Brian Greene mattot adott a fizika segítségével a szabad akaratnak?
Kivonatosan idézem a szerzőt:
"A hangsúlyt arra fektetem, hogy kiderítsem, léteznek-e egyáltalán az ön következő lépését meghatározó törvények. Bár a számítások meghaladják jelenlegi lehetőségeinket, soha nem találtunk a leghalványabb matematikai, kísérleti, vagy megfigyelési utalást sem arra, hogy ezek a törvények ne a totális irányítást végeznék... Így tehát, bár logikailag elképzelhető, hogy valamikor kiderül, miszerint a testet és az agyat alkotó részecskék sokaságai mentesülnek az élettelen sokaságok viselkedését szabályozó törvények hatálya alól, ez a lehetőség ellentétes mindazzal, amit a tudomány a világ működéséről, eddig feltárt... a kvantumfizikai egyenletek számos lehetséges jövőt tartalmaznak, ám ezek mindegyikének valószínűségét a megfelelő matematikai számítással determinisztikusan kőbe vésik. Newtonhoz hasonlóan, Schrödinger sem hagy teret a szabad akaratnak... Összefoglalva: fizikai lények vagyunk, akik a részecskék hatalmas sokaságából állunk, amely részecskéket a természet törvényei irányítják. Minden, amit teszünk, és minden, amire gondolunk, ezen részecskék mozgásának felel meg." (Utazás az idők végezetéig, 182-184. oldal)
Az idézett könyv:
A szerzőről:
"Diplomáját a Harvard Egyetemen szerezte, az Oxfordi Egyetemen doktorált 1987-ben. 1996-ban került a Columbia Egyetemre, ahol a matematika és a fizika professzora."
5.: Rosszabb a helyzet, ugyanis ezt a fogalmat jelenleg (még?) nem lehet kizárni a természettudományok tárgyköréből sem, ugyanis olyan napi tapasztalatról van szó, amelynek létezése, mibenléte tudományos szempontból vitatott. Talán hasonló a helyzet, mint évszázadokkal ezelőtt a "vis vitalis", az életerő fogalmával. Nem tudták megymagyarázni, hogy milyen fizikai alapjai vannak az élőlényekre specifikusan jellemző mozgás, anyagcsere, növekedés, szaporodás jelenségeknek, ezért sok természettudós azt feltételezte, hogy létezik valamilyen, kizárólag az élőlényekre jellemző energiafajta, amely ezeket a jelenségeket okozza. Azután a biológia, biokémia fejlődésével kiderült, hogy a vis vitalis nem létezik és nincs is szükség rá az életjelenségek megmagyarázásához.
Jelenleg ott tartunk, hogy a természettudománynak (még?) nincs általánosan elfogadott tudatelmélete és ezzel összefüggésben a szabad akarat létezésére vagy cáfolatára vonatkozó szilárd tudományos tudásanyag sincs, ezért jelenleg még nem lehet biztosan kijelenteni azt, hogy a szabad akarat kérdésköre nem létezik, vagy hogy kívül esik a természettudomány tárgykörén.
Egyelőre vsz. ott tartunk, hogy a szabad akarat feltételezése valószínűleg nincs összhangban a természettudományos világképpel, de ez egyelőre nem mondható ki biztosan.
Egy kis adalék: [link]
#11
Jókat írsz.
De a téma ebben a formában nem a vallás/ezoterika rovatba való, mert nem vallásos hagyományok, és ezoterikus titkos tanítások alapján közelíti meg a témát.
Ha pedig elolvasod a kivonatot figyelmesebben, akkor láthatod, hogy Greene hivatkozik számításokra, de azokat nem ismerteti.
Azért nem, mert a célközönsége nem értené azokat meg. Így egyenletek helyett leegyszerűsített magyarázatokat adott.
#12
A szerző a tudatról is ír ebben a könyvben, ha jól emlékszem.
Majd ha odaérek, lehet kiírok arról is egy kérdést, hogy mit gondoltok azon véleményéről.
"Ha pedig elolvasod a kivonatot figyelmesebben, akkor láthatod, hogy Greene hivatkozik számításokra, de azokat nem ismerteti. Azért nem, mert a célközönsége nem értené azokat meg. Így egyenletek helyett leegyszerűsített magyarázatokat adott."
Ezt írja:
" Bár a számítások meghaladják jelenlegi lehetőségeinket"
Ez alatt szerintem esetleges jövőbeli számításokra gondol, nem pedig már létező, ellenőrzött számításokra. Tehát nem azért nem ismerteti ezeket a számításokat, mert akárkik nem értenék meg, hanem azért, mert jelenleg még nem léteznek.
#15
Matematikai utalásokról is ír, meg erről is:
"a kvantumfizikai egyenletek számos lehetséges jövőt tartalmaznak, ám ezek mindegyikének valószínűségét a megfelelő matematikai számítással determinisztikusan kőbe vésik."
De nem ismerteti ezeket az egyenleteket.
Kérdező!
Kezdjük az elején: pontosan mit is jelent a szabad akarat? Tudományos meghatározást írj.
Azt jelenti, hogy van nyitott jövő. A Dávid Gyula előadás alapján, a speciális relativitáselméletből fakadóan (már amennyire megértettem...) a múlt, a jelen és a jövő egyszerre létezik, nincs köztük különbség és minden be van zsúfolva egy un. tömuniverzumba, és csak a tudatunk megy végig az idővonalon. Ezáltal a jövő ugyanúgy befagyott, mint a múlt. Az, hogy holnap reggel mit fogok tenni, már ott bent le van fagyasztva.
A szabad akarat azt jelentené, hogy van nyitott jövő, hogy nincs előre eldöntve, hogy holnap mit fogok tenni.
Greene lényegében szintén ezt mondja el, csak ő a részecskék tulajdonságai felől közelíti meg a témát. Szerinte a részecskékre természeti törvények hatnak, így magyarázatából fakadóan az lenne a szabad akarat, hogy a testet és az agyat alkotó részecskék mentesülnek a természeti törvények uralma alól.
Kérdező, nem érted a témát.
A nyitott jövő az egy dolog. HA létezik - az milyen módon bizonyítja a szabad akaratot?
SEHOGY.
Légy szíves, most ne a nyitott jövő, hanem a szabad akarat meghatározását írd ide.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!