, mert ennek semmi előnye nem volna. Ilyen szamárságot csak az képes megemlíteni, aki az űrrepülés-technika alapjaival sincs tisztában!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!