Megdőlt az Ősrobbanás elmélet?
A világegyetem nem tágul, de;
1; a galaxysok nagy sebességgel száguldanak az ürben !
2; két galaxis gyakran egymásba " olvad"= collusion! Tágulásnál ez NEM VOLNA LEHETSÉGES ! [link]
Nem.
2, De, lehetséges. Nem minden galaxis távolodik egymástól. A távolodás a galaxisok közötti tér nyúlásából ered, de ezen felül a galaxisoknak lehet saját mozgása is a térben. Közeli galaxisok esetében ezért előfordul, hogy egymás felé mozognak.
Linkelt cikk: vótmá.
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..
"Megdőlt az Ősrobbanás elmélet?"
NEM, nem dölt meg, csak te nem tudod értelmezni a témát.
A cikk alapján ez egy érdekes új feltételezés. Ez persze korántsem jelenti, hogy az Ősrobbanás elmélet megdőlt volna.
Amit Te írtál annak, bocsáss meg, hogy ezt mondom, de semmi köze a cikkhez.
1) "A galaxisok nagy sebességgel száguldanak az űrben"
-> mihez képest? Nincs rajtuk hajtómű, nem mennek sehova. A mozgás csakis kizárólag valamihez képest értelmezhető.
Minél távolabbi egy galaxis, annál gyorsabban távolodik. Vagyis úgy TŰNIK. De nem azért, mert hajtja őt valami, nincs bennük motor, és még csak nem is Chuck Norris elől menekülnek (igaz, ez még nem zárható ki). A tér tágul. A két galaxis közötti helybe "belekeletkezik" új tér, vagyis nő a távolság. Ezt te úgy érzékeled, hogy mozog, vagyis távolodik. Minél távolabb van, annál több hely áll rendelkezésre, amibe új tér tud "belekeletkezni", ezért tűnik úgy, hogy gyorsabban távolodik. Ennek az eredménye a vöröseltolódás.
2) "Két galaxis gyakran egymásba olvad, tágulásnál ez nem volna lehetséges"
-> De igen. Newton óta tudjuk, hogy minél közelebb van egymáshoz két test, annál jobban vonzzák egymást. Magyarán: ha extrém távol van két galaxis, akkor lényegében teljesen elhanyagolható a kettejük közötti tömegvonzzás szintje. Másként: a táguló világegyetem táguló hatása felülkerekedik a gravitáción. Ezért távolodnak egymástól.
Egymáshoz közeli galaxisok esetében (mint pl. a Tejút és az Androméda) viszont a gravitáció "győz". Itt, köztünk is tágul a világegyetem, de a gravitáció - mivel közelebb vannak egymáshoz - jóval erősebb, így ez felülkerekedik a táguláson, ezért közelednek egymáshoz, míg végül (5 milliárd év múlva) ütközni fognak.
Az új elmélet egy érdekes elgondolás. Viszont minden valamirevaló elmélet alapkövetelménye, hogy tesztelhető legyen. Amennyiben lehet ezt kísérleti/megfigyeléses úton bizonyítani, akkor igen, kimondhatjuk, hogy megdőlt az Ősrobbanás elmélete. Ameddig nincs ilyen, addig marad az eredetileg is elfogadott elképzelés. Ez utóbbit ugyanis alátámasztják a megfigyelések.
1; Elmélet, tehát megdőlni nem tud. Lesz egy újabb elmélet esetleg, ami megmagyarázza, magába foglalja az Ősrobbanást is.
2; Érdemesebb az eredeti cikket elolvasni, a pcforum ebben a kérdésben egyenrangú a blikkel vagy a bravo magazinnal.
Lehet, hogy megdől.
A közelmúltban indított James WEBB teleszkóp olyan adatokat küldött, ami a tudósokat nagyon meglepte, így nagyon izgalmas.
Lehet, hogy 26.7 milliárd éves az univerzum az eddig elfogadott 13.5 milliárd év helyett.
Bocsánat, az idő ebben az esetben a saját referenciánk, tehát földi idő szerint értendő.
6 de sokat változat az eddig elfogadott elméleteken már az a feltételezés, hogy eddig tévesen saccoltuk az univerzum korát
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!