Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Brian Greene mattot adott a...

Brian Greene mattot adott a fizika segítségével a szabad akaratnak?

Figyelt kérdés

Kivonatosan idézem a szerzőt:


"A hangsúlyt arra fektetem, hogy kiderítsem, léteznek-e egyáltalán az ön következő lépését meghatározó törvények. Bár a számítások meghaladják jelenlegi lehetőségeinket, soha nem találtunk a leghalványabb matematikai, kísérleti, vagy megfigyelési utalást sem arra, hogy ezek a törvények ne a totális irányítást végeznék... Így tehát, bár logikailag elképzelhető, hogy valamikor kiderül, miszerint a testet és az agyat alkotó részecskék sokaságai mentesülnek az élettelen sokaságok viselkedését szabályozó törvények hatálya alól, ez a lehetőség ellentétes mindazzal, amit a tudomány a világ működéséről, eddig feltárt... a kvantumfizikai egyenletek számos lehetséges jövőt tartalmaznak, ám ezek mindegyikének valószínűségét a megfelelő matematikai számítással determinisztikusan kőbe vésik. Newtonhoz hasonlóan, Schrödinger sem hagy teret a szabad akaratnak... Összefoglalva: fizikai lények vagyunk, akik a részecskék hatalmas sokaságából állunk, amely részecskéket a természet törvényei irányítják. Minden, amit teszünk, és minden, amire gondolunk, ezen részecskék mozgásának felel meg." (Utazás az idők végezetéig, 182-184. oldal)


Az idézett könyv:

[link]


A szerzőről:

"Diplomáját a Harvard Egyetemen szerezte, az Oxfordi Egyetemen doktorált 1987-ben. 1996-ban került a Columbia Egyetemre, ahol a matematika és a fizika professzora."


[link]


2024. ápr. 14. 15:09
A kérdező szavazást indított:
Igen, mattot adott.
Talán.
Nem.
9 szavazat
1 2 3 4 5
 1/42 anonim ***** válasza:
28%
A kérdést át kéne rakni a "Vallás" rovatba, hisz a "szabad akarat" nem tudományos, hanem a papi önkényuralom igazolására bevezetett teológiai fogalom!
2024. ápr. 14. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/42 A kérdező kommentje:

#1


Nem, a kérdés itt jó helyen van, ugyanis az elméleti fizikus Greene a fizika szemszögéből vizsgálja a témát. A vallás nem tud mit kezdeni azokkal a dolgokkal, amire a szerző hivatkozik.


A szabad akarat egyébként nem csak vallásos és ezoterikus téma, hanem többféle tudományterület is foglalkozik vele pl. a pszichológia vagy a filozófia is.


De itt most a fizika szemszögéből van róla szó.

2024. ápr. 14. 15:23
 3/42 anonim ***** válasza:
60%

Kérdező - definiáld a "szabad akarat" fogalmát!


Fizikus vagyok, de az életben nem futottam bele a "szabad akarat" fogalmába a fizikával kapcsolatban, mivel ez egy szigorúan teológiai fogalom. A teológusok csűrik-csavarják a definíciókat, hogy soha semmi értelmes konszenzus ne születhessen a témában.


Az egyetlen tudományos feloldása a kérdéses problémának, hogy a pokolba kell küldeni a teológusokat az agymenéseikkel egyetemben!

2024. ápr. 14. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/42 anonim ***** válasza:
70%

1.: A szabad akarat egy valamennyiünk által megtapasztalt tény, vagy illúzió, amely létezésének igazolása vagy cáfolása tudományos kutatások tárgya, ezért vsz. nagyon is jó helyen van a Tudomány rovatban is, függetlenül attól, hogy a szabad akarat megléte egyszersmind vallási dogma is.


A magam részéről az "Igen, mattot adott" válaszra szavaztam, mert jelenleg semmi okunk azt feltételezni, hogy azok a szerves anyagok (fehérjék, szénhidrátok stb.), amelyek idegrendszerünket alkotják, felmentést kaptak volna a fizika és kémia törvényeinek való engedelmeskedés alól. Márpedig ha az idegrendszerünk működése fizikai és kémiai reakcióik bonyolult rendszereként írható le, akkor abban semmiféle szabad akarat nem kaphat szerepet.

2024. ápr. 14. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/42 anonim ***** válasza:
63%
Ha tudományok is, semmiféleképpen sem természettudományok. Inkább filozófia, a TT számára ez egy falszifikálhatatlan jelenség, nem tudja érdemben, fizikai eszközökkel vizsgálni, mérni, számszerűsíteni.
2024. ápr. 14. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/42 anonim ***** válasza:
0%
#5 - már én is éppen ezt akartam írni - ott a pont!
2024. ápr. 14. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/42 anonim ***** válasza:
100%

"Brian Greene mattot adott a fizika segítségével a szabad akaratnak?"

Mert megírta egy könyvben a véleményét a világról?

2024. ápr. 14. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/42 A kérdező kommentje:

Érdekes, Greene több oldalt írt róla a könyvében, abból idéztem kivonatosan. Akkor mégis lehet a természettudomány szemszögéből vizsgálni?


Amúgy aki tudományos nyelvezetet akar, akkor tegye fel a kérdést:

Létezik-e nyitott jövő?

Ez lényegében a szabad akaratot fedi le.

Van is erről egy könyv:


E. Szabó László: A nyitott jövő problémája - Véletlen, kauzalitás és determinizmus a fizikában


Tessék: [link]

2024. ápr. 14. 15:44
 9/42 anonim ***** válasza:
5%
Inkább az ezotériába való a kérdés, mert azt, hogy nincs szabad akarat, csak az ottaniak gondolhatják komolyan.
2024. ápr. 14. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/42 A kérdező kommentje:

Amúgy Greene-nek ezt a könyvét maga Dávid Gyula ajánlotta azon előadása alatti kommetszekcióban, ami részben arról szól, hogy a speciális relativitáselmélet nem engedi meg a nyitott jövőt (vagyis a szabad akaratot). Úgy emlékszem, ugyanabban a kommentszekcióban E. Szabó László könyvére is hivatkozik:


[link]

2024. ápr. 14. 15:49
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!