Mennyi földterület kell egy/tíz/száz ember eltartására?
Igen, tudom, hogy erre nincs egy megadott szám, és nagyon sok minden befolyásolja az eredményt, de szeretnék páldákat arra, hogy növénytermesztés és állattenyésztés esetén mennyi lehet a minimum, bármilyen konkrét felállásban. (Tanyán azért még ma is élnek egypáran, stb.)
Szóval ha adott x földterület valahol, az emberek meg azt csinálnak ott, amit akarnak, akkor optimális esetben hány ember tud ott magának élelmet termelni?
(És még egy annyi kikötésem lenne, hogy az ilyen nagytermelői gépesítést és túlzott műtrágyázást hanyagoljuk.)
Nem mindegy, mire való az adott terület. Van amit nem érdemes feltörni, csak széna vagy legeltetés a hasznosítása. Más meg szántónak, sőt kertészetnek jó.
A régi önellátó parasztgazdaságok pár holdon megtermeltek "mindent" egy családnak. De az az életszínvonal, olyan rengeteg munkáért, ma már senkinek se elfogadható.
Magyarországon kb. egy hektár jut egy emberre, ha osztjuk a területét a lakossággal. Ez egy 100m*100m-es terület.
Ennek a fele szántó, 23% erdő, 15% rét, legelő és vízfelület, 10% város és út.
Tehát egy 50*100méteres terület elegendő, mert jelenleg is ennyi van, és Magyarország inkább exportál élelmiszert, mint importál. De ha ínséges idők járnak, akkor jóval kevesebb föld is elég, ha bevállaljuk az egyoldalú táplálkozást és krumplit eszünk krumplival. Egy ember éves szükségletére elég a ránk jutó 100*100méterből 2*100 méter, ez napi kb. másfél kiló krumpli, ami elég az éhenhalás ellen. Minden eszenciális aminosavat tartalmaz a krumpli. Mondjuk metioninból keveset, ezért jóval kiegyensúlyozottabb a hüvelyesek + krumpli étrend, és így vetésforgót is lehet csinálni. Ehhez már több terület kell, mondjuk 3-400 négyzetméter. De ha mandulától (omega-3 zsírsav) az almán (vitaminok) át a legeltetett szürkemarháig mindent szeretnél, akkor a területigény még több is lehet, mint ami ma Magyarországon egy emberre esik.
Mit értünk az alatt, hogy "ember eltartására"?
Itt mindenki azt számolja, hogy a nyers élelmiszer előállítására mekkora terület kell. Krumplival, egy hektárról -kis szerencsével- akár 30 embert is lehetne etetni. No de azt az élelmiszert fel is kell dolgozni, célszerűen főzni, sütni, ahhoz meg energia kell, tehát kellene egy kis tűzifa is (olykor ruházkodnánk is, meg télen melegednénk is nem csak amikor az ebédet készítjük). Szóval kicsit azért át kellene ezt a számot értékelni. Arról nem is beszélve, hogy a ma megszokott termésátlagot nem biztos, hogy könnyű lesz hozni akkor is, ha nincs gépesítés, trágyázás, öntözés, növényvédelem. És a következő évben valamit el is kell majd vetni...
A 'régi' paraszti gazdálkodásról alkotott fogalmaink, emlékeink, jobbára az ipari forradalom idejéről szólnak, amikor az energia már bőségesen rendelkezésre állt kőszén, majd olaj és földgáz formájában. Ha az sem lenne, akkor aztán kellene kapaszkodni rendesen.
"Ökológiai lábnyomnak hívják amit keresel. Ez MO-n 3,7 hektár egy emberre."
Nem feltétlenül pontos az adat. Mármint, az lehet, hogy pontos, de különbség van az ökológiai lábnyom és azon adat között, amit a kérdező keres. Az ökológiai lábnyom az a szám, amennyi jelenleg átlagosan egy magyar ember igénye. A kérdezőnek azonban a minimum kellene, ami valószínűleg jelentősen alacsonyabb ennél a Wikis adatnál.
Az is kérdéses, hogy milyen kondícióban legyen az az ember. Ha elég, hogy még épp nem hal éhen (mint pl. Észak-Koreában a munkatáborokban sínylődők), akkor nyilván sokkal kevesebb, mintha egy jó kondiban lévő embert kellene eltartani.
Továbbá, nehéz a kérdező szempontjából számszerűsíteni az olyan dolgokat, mint pl. ruházkodás, gyógyszerek, alapvető szerszámanyagok előteremtése (vas, alumínium, réz, stb.), tisztálkodás, stb.
Kedves Kérdező, ha nem bánod, inkább közgazdasági alapon válaszolok.
Több valid válasz is létezik.
1. ha és amennyiben csak önélelmiszer-ellátásról és biomassza-ellátásról beszélünk, akkor a kérdésed több modell alapján is elég nagy pontossággal megválaszolható. Egyik legjobb, magyar nyelven elérhető szakirodalom a a kérdéskörben Baji Béla Permakultúra és önellátó biogazdálkodás c. műve. De amit az előző hozzászólók reagáltak a kérdésedre, azon megközelítések is jók.
2. Ha és amennyiben a mezőgazdasági termékeidet pénzzé akarod tenni, és áttételesen a földből élni, akkor magas hozzáadott értékű termékekkel célozd meg a piacodat. Ezek jellemzően igen munkaintenzív termékek, spec. hozzáértést igényelnek. Keresd meg azt a nich-et a piacon, ami még nincs betöltve. Ha tudod, kinek mit termessz, akkor egy panellakásnyi alapterületen tudsz, akár mesterséges termőközegben is annyi értéket előállítani, h magadat és plusz egy embert el tudj tartani. (Amit írtam, valós adatokon alapszik.) Az egységnyi termőterületre vonatkozó jövedelmezőséggel fordítottan korrelál a munkaintenzivitás, jellemzően a kalászosok azok, amik egységnyi termőterületen kevés embert tudnak eltartani. Ide lehet még sorolni a kaszálókat, és az erdei gyűjtögetést (nem az fakivágásra célzok).
"(És még egy annyi kikötésem lenne, hogy az ilyen nagytermelői gépesítést és túlzott műtrágyázást hanyagoljuk.)" Létezik egy huszonplusz évet átfogó svájci kutatás arról, hogy a biotermesztés vs hagyományos termelés hogyan viszonyul egymáshoz az input-output arányban. Nos, kiderült, hogy a biotermesztés ca. 20%-kal kevesebb output terméket produkál, de ehhez nyolcvan %-kal kevesebb energiainputra van szüksége (a műtrágya előállítása igen magas energiaigényű).
További jó kutakodást kívánok!
Az az alkalmazott technologián múlik leginkább. Hidroponikus növénytermesztéssel, üvegházakkal, és egyéb "ipari" növénytermesztéssel drasztikusan kisebb terület is elég tud lenni az élelmiszer előállítására, mint szántóföldi módszerekkel.
Illetve nyilván kívánt életszínvonalon. Mivel ez határozza meg, hogy mennyi többletet kell termelni, amiből ruhát, üzemanyagot, mobilt és bármi mást tudsz venni, amit nem magad állítasz elő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!