Hogyan lehet bebizonyítani, hogy két ember ugyanazokat a színeket látja? Tehát, hogy "az én zöldem a te zölded-e, és stb"?
Kicsit fura lehet a megfogalmazás, amire gondolok...
Tehát, hogy amit én zöld színnek szoktam meg, azt mi van, ha valaki kéknek látja, de zöldként asszociál rá?
Ezen már én is gondolkoztam és egészen biztos vagyok benne, hogy van eltérés. Ott vannak például a színtévesztő, színvakok.
Viszont onnan tudjuk, hogy zöld a zöld, hogy kis korunktól kezdve ezt tanuljuk: a fű zöld, ahogy a fák lobja vagy moszat a víz felszínén.
Innentől kezdve meg teljesen mindegy milyen egyéni színben látjuk, mert úgy is azt fogjuk zöldnek nevezni aminek olyan színe van, mint a lombnak vagy a gyíknak.
Nyilván úgy bizonyítható, hogy minden ember egy bizonyos színben lát nagyon sok különböző, de MÉRHETŐEN is azonos színű cuccot.
Minden egészséges ember zöldnek látja a klorofillos növényi részeket, a zöldnek árult festékeket, zöld jelzőlámpákat, stb. - tehát a színeket mindenki nagyon hasonlóan érzékeli. A színek érzékelése a szemben bizonyos molekulaszerkezetekhez kötött jelenség, ami nem hangolódhat el csak úgy véletlenül.
Akiknél ez nem működik egyértelműen, azok meg bizonyítottan színtévesztők vagy színvakok.
#3 (23:37) írta:
"Ugyanakkor ennek ellenére még lehetséges, hogy ami az egyiknek a zöld, az a másiknak a kék, csak ezt sosem fogják megtudni."
Válasz:
Ez egy orbitális baromság!
Miért?
Azért, mert definícióból eredően az ismert hullámhossz-tartománnyal bíró "zöld" fény érzékelése a "zöld látási inger" okozója az agyban. A "zöld" érzete semmiképpen sem lehet "kék", mert az csakis a zöld fényre reagáló molekulát tartalmazó receptorból jöhet ki.
Az egyedfejlődéskor az agy feltanulja a színeket, és onnantól az egész élettartama idejére pontosan tudja, hogy melyik idegszál melyik típusú receptorról fut be. A színeket csakis a genetikailag hibás egyének láthatják a normálistól eltérően - tehát hiányosan.
Persze lehetséges, hogy politikai mozgalomként majd megjelennek a color-transzok, akik minden színt másképpen fognak megnevezni, de az ilyen fajta elmebajos másságokkal nem kell foglalkoznia a normális embereknek.
A 2. és 4. válaszadót szeretném megkérdezni, hogy milyen színűnek látják ezt a ruhát?
Anomaloszkóp a műszer neve, amivel a színtévesztés típusát és mértékét mérik. Nagyjából annyi a működési elve, hogy a gépben látható színt alapszínekből kell kikevernie a vizsgált személynek. Ennek az összetételéből következtetnek a színtévesztés mértékére és irányára.
Eközben a delikvens azt mondja: ő sárgát lát mintaként, és sárgát is kevert ki. Mindeközben más (az egészségesek és a másik típusú színtévesztők) azt mondják, sárga mintát látnak, de a vizsgált személy egész más színt kreált.
Igenis van eltérés az észlelt színek között, mert úgy tanultuk, hogy zöld a fű, kék az ég, és sárga a citrom, ezért ugyanúgy nevezzük.
"mert definícióból eredően az ismert hullámhossz-tartománnyal bíró "zöld" fény érzékelése a "zöld látási inger" okozója az agyban."
Csakhogy nem tudhatod hogy az a bizonyos zöld hullámhosszú foton amikor aktiválja a zöld receptort az agyban az szubjektíve milyen érzetet kelt. A szín egy teljesen mesterséges dolog, az agy kapcsolja egy adott hullámhosszhoz, de hogy minden agy ugyanúgy működik-e vagy van benne randomitás is, arról fogalmunk sincs. De ez egy ezeréves (vagy inkább ezerötszáz, mert valószínűleg a görögöknél is előjött) filozófiai gumicsont, itt most nem fogjuk megválaszolni.
"Csakhogy nem tudhatod hogy az a bizonyos zöld hullámhosszú foton amikor aktiválja a zöld receptort az agyban az szubjektíve milyen érzetet kelt."
Nyilván normális "zöld" érzetet kelt a zöld fény, mert az agy működése mindenkinél ugyanúgy adott genetikailag. A szubjektivitás is teljesen azonos, ha az egyed kifejlődése természetes környezetben történt, ahol a többi ingerrel kapcsolatban is természetes szín-asszociációk alakultak ki.
Így például az emberek hideg/meleg stb. szín-asszociációi globálisan azonosak, de a környezet hatására bizonyos ízlések eltérhetnek. Pl. a négerek imádják a tarka ruházatot, az ázsiaiak a világos rikító színeket, stb., de teljesen egyértelmű megnevezésekkel azonosítják be az összes tiszta és telt színárnyalatot.
"sadam87" #5 kérdése pedig teljesen értelmetlen, mert egy fehér és kék ruha színe megkülönböztethetetlen, ha a környezet olyan kék fénnyel van megvilágítva, melyet a kék ruha is 100%-ig visszaver. A monitoron a világos részek egyértelműen kékesfehérek, de a fotónál nincsen garancia a fehér megvilágításra és a fehéregyensúly helyes beállítására.
Itt lehet játszódni a színekkel:
"az agy működése mindenkinél ugyanúgy adott genetikailag"
Azért szívesen látnám ennek az állításodnak a bizonyítását, hogy a műszerekkel mérhető elektromos aktivitás mindenkinél szubjektíve ugyanazt az érzetet jelenti.
"teljesen egyértelmű megnevezésekkel azonosítják be az összes tiszta és telt színárnyalatot."
Ez is vitatható, kezdve onnan hogy az angol purple-nek nincs magyar megfelelője, vagy hogy mit kezd egy angol a magyar piros-vörös megkülönböztetéssel, egészen odáig hogy sok nyelvben nem volt a narancssárga színre szó, amíg meg nem ismertük a narancsot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!