Mi az evolúciós szerepe a fogbél fájdalomreceptorainak?
Előrebocsátom, a modern kor emberénél nagyon előnyös: a fogfájás elzavarja a pácienst a fogorvoshoz, aki ebben a stádiumban általában még meg tudja menteni a fogat a kihúzástól, de ami még fontosabb, a későbbi, akár halálos szövődményektől – ha már a fogtartó szövetek fájnak, ott a fog prognózisa is rosszabb, és a gyulladás könnyen okoz sokkal kiterjedtebb bajokat.
Na de amikor a fogbélideg olyanná evolválódott, amilyen ma, akkor az állat, de még a régebbi korok embere számára sem voltak ilyen kezelési lehetőségek. Enélkül pedig egy rossz fog szövődményei előbb-utóbb fizikailag megölték az élőlényt, de az inkább a súlyosbodó fájdalom miatt elveszthette életkedvét, nem küzdött az életben maradásért, a szaporodásért pedig még kevésbé. De ha úgy vesszük, hogy a fogbélről a gyulladás hetek-hónapok-évek alatt terjedhetett a fog alatti szövetekre, és ez jelentős idő egy állat vagy régen élt ember esetében is, akkor evolúciósan tiszta veszteség, hogy a fájdalom ennyivel korábban levette lábáról, ennyivel korábban kiesett a fajfenntartásból, ahhoz képest, mintha legalább a fogbélgyulladás stádiumát – érzőidegek híján – úgymond gondtalanul élte volna át.
Lehet-e, hogy a fogbélideg egy olyan evolúciós melléktermék, ami egyszerűen azért van ott, mert az idegek alapból olyanok, hogy mindent behálóznak, és az evolúció során nem volt rá elég idő/mód, hogy a fogbélből teljesen elcsökevényesedjen, így hát megmaradt? Elvégre a fájdalom általánosságban hasznos, mert védekező manőverre ösztönzi az egyedet, vagy olyan nyugalomra inti, amely lehetővé teszi, hogy a sérült testrészét kímélje, amely így jobb eséllyel meggyógyulhat. De a fogfájásnál az van, hogy (orvostudomány nélkül) magától sehogy nem fog meggyógyulni.
Vagy teljesen rossz a fenti gondolatmenetem, és igenis volt/van neki komoly evolúciós szerepe az élővilágban? Esetleg olyan ritka a modern ember kivételével a fogromlás, hogy ezért nem is lett evolúciós szerepe? Vagy amely élőlényé mégis elromlott, azzal direkt jobban járt a populáció, ha idejekorán kimaradt a fajfenntartásból? Vagy a fogbél fájdalomreceptorai a fog túlterhelését is hivatottak megakadályozni? (Úgy gondolom, hogy a fog merevsége miatt túlterheléskor nem a fogbélben, hanem a fogtartó szövetekben lép fel fájdalom, de lehet nincs igazam.) Esetleg már az állatvilágban valahogy mégis orvosolni tudták a fájós fogat, pl. gyökerestül kitörték maguknak, ezzel megmenekültek a későbbi súlyos szövődményektől, és ez túlélési előnyre vezetett? (Ezt az opciót viszont nem gondolnám komolyan.)
Kedves Pombe!
Eredetileg azt terveztem, hogy alkalmazom a te módszereidet, és el sem olvasom a további válaszaidat, de végül úgy döntöttem, hogy én nem leszek ekkora tapló. A 28. válaszomban írtakat továbbra is fenntartom. Meg azt is, amit a 46. válaszomban írtam: én ezek után ebből a vitából kiszálltam, ilyen hozzáállású emberrel nem látom értelmét folytatni.
@sadam
Akkor utoljára... A fogat érő fizikai, mechanikai terhelésről.
Bármit is vezetsz le a zománc keménységéből, az általam citált megállapítások egyértelműek, vagyis hogy a zománcot ért túlzó mechanikai hatások vészcsengőként működtetik a fogbélidegeket úgy is, ha a zománc még ép:
Idézve: "The nerves in your dental pulp detect changes in temperature and pressure."
Nincs kiemelve külön, hogy csak a zománc sérülése esetén van nyomásérzékelés a fogbélben. Egyik korábbi idézetemben sincs kiemelve ez.
Arról is írtam, hogy a túlzó tömény cukorevés is okoz fájdalmat a fogbélben és a túlzó savas étrend esetén is jelentkezhet fogbél hirtelen fájdalom.
Idézve: "It’s usually caused by exposed dentin—the layer beneath enamel that's softer than the outside of your tooth—and it’s more common in people who naturally have thinner enamel or gingiva (gums)."
Vagyis egyszerűen a vékonyabb, de sértetlen fogzománc esetén is jelez fájdalmat ilyenkor a fogbél. Egyértelmű, hogy ilyenkor is van nyomás, de nem számottevő, és mégis eszerint kell lennie a fogban jel-továbbító közegnek a fogbél felé, még sértetlen zománc esetén is. Lehet, hogy ez nem a dentin csatornákban továbbítódik, és nem úgy ahogy én képzelem (amúgy ez egy létező hipotézis, de ezt eddig nem tudták igazolni), de valaminek kell lennie, és így a túlzó nyomás jelzését is ez tudja további a fogbél felé.
Teljesen logikátlan lenne, hogy a fog anyagát közvetlenül érintő extrém hatásokat ne maga a fog értékelje, hanem a körülötte lévő érzékelés a szájban. Nyilván az is, de nem igazán lenne ez hatékony megoldás, ha a vizsgálat tárgya maga a fog anyaga.
Idézve: "Pulp usually responds to various stimuli as one sensation, i.e., pain. However, the exact mechanism that transmits the stimuli through the dentine to initiate pain is largely unknown."
Tehát nagyrészt ismeretlen az a mechanizmus, amely az ingereket a dentin keresztül továbbítja a fogbél felé.
Idézve: "such as thermal change, mechanical deformation or trauma, the pulp registers different impulses as a common sensation, i.e., pain. Such painregistering ability is important as part of the defense mechanisms of the pulp."
Mellesleg itt sem tesz különbséget az extrém mechanikai trauma és a szimpla extrém hőmérséklet különbségből adódó fájdalom között, hogy az előbbihez külön kellene hiányozni valahol a zománcnak.
"A 28. válaszomban írtakat továbbra is fenntartom."
Ehhez nem tudok kommentárt fűzni. Világosan és mondatonként cáfolhatatlanul támasztottam alá a mondókámat. Semmilyen jellegű ésszerű indokod nem lehetne azok ellen.
sadam: "A 28. válaszomban írtakat továbbra is fenntartom."
Sebaj. Én is fenntartom, hogy ebben a topikban a #15-ig senki se tudta (kivéve a #3-at), hogy a fogbél ugyanúgy képes érzékelni a hőmérsékletet, a mechanikus traumát...stb... a fog sérülése nélkül, csak éppen az extremitások jelzésére specializálódottan.
Persze a természetes módon kivédhető sérülés (zománcvékonyodás - remineralizáció) esetén is jelezhet a fogbél.
És azt is fenntartom, hogy ha a #3-as kissé jobban kifejti az álláspontját, akkor a téma zárható, és a @Kérdező megkapta a választ, amit keresett.
És azt is fenntartom, hogy ez akkor is így van, ha akármennyit is véded a védhetetlent.
Nem bírom megállni ...Ehhh… nem kellene ennyire haragudnod rám.
sadam(#51): "...én ezek után ebből a vitából kiszálltam, ilyen hozzáállású emberrel nem látom értelmét folytatni."
Be kellene látnod, hogy az #5 válasza semmilyen szinten se segítette elő, hogy a @Kérdező megtudja a kérdésére a választ, hogy tud-e érzékelni fájdalmat a fogbél a fog visszavonhatatlan sérülése nélkül.
A @Kérdező jóval az #5 után még ezt kérdezi tőlem.
Kérdező(#18): "Annyiból talán vitatkoznék (bár nem vagyok szakember), hogy hogyan tud a fogbél fájdalommal reagálni a savakra, amíg a dentin nincs kilyukadva?"
A @Kérdező még a feltáruló, de egyelőre sértetlen dentinben se látja a lehetőséget, hogy tud közvetíteni fájdalmat kiváltó jeleket a fogbél felé .
Nézd! Vagy teljesen ostobának kell tartanod a @Kérdezőt (és egyáltalán nem az!), vagy be kéne látnod, hogy az #5 írása a @Kérdezőt inkább csak megerősítette abbéli hitében, hogy a fogbél receptorok kizárólag akkor váltanak ki fájdalomérzetet, amikor a fog már totál kilyukadt a fogbélig.
Nem kötözködés a célom, hanem látom a megjegyzésekből, hogy ez a sziklaszilárd tény. El kellene gondolkodnod az én érveimen is néha, hiába neked van igazad 99,999~%-ban.
Első kérdező. A konkrét kérdésedre nem tudok válaszolni.
De a - talán Te is tudod - a fájdalom figyelmeztet. A fájdalom azért
alakult ki, mert figyelmezteti a szervezetet.
Ősi dolog, és én arra gondolok, nem biztos, hogy ma van értelme.
Ha nem lenne fájdalom???
Na igen, Te a fogbélről beszéltél.
Ez tényleg meghatározhatatlan.
Én sem értem.
Ami rossz, azt ki kell írtani.
A fájdalom áááá, basza meg.
És amikor elvágod a kezed? Megvágod?
Talán növekedesre tudná serkenteni.
Talán van valami.
mindig azt hittem jó vagyok. csak mert szerettek.
de kiderült, nem szeretnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!