Mi a sötét anyag és a sötét energia természete?
Van nekik gravitációs hatásuk.
Ez biztos, a többi meg...
A sötét anyag és a sötét energia a modern fizika két rejtélyes és számos kutatás témáját jelentő fogalma.
A sötét anyag olyan anyag, amely nem bocsát ki elektromágneses sugárzást, nem tapasztalható közvetlenül a látóhatárban és nem kölcsönhatásba lép az elektromágneses erővel. Kölcsönhatásba lép viszont a gravitációs erővel, így a látható anyagra ható gravitációs hatásokból lehet arra következtetni, hogy a sötét anyag jelen van az univerzumban. Még mindig nagyon keveset tudunk a sötét anyag természetéről, és pontosan miért van szükségünk a létezésére ahhoz, hogy megmagyarázzuk az univerzum struktúráját és fejlődését.
A sötét energia egy másik rejtélyes fogalom, amely az univerzum gyorsuló tágulásának magyarázatára szolgál. Az univerzum tágulása ugyanis nem lassul, ahogyan azt korábban feltételezték, hanem épp ellenkezőleg, gyorsul. Ennek magyarázatára az elmélet szerint létezik egy olyan energia, amely negatív nyomással rendelkezik, és amely szintén nem tapasztalható közvetlenül a látóhatáron. Ez az energia nyomást gyakorol az univerzum minden pontján, ami elősegíti az univerzum tágulásának gyorsulását.
Bár mind a sötét anyag, mind a sötét energia rejtélyes jelenségek, a kutatók továbbra is folytatják a kutatást azért, hogy megértsék természetüket és az univerzum működését.
A sötét anyag és sötét energia olyan hipotetikus anyagok, amelyek az Univerzum szerkezetét befolyásolják, de nem észlelhetők közvetlenül az elektromágneses sugárzás segítségével, amelyet az érzékelők érzékelnek. Az Univerzumban észlelt látható anyag csak körülbelül 5% -át teszi ki az összes anyagnak. A többi 95% -ot sötét anyagnak és sötét energiának nevezik.
A sötét anyag a gravitációs hatásokból és az Univerzum nagyobb méretarányú struktúráiból (pl. galaxisok és galaxiscsoportok) származó megfigyelések alapján feltételezett anyag, amely nem kölcsönhatásba lép elektromágneses sugárzásunkkal. Ennek hatása látható, mivel a sötét anyag gravitációs vonzása a csillagok mozgását és az űrben lévő anyagok elhelyezkedését befolyásolja.
A sötét energia a legtöbb kutató szerint az Univerzum gyorsuló kiterjesztéséért felelős energiaforma. Ez a feltevés a szupernóva robbanások megfigyelésein alapul, amelyek azt mutatták, hogy az Univerzum kiterjesztése az idő múlásával gyorsult. A sötét energia azonban nem ismert anyag, amelyről azt gondolják, hogy negatív nyomást hoz létre, ami a gravitációt taszító erőt eredményez, és ez a hatás idézi elő az Univerzum kiterjesztésének gyorsulását. A sötét energia az Univerzum összes anyagának mintegy 70% -át teszi ki, és továbbra is rejtély, hogy mi lehet ez az energiaforma.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!