1kWh fizikai munka elvégzéséhez mennyi pálinkát kellene elfogyasztania a világ legerősebb emberének, ha feltételezzük hogy más energiabevitelre nincs és nemis volt lehetősége???..................(1 liter pálinkában = 10MJ energia van (2500kcal))
Egyik szavazati lehetőség sem helyes, ezért "csiklószopógép" entitás a jövőben igazán megkímélhetné a Gyakori népét az olyan szavazások indításától, melyekben nincs értelmesen választható pont.
Már az egy nagy kérdés, hogy az emberi szervezet képes-e teljes értékű táplálékként hasznosítani az etanolt - de a nagyobbik gond itt a rossz hatásfokkal lesz - tehát a táplálék oxidációs hőjének max. 10%-a alakulhat hasznos munkává!
Minden regisztrációs korhatárt betöltött kultúrember kikeresheti a számoláshoz szükséges adatokat, úgyhogy kéretik a kérdést áthelyezni a "házi feladatok" rovatba!
:) Azért mellékesen az alkohol nem tápanyag és nem is hasznosul tápanyagként, szóval nem lehet alkohol fogyasztással munkát végezni. Az olyan munka a normál étkezésekből működik és nem az alkoholból.
A kalóriája ugyan megmérhető, de azt egy zárt térben égetéssel mérik (kaloriméterbomba). Ugyanabban még egy fadarab is elégethető és lesz kimért kalória tartalma, még a benzinnek is lenne benne. :) És azért egy darab fa elfogyasztása (mondjuk reszelve) azért úgy lesz tápanyag, mint egy azonos kalóriájú sült csirkemell.
Az alkohol emésztése sem azonos a táplálékokéval és a szervezet küzd, hogy mielőbb kiadja magából. Nem is igazán emésztjük meg, nem használható élelmiszerek helyettesítésére. Szóval nem lehet pálinkán dolgozni.
"könnyen kiszámolható hogy 1600Ft élelmiszer ... elfogyasztása árán lehet termelni 100Ft (1kWh) elektromos áramot."
A modern gépesítés hatékonyabban végez munkát, mint az ember, így az elektromosságot is hatékonyabban állítja elő, mintha mondjuk emberek tekernének dinamókat szobakerékpárokon.
Például egy átalgos autó elbír 300 kg-ot és azt 1 óra alatt elviszi 100 km-re. Ugyanezt a súlyt, ha elosztjuk akár 300 emberre is 1 kg-onként, ami már nagyon kevés, akkor sem tudják 1 óra alatt elvinni 100 km-re. Mert nem tudnak futni annyira gyorsan.
Utólag olvastam át bocsi *jav
Szóval a megevett fadarab nem lesz úgy tápanyag, mint egy azonos kalóriájú sült csirkemell.
"Azért mellékesen az alkohol nem tápanyag és nem is hasznosul tápanyagként, szóval nem lehet alkohol fogyasztással munkát végezni."
Hát ez egy tévedés. Az emberi szervezet fel van készítve erre, külön erre a célra enzimeink vannak, hogy feldolgozzuk és bevigyük az energia termelő ciklusba. Úgy kezdődik: alkohol-dehidrogenáz...
#3 /#7
":) Azért mellékesen az alkohol nem tápanyag és nem is hasznosul tápanyagként, szóval nem lehet alkohol fogyasztással munkát végezni. "
Ez nem igaz. Az alkoholt (az etanolt, hogy konkrét vegyültről beszéljünk) képes a szervezet energiaforrásként használni. Az etanol a májban acetaldehiddé, az acetaldehid ecetsavvá oxidálódik, miközben 1-1 NADH képződik. Az ecetsavat ATP felhasználásával acetil-koenzim A-vá lehet alakítani, ami aztán be tud lépni a citromsav ciklusba. A NADH-kat a szervezet később tudja oxidálni (nagyjából 2,5 ATP képződik az oxidációjukkal), egy acetil-CoA lebontása során pedig összességében kb. 10 ATP képződik (a tényleges adatokat több tényező is befolyásolhatja, nem olyan könnyű meghatározni). Így egy etanol molekula lebontása során összességében kb. 13-14 ATP képződik. (Az alábbi cikkben 15 ATP / etanol értékkel számolnak, de az az elméleti maximum hatásfokot jelenti, a valós érték jellemzően kisebb):
"Even after correction for the ATP required for acetate activation (acetylCoA synthetase), oxidation of 2 mol of ethanol provides 30 mol of ATP, about 80% of that supplied by oxidation of 1 mol of glucose. "
"A kalóriája ugyan megmérhető, de azt egy zárt térben égetéssel mérik (kaloriméterbomba)."
Ahogy fentebb írtam, az etanolból biológiai úton is lehet energiát nyerni. De az tény, hogy a kérdező által megadott érték a kaloriméterrel meghatározott érték, annyit biológiailag hasznosíthat módon nem lehet kinyerni. Tehát a megadott érték egyáltalán nem reális biológiai szempontból.
"Az alkohol emésztése sem azonos a táplálékokéval "
Az alkoholt nem emésztjük.
"és a szervezet küzd, hogy mielőbb kiadja magából."
Ez viszont igaz, a szervezet jelentős energiát fektet az eltávolításába, illetve a működésének hatékonysága romlik az alkohol és a bomlástermékei hatására. Valóban kéne ezzel (is) számolni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!