Az emberiség klíma & egyéb katasztrófa szélén áll? Mik az erre utaló jelek, bizonyítékok?
Ez a könyv eléggé a mellett érvel, hogy a klímatudósok túl optimistán becsülnek.
Joanna Macy ökopszichológus jó régen írt egy cikket arról ,hogy lelkileg miért nehéz ezzel az egésszel bármit kezdeni és hogy mik az első reakciók.
Környezeti kétségbeesettség feldolgozása a címe.
Gyulai Iván rendszerelméletű megközelítésében is eléggé leírja, hogy mi a szitu:
A katasztrófa nem a klíma, mert az mindig változott.
A háború a nagyobb baj.
Most.
De ez egy komolyabb probléma esetén drasztikusan csökkenni fog.
A Föld erőforrásait feléltük.
A fosszilis energiahordozókból vészesen fogynak a készletek:
Miközben a felhasználásuk minden rekordot megdöntött, és jelenleg 83%-át teszi ki a felhasznált energiának.
De nem állunk jól gyakorlatilag egyetlen más erőforrással sem, például a réz is kezd elfogyni, pedig nagyon sok kellene belőle, ha elektromos energiára akarunk átállni.
Az atomenergia volt az utolsó használható ötlete az emberiségnek az energia biztosítására (napelemet már az 1800-as évek végén csináltak, azóta csak a hatékonyságán javítottunk, szélerőművek szélmalmok formájában még régebben), szóval 70 éve nem rukkoltunk elő semmivel.
A fúziós energia sem került elérhető közelségbe évtizedek óta.
Szóval ki kellene váltanunk 83% fosszilis energiát a felhasználásból, de ötletünk sincs hogyan és mivel. Ugye itt nem arról van szó, hogy ne lehetne mondjuk hidrogén hajtású motort gyártani, hanem azzal van a gond, hogy ha hidrogént használnánk, akkor olyan mennyiségben kellene előállítani ami egyszerűen képtelenség, nincs annyi anyag a Földön, amiből meg lehetne építeni ezeket a berendezéseket.
Az akkumulátorokkal is az a gond, hogy egyszerűen nem elég hatékony a kőolajszármazékokkal szemben. 1850 körül az első savas ólom akkumulátor energiasűrűsége 40 Wh/kg körül volt. A mai kereskedelmi forgalomban lévő lítium ionos akkuk jó esetben tudnak 250 Wh/kg-ot produkálni. Ezzel akarjuk a benzint, gázolajat vagy kerozint kiváltani? Azoknak az energiasűrűsége 10000-13000 Wh/kg! Ugye látható a probléma? Ezekkel az akkumulátorokkal sohasem lesz interkontinentális repülés, tengeri hajózás vagy hosszú távú közúti árúszállítás!
Kezdünk beleesni az energiaszakadékba.
No nem baj, majd nem rendelünk akkor annyi mindent az Aliexpresszen, legfeljebb nem lesz mindig banán a boltban.
A helyzet persze ennél kicsit rosszabbul fest. Az, hogy van elég élelmiszer, a Haber-Bosch-eljárásnak köszönhető, anélkül nincs műtrágya. És igen, ehhez pedig szintén fosszilis energiahordozót használunk... De az kell a növényvédőszerekhez, a mezőgazdasági gépekhez, a feldolgozáshoz, szállításhoz. Ha legközelebb leemelsz egy kiló lisztet a Tesco polcáról, akkor nézz úgy rá, hogy kb. 6 deci gázolaj kellett hozzá, hogy az oda kerüljön! Ha megnézzük az emberi élelmiszerek hatékonyságát, akkor jelenleg átlagosan nagyjából tízszer annyi energiát használunk el azok létrehozásához, mint amennyi energiát ez elfogyasztásukkal nyerünk. Ha emberi erővel akarjuk megtermelni majd az élelmiszerünket, akkor ezt a jelenlegi 0,1-es hatékonyságot legalább a tízszeresére kellene növelnünk (1 fölé, azaz a befektetett energiánál több energiát adjon vissza), különben éhen halunk. Sajnos a mai haszonnövényeink arra vannak nemesítve, hogy a termésük legyen gazdag, de a gyökérzetük, ellenállóképességük pedig gyér, hiszen azt műtrágyával és növényvédőszerekkel helyettesítjük, máskülönben nem lenne elég termőföld ennyi ember etetéséhez.
A fosszilis energia korát éljük, de ennek a korszaknak hamarosan vége!
És még egy szót sem esett a klímakatasztrófáról...
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!