Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Megdől az ősrobbanás-elmélet?

Megdől az ősrobbanás-elmélet?

Figyelt kérdés
A James Webb olyan korai galaxisokat talált,amik túl idősek az univerzum feltételezett korához képest,emellett az ún.fáradt-fény elmélet is kétségbe vonja az univerzum ilyen mértékű tágulását.Ez a tágulás egyébként két különböző mérési módszer során eltérő eredményeket mutatott.

okt. 5. 10:53
1 2 3 4
 21/40 anonim ***** válasza:
Akkor hogyan alakulhatott ki az, amiből az ősrobbanás kiindult... mert eddig azt hittem úgy van, hogy egyszer megáll, és elkezd összeomlani, majd újra ciklikusan stb...legalábbis ezt gondoltam...:)
okt. 5. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/40 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudjuk. Erre csak feltevések vannak.

Viszont a tudósok azt is mondják, hogy ha egyszer összeomlana, utána nem "pattanna vissza", hanem maradna ott szépen, összeomolva.

okt. 5. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/40 anonim ***** válasza:
69%
De csak én képzeltem, hogy eddig mintha azt kommunikálták volna hogy ciklikus, vagy ez nem volt sosem tudományos elmélet? Mióta tudják, hogy gyorsulva tágul?
okt. 5. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/40 Mojjo ***** válasza:
81%

@23: Soha nem volt tudományos elmélet. Tudományos hipotézis volt, és még most is az.

A 90-es évek vége óta, ha jól emlékszem. Talán pont 1999 óta. (Wiki megmondja, de ugyanúgy neked is, mint nekem.)

okt. 5. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/40 anonim ***** válasza:
18%
Akkor szerintem az ősrobbanás is inkább ilyen hipotézisféle.
okt. 5. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/40 anonim ***** válasza:
A galaxisoknál a vonzás pont kiegyenlíti a tágulást? Akkor a tágulás ellenhat a gravitációnak? Merthogy a gravitáció ellenhat a tágulásnak, akkor ez fordítva is igaz? Csillagok között ez abszolút kimutathatatlan, vagy ténylegesen nem is lettezik? Mármint a tágulás.
okt. 5. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/40 Mojjo ***** válasza:
61%

@18: Te régebben egész értelmeseket írtál, mi történt?

- Nem tudjuk, hogy az ősrobbanás eseményét magát le fogjuk tudni-e írni a jövőben matematikailag. Jelenleg nem tudunk semmi olyasmiről, ami ezt biztosan kizárhatná.

- Az elmélet a természettudományos terminológiában teljesen mást jelent, mint a hétköznapi nyelvezetben. Elméletnek a lehető legteljesebb körűen bizonyított természettudományos modelleket nevezik. Amire te gondolnál az a hipotézis, elképzelés stb stb. Ezt ezen az oldalon az elmúlt évtizedben nagyjából heti rendszerességgel leírja valaki, és mivel te rendszeres látogatója vagy a rovatnak, nagyon nehezen elképzelhető, hogy ne olvastad volna már több tucatszor.

- Abszolút nem hasonlít egy robbanáshoz. És pontosan tudjuk, hogy nem az volt. Az ősrobbanás egy elnevezés, mint ahogy mondjuk az ökörszem is az, ami, hogy-hogy nem, mégsem egy szemgolyó, pláne nem az ököré. Bővebben, ha érdekel:

[link]

Már ha 34 másodperctől 50-ig megnézed, az a 16 másodperc is el fog oszlatni benned tévhiteket.

- A bránelmélet nem alternatívája az ősrobbanásnak. Érdemes lenne egyáltalán utánanézned, mi a fene volt az az ősrobbanás, mert - bár ismételten, tekintve az itteni múltad, érthetetlen - nagyon úgy tűnik, nem tudod, mi is az egyáltalán, ha a bránokat ide akarod keverni, mint alternatívát.


Az első hozzászólásod ugyanígy egy totális zagyvasághalmaz volt, mint ez - hadd ne kelljen azt is kielemeznem. Átadta az eredeti EagleHUN másnak az accountját, vagy mi a fene?

okt. 5. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/40 Mojjo ***** válasza:
53%
@25: Nem, az ősrobbanás egy elmélet, a szó legszorosabb természettudományos értelmében. Azaz a lehetőségeinkhez képest annyira erősen bizonyított, amennyire csak lehet. Ahogy valaki írta is, akármennyire bizonyított valami, kőbe nincs vésve és mindig nyitottnak kell lenni az esetleges változásokra - csak épp a kérdező által citált dolgok nem ebbe az irányba mutatnak. Mint ahogy semmi más ismeretünk sem. Csupán arról van szó, hogy a fizika márcsak olyan bicikli, ahol teljes, 100%-os bizonyítása egy modellnek még elméletileg sem lehetséges.
okt. 5. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/40 Mojjo ***** válasza:
64%

@26: Az univerzum tágulása a tér tágulása. Úgy tudod elképzelni, mintha a tér egy gumilepedő lenne, amit nyújtanak minden irányba. A csillagok meg a galaxisokban, vagy épp a bolygók egy csillag rendszerben kis kövek a lepedőn. Ezeket a köveket pedig összekötjük egy cérnával, ami a közöttük ható gravitációt jelképezi. A lepedő tágulása azokat a kavicshalmazokat fogja egymástól távolítani, amik egymással nincsenek cérnával összekötve. Amiket összekötöttünk cérnával, azok nem távolodnak egymástól.

A cérna nem csak gravitáció lehet. Pl te magad sem tágulsz, mert elsődleges - másodlagos kémiai kötések összetartanak. Amik szintén cérnák a lepedőn.

okt. 5. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/40 EagleHUN ***** válasza:
45%

"Nem, ez csak galaxisnál nagyobb méreteknél működik így.


A galaxisok maradnak egyben, ott a vonzás kiegyenlíti a tágulást, ami amúgy is nagyon kicsi."


A tér mindenütt tágul pedig.

Csak mivel a galaxisok között jelentős a távolság ott a sok kicsi sokra megy, összeadódik és jelentős lesz a távolodás.

Minél messzebbi galaxist néznek annál jelentősebb a távolodás.


Viszont ugyanez az jelenség hat a kisebb dolgoknál is galaxison sőt naprendszeren belül is!

Igen a tértágulás miatt távolodik a föld is a naptól, sőt elvileg mi is nagyobbak leszünk tőle.

Csak ez olyan jelentéktelen mértékű ilyen kis távolságokon belül hogy az évi mm -t nem éri el. ( De azért van. )


A Földre és a Napba évente az űrből érkező por és meteoritok nagyobb hatást fejtenek ki a pályánkra és a naptól való távolságra mint ez a jelenség!


De állítólag nem lesz ez mindíg így mert elvileg gyorsul a tágulás mértéke, még nem értik miért és hogyan.

Szóval egyszer majd a nagyon nagyon távoli jövőben extrém mértékű lesz ilyen távoko is.

De akkorra már csillagok meg bolygók sem lesznek vagy csak max a maradványaik.

Szóval emiatt senkinek nem kell aggódnia.

okt. 5. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!