A zsákmány és haszonállatoknak miért szánt a sors fejlett idegrendszert?
Tiktokon valamiért rengeteg olyan videót látok, ahol ragadozó állatok esznek meg élve elejtett állatokat.
Például a macskafélék, hiénák levadásznak egy zebrát, gazellát, sokszor a nemi tájékot tépve földre kényszerítik, majd élve megeszik.
Vagy akár egy kígyó, ahogyan élve nyel le rágcsálókat, vagy egy sas, ahogyan egy visító tengeri malacból falatozik, percekig belezi és szedi darabokra, amíg az emlős csak visít.
Mondhatnám példának a sertést vagy a szarvasmarhát is, de mi emberek feldolgozàs előtt tudjuk hogyan lehet a leghumanitáriusabban, leggyorsabban megtenni.
Sokan hisznek a vallásban, mások a tudományban, de erre valahogy sehol nem találom az ésszerű választ.
Miért van szükség ennyi felesleges szenvedésre és fájdalomra egyes esetekben?
"Miért van szükség ennyi felesleges szenvedésre és fájdalomra egyes esetekben?"
Miért gondolod, hogy szükség van rá?
Na jó, akkor újra:
"Miért van szükség ennyi felesleges szenvedésre és fájdalomra egyes esetekben?"
Mert az elkövetőnek nem mindig sikerül tökéletesen megfognia az áldozatát, ami így többnyire kicsivel hosszabb ideig tud életben maradni, mielőtt legyűrik.
Olyakor ez a kicsivel hosszabb idő elég lehet akár a meneküléshez is.
Nem minden zsákmányállatnak van fejlett idegrendszerre, például a dolmányos hangyász hangyákkal, a katica meg levéltetvekkel táplálkozik, nem is beszélve mondjuk az amőbákról.
De ha például az oroszlánt nézzük, amelyiknek x kiló húst kell(ene) elfogyasztania egy-két naponta, nem ehet tudom is én földigilisztát, ami napi szinten egyedenként 8-10 óra munkát jelentene, hanem inkább a falka két-három tagja levadászik egy-két antilopot, vagy egy zebrát, amivel az egész falka jól lakik.
A nagy testű állatoknak meg fejlett az idegrendszere.
Nem is az ízeltlábúakról beszéltem, vagy a még alacsonyabb rendszertani osztályokról.
De egy rágcsálónak, vagy növényevő állatnak miért adott az élet ennyire fejlett idegrendszert, amikor egyértelműen az a sorsuk nagy százalékban, hogy valaki levadássza őket?
Értem, hogy az oroszlán nem ehet gilisztát, de nem is erre vonatkozik a kérdés, hanem az emlősökre, akik zsákmányállatok nagyobb százalékban.
"De egy rágcsálónak, vagy növényevő állatnak miért adott az élet ennyire fejlett idegrendszert, amikor egyértelműen az a sorsuk nagy százalékban, hogy valaki levadássza őket?"
Az evolúció nem így működik.
"Értem, hogy az oroszlán nem ehet gilisztát, de nem is erre vonatkozik a kérdés, hanem az emlősökre, akik zsákmányállatok nagyobb százalékban."
De, erre vonatkozik. Ha az oroszlán megfelelő mennyiségű húst akar enni, akkor kénytelen nagyobb testű (jellemzően emlős) állatokat elfogyasztani, amiknek viszont fejlett az idegrendszere.
"A zsákmány és haszonállatoknak miért szánt a sors fejlett idegrendszert?"
Mert minden élőlény célja a túlélés. Ha a zsákmányállat időben meghallja, meglátja, érzékeli a ragadozót azzal jelentősen megnő az életben maradásának esélye. Ehhez szükség van tanulásra is, például ha hallja, hogy röcsögnek a levelek, majd éppen hogy sikerül elszaladnia a ragadozó elől, legközelebb előny lesz, ha már a levelek röcsögésének hallatán elszalad. Ez amúgy a feltételes reflex. A fájdalom meg azért van, hogy egy esetleges sérült testrészt ne terheljen, esélye legyen felépülni. Minden azért alakul ki, hogy növelje az élőlény túlélési esélyeit.
Egyrészt egy ragadozó soha nem fog élő prédát enni. Amiket te látsz azok valószínűleg nem esznek, hanem próbálják megölni az áldozatot, csak nem sikerül mert nyilván az is védekezik.
Másrészt azért van a prédának (meg a ragadozónak is) fejlett idegrendszere mert nélküle nem tudna elmenekülni/vadászni.
A "felesleges" szenvedés meg nem felesleges, ahogy előttem is írták minél tovább sznved annál több ideje van kiszabadulni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!