Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fizikában hány mértékegysége...

U. Xorter kérdése:

A fizikában hány mértékegységet kellene megváltoztatnunk, hogy minél kevesebb irracionális számot kapjunk?

Figyelt kérdés

Feltételezve, hogy a fizikai mennyiségek nem vehetnek fel bármilyen értéket vagy legalábbis nem mérhetőek bármilyen értékkel, akkor van-e olyan mértékegység-kombináció, ami kiküszöböli az irracionális számokat az egyenletek megoldása során? Vagy minimálisra csökkenti? (Természetesen figyelembe kell venni, hogy több mértékegység meghatározza egymást.)

Néhány példa ilyen mennyiségekre: tömeg, hossz, idő, hőmérséklet, feszültség, áramerősség, stb. A kérdés azon alapszik, hogy az egyenleteknek és megoldóképleteknek véges sok formája van, amiből ki lehet indulni, és megfelelően bővítve az egyenleteket (pl. hatványozással) elhagyhatóak az irracionális számokhoz vezető műveletek, mint a gyökvonás vagy a logaritmus.



dec. 22. 19:18
 1/4 anonim ***** válasza:
91%

Mivel minden bemenőadat és számítás véges pontosságú, így fizikailag nem téma az eredmények irracionális mivolta.


A matematikai minőségekkel végzett műveleteket - a trollkérdésekkel ellentétben - nem kívánatos kiküszöbölni, mert azok nem azért lettek kitalálva!

dec. 22. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Itt van két példa:

A vonali feszültség 400 V, a fázisfeszültség 400/√3=230,9401… V.

Ez a vektorábra alapján jön ki. Ebből, hogy akarod elhagyni, vagy mással helyettesíteni a √3-at?

10 V feszültségre kapcsolnak egy 3 Ω-os ellenállást, az áram: 10/3=3,3333… A

A második nem tartalmaz irracionális számokat, az értéke mégsem adható meg, teljes pontossággal, akkor meg mi értelme lenne az irracionális számok kiküszöbölésének?

dec. 22. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

A gyökvonás biztos,hogy nem lesz elhagyható. Mert nagyon gyakori, hogy egy mennyiség vektor. És a vektoroknál biztos, hogy előbb utóbb bejön a négyzetgyök, és a szögfüggvény. Amik biztos, hogy irracionális számokat fognak adni.


Majd előbb utóbb eljutunk a spec.rel-ig ahol a Lorentz tag eleve egy gyökös kifejezés. Ahol szintén nem lehet elhagyni a gyököt, akárhogy vesszük fel a "c"-t.

dec. 22. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 T. Feri ***** válasza:
76%

A gyakorlati tudományokban az összes bemeneti adat mérés eredménye, így korlátozott pontosságú. Ennek leírására szigorú konvenciók vannak, vagyis csak annyi számjegyet írunk le, amennyi szükséges, és a legutolsóról feltételezzük, hogy kerekítés eredménye. Tehát a képletekben megjelenő egyéb matematikai szimbólumokkal leírt arányosságokat (2,pi,...) csak olyan pontossággal kell használni, ami a bemenő adatokkal megegyezik. Az egyes aritmetikai műveletek alapján az is tudható, hogy a számítás végeredményében mennyi értékes jegyünk lesz.


Bizonyos esetben egy egy fontosabb mérési eredmény hibáját külön is jelöljük (akár relatív, akár abszolút értékben), és ez esetben a számításokban végig kell követni, hogy a hibák hogyan terjednek tovább a rész-, és végeredményben.

dec. 23. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!